Zmiany, zmiany, zmiany?

Dużo zmian zaszło w samorządach gmin jak również powiatu. O ocenę obecnej sytuacji poprosiliśmy: Macieja Urmanowskiego (PO), starostę poprzedniej kadencji; Krzysztofa Gawkowskiego (SLD), radnego Sejmiku oraz Roberta Roguskiego (Jeden Powiat), burmistrza Kobyłki.

Maciej Urmanowski (PO), radny Rady Powiatu Wołomińskiego: – Z jednej strony PO w Radzie Powiatu ma widoczny postęp w ilości radnych (wzrost z 4 do 6 mandatów). Porównując się do wyników sąsiednich gmin i powiatów jesteśmy ewenementem jeśli chodzi o wyniki PiS-u. Przykładowo, często przywoływany w minionej kampanii wyborczej powiat legionowski gdzie PO ma jedenastu przedstawicieli w radzie a PiS ? trzech. Te dwa ugrupowania to całkiem inni ludzie, inne poglądy na życie i inne podejście do spraw społecznych i gospodarczych. Nie chodzi mi tu o wartościowanie na ?lepszy, gorszy?. Po prostu są to dwa inne światy a różnice nie są wcale powierzchowne. One są zakorzenione bardzo głęboko w świadomości ludzkiej.
W powiecie wołomińskim, jak pokazuje wynik wyborów, ludzie o poglądach centrowych i centro-prawicowych są w mniejszości, ale jest nas bardzo duża i silna grupa. Ja osobiście jestem dumny z tego, że jestem w tej grupie ludzi. Odnosząc się do wyniku dogrywki w Wołominie – wyroki demokracji trzeba szanować. Dla mnie, jak pewnie i dla wielu innych osób, Ryszard Madziar jest wielką niewiadomą. Nie miałem okazji ani możliwości zobaczyć go w działaniu. Pierwszej oceny nowego Zarządu Powiatu jak i burmistrza Wołomina dokonamy po 100 dniach. Do tego czasu będziemy bacznie obserwować proponowany budżet, zmiany personalne i plany inwestycyjne. W Radzie Powiatu Wołomińskiego jesteśmy największym klubem opozycyjnym i nowy zarząd może liczyć na rzetelną i bardzo dokładną ocenę swoich działań z naszej strony.
Krzysztof Gawkowski (SLD): – Rozstrzygnięcia jakie przynosiły wybory samorządowe w powiecie wołomińskim są w wielu miejscach dużym zaskoczeniem, głównie ze względu na zmiany części gospodarzy gmin i miast powiatu. Z fotelami Wójtów i Burmistrzów pożegnają się najczęściej wieloletni włodarze, którzy miejsca ustępują młodszym i dynamicznym zwycięzcom wyborów.
Bezapelacyjnymi wygranymi wyborów są przedstawiciele dwóch komitetów wyborczych tj. Wspólnoty Samorządowej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Oba ugrupowania utworzyły koalicję w Radzie Powiatu Wołomińskiego i przez najbliższą kadencję sprawować będą rządy w naszym regionie. Wierzę, że przez najbliższe lata uda się dokonać wielu pozytywnych zmian, które przez lata były nieuregulowane, a dziś między innymi dzięki obecności przedstawicieli powiatu w Sejmiku Wojewódzkim staną się priorytetem dla nowo wybranych władz w Starostwie.
Zmiany, które dokonały się na stanowisku Starosty i Burmistrza Wołomina powinny pozwolić na ułożenie również dobrej współpracy na linii powiat-miasto, której ciągle brakowało. Dzięki tożsamej przynależności partyjnej zarówno Piotra Uścińskiego jak i Ryszarda Madziara mam nadzieję, że Wołomin będzie mógł zyskać dodatkowe wsparcie finansowe co przełoży się na nowe inwestycje w mieście. Od nowo wybranych władz oczekiwałbym również otwartości do współpracy ze wszystkim środowiskami bo tylko w taki sposób można budować dobrą i harmonijną współpracę.
Chciałbym bardzo serdecznie pogratulować wszystkim wybranym wójtom, burmistrzom i radnym w naszym powiecie i życzyć samych sukcesów przez najbliższe cztery lata
Robert Roguski: W wyborach do Rady Powiatu nie udało się uniknąć polityki. Większość rady stanowią przedstawiciele partii politycznych: PiS (11 radnych), PO (6) i PSL (1). Jest jeszcze silna reprezentacja Wspólnoty Samorządowej (8), której w zasadzie też blisko do ugrupowania politycznego (choćby ze względu na kandydowanie do Sejmików i Parlamentu) i tylko 3 radnych nie będących reprezentantem ugrupowań politycznych: SKW 2010 (2) i Jeden Powiat (1). Oczywiście to polityczne rozdanie trzeba zaakceptować, ale trzeba też rozmawiać z radnymi o tym, aby ta polityka ze szczebla ogólnokrajowego, nie przeniosła się zbyt mocno na nasze lokalne podwórko i nie przysłoniła spraw najważniejszych dla powiatu. A przecież to co się dzieje w kraju ma ogromne znaczenie również tu dla nas i wpływa także na działania na naszym terenie. Polityka ogólnokrajowa zawitała do nas choćby przy okazji obchodów rocznicy 15 sierpnia… Nawiązując do wyborów samorządowych – trzeba pamiętać, że skład osobowy Rady Powiatu nie jest jeszcze ustabilizowany. Przykładem mogą być rozstrzygnięcia II tury wyborów w wyniku której wyłoniono nowych burmistrzów w Zielonce, Wołominie i Tłuszczu. Będą też zmiany osobowe w składzie rady.
Bardzo chciałbym wrócić do rozmów prowadzonych w kręgach samorządowych na temat powołania konwentu wójtów i burmistrzów pod patronatem starosty. Wierzę w to, że taki konwent powstanie.

Teresa Urbanowska

6 przemyśleń nt. „Zmiany, zmiany, zmiany?

  1. widać proboszcz Andrzejewski za słabo sie modlił ze tylko jeden przedstawiciel 1-go Powiatu wszedł do rady

  2. ,,U Pana Boga za piecem,, w tej komedii także proboszcz namaszczał na burmistrza. Może tak byłoby najlepiej zaoszczędziłoby się sporo kasy na kampaniach wyborczych.

  3. a może proboszcz powinien na burmistrza startować w końcu lepiej by w Kobyłce rządził władca a nie marionetka

  4. Pan burmistrz Kobyłki niech nie mówi o partyjniactwie w innych ugrupowaniach, tylko o swoich działaniach podczas kampanii. Trochę zaczął przypominać w działaniu byłego burmistrza Wołomina. A szkoda.

  5. Pan Roguski tak się martwi że PIS i WS mają większość w radzie powiatu przecież to tak samo kościółkowe towarzystwo jak jego jeden powiat czy jego ludzie z rady miasta.

  6. Spokojnie, trzeba uchwalić budżet a tym prałat nie pomoże. On raczej czeka co mu z tego budżetu skapnie. Poczekamy, zobaczymy co chłopaki zrobią a my ocenimy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.