Zmiany w stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności

biura rachunkowego mojerozliczenia.pl

O zmianach podatkowych, które weszły w życie 1 listopada, rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego mojerozliczenia.pl

? Z dniem 1 listopada przedsiębiorcy ?otrzymali? kolejną paczkę zmian w prawie. Jak najnowsze zmiany wpłyną na funkcjonowanie firm?
– Najnowsze zmiany dotyczą przede wszystkim firm, które są podatnikami podatku VAT. I to też nie wszystkich. Dotyczą tych firm, które sprzedają towary lub świadczą usługi uznane przez ustawodawcę za szczególnie wrażliwe, jeśli chodzi o podatek VAT, a przede wszystkim pobór tego podatku.
? Co dokładnie się zmieniło?
– Od 1 listopada znikło odwrotne obciążenie. Był to mechanizm, który z grubsza polegał na tym, że podatek VAT od transakcji rozliczał nabywca towaru lub usługi. Był to swego rodzaju wyjątek. Obecnie ten wyjątek znikł, a jego miejsce zajął, co do zasady, mechanizm podzielonej płatności. Tu ustawodawca zrobił ukłon w stronę podatników i zastąpił angielski termin ?split payment? polskim tłumaczeniem.
? O ?split payment? rozmawialiśmy już niejednokrotnie na łamach Życia Powiatu na Mazowszu, więc na czym polega nowość?
– Nowość polega na tym, że w pewnych warunkach, mechanizm podzielonej płatności, stał się obowiązkowy. Oznacza to, że zarówno sprzedawca będzie musiał ten mechanizm zastosować i odpowiednio udokumentować to fakturą, a także nabywca będzie musiał dokonać płatności za taką fakturę z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności. Taka faktura będzie musiała zawierać zwrot: mechanizm podzielonej płatności.
? Kiedy więc mechanizm podzielonej płatności (MPP) będzie obowiązkowy?
– Mechanizm podzielonej płatności stosujemy obowiązkowo, gdy łącznie spełnione są trzy warunki:
1. Transakcja dokonywana jest pomiędzy firmami,
2. Kwota transakcji brutto przekracza 15.000 zł, bez względu na ilość płatności
3. Przedmiotem sprzedaży są towary lub usługi wymienione
w Załączniku nr 15 ustawy o VAT
? No dobrze. To, że faktura wystawiona przez firmę dla firmy ? to jasne. To, że kwota transakcji przekracza 15.000 zł to też jasne, ale jakie to towary i usługi kryją się z w Załączniku nr 15 do ustawy o VAT?
– Dotyczy to w szczególności: wyrobów ze stali, metali szlachetnych, metali kolorowych; robót budowlanych; węgla; elektroniki ? m.in.: procesorów, smartfonów, telefonów, tabletów, netbooków, laptopów, konsol do gier, tuszy, tonerów, dysków twardych; odpadów, złomu, surowców wtórnych; paliwa do napędu samochodów, olejów opałowych i smarowych; prawa do emisji gazów cieplarnianych; handlu częściami do samochodów i motocykli;
? Czyli to kolejny obowiązek dla firm.
– Tak, ale warto wziąć sobie do serca i bezwzględnie stosować, gdyż za niewłaściwe dokumentowanie transakcji lub płacenie poza systemem MPP, np. zwykłym przelewem lub z rachunku prywatnego grożą sankcje.

zoltek_logoBiuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.