Żołnierze Wyklęci w naszej pamięci

Po raz trzeci w całej Polsce obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany przez Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci ?Żołnierzy Wyklętych?. W tym roku w obchody zaangażowała się gmina Wołomin oraz gmina Klembów.

W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia święta ? Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada na 1 marca. Jako uzasadnienie podano wyjaśnienie, że ?jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień pamięci ?Żołnierzy Wyklętych? to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.? (Druk sejmowy nr 2854). Święto zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

O ?leśnych? partyzantach zaczęto więcej mówić i pisać. W marcu 2010 roku do ?Gazety Polskiej? dołączono dodatek specjalny ?Żołnierze Wyklęci?. W artykule ?Polska Rzeczpospolita Prawdziwa? czytamy: ?Polskie Państwo Podziemne to Warszawa podczas pierwszych okupacyjnych Zaduszek, płonąca świecami na mogiłach jej niedawnych obrońców; to ci, którzy składali przysięgę na orła w koronie, żeby walczyć z bronią w ręku, i ci, którzy kończyli szkoły w trybie tajnego nauczania. Z poczucia wspólnoty narodowej Polaków narodziło się jedyne w ówczesnej Europie konspiracyjne państwo ? krajowe struktury wojskowe oraz cywilne podporządkowane władzom na uchodźstwie?. W Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w różnych miastach z różnym rozmachem. Niekiedy, jak w Krakowie, obchody trwają aż siedem dni. Dbając o świadomość historyczną już od najmłodszych lat postanowiono wydać nietypową książkę. Powstała pierwsza książka o ?Żołnierzach wyklętych? dla dzieci, zatytułowana ?Rycerze lasu ? kim byli partyzanci??.

W Wołominie obchody potrwają dwa dni ? 1 i 5 marca. Jednak główne uroczystości, pod Honorowym Patronatem Posła na Sejm RP Jacka Sasina, odbędą się 1 marca. Całość rozpocznie się w samo południe, na małej sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 5 w Wołominie. Profesor Romuald Szeremietiew poprowadzi wówczas wykład o Żołnierzach Wyklętych. Czterdzieści minut później na boisku rozpocznie się bardzo ciekawe widowisko ? rekonstrukcja ?Odbicie więźniów z katowni UB?. O 14.00 w kościele Matki Bożej Królowej Polski odprawiona zostanie msza, po której będzie można obejrzeć spektakl patriotyczny ?Golgota Wyklętych?, w wykonaniu młodzieży ZS nr 5. Po Apelu Poległych i złożeniu kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz przed pomnikiem w miejscu katowni NKWD przy ulicy Piaskowej 3, odsłonięta zostanie tablica poświęcona ?Bohaterom Ziemi Wołomińskiej, którzy cierpieli i ginęli z rąk hitlerowskich i stalinowskich oprawców?. Odsłonięcie nastąpi o godzinie 16.30 na terenie Zespołu Szkół nr 5.

Uroczystości będą kontynuowane 5 marca w wołomińskim MDK, gdzie zaprezentowany będzie film Arkadiusza Gołębiewskiego. Następnie Jan Żaryn wystąpi z prelekcją dla młodzieży szkolnej poświęcona Żołnierzom Podziemia Niepodległościowego.

Po raz pierwszy, w dniu 1 marca uroczystości poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się równie w Gminie Klembów. ? Chcemy przypomnieć naszym mieszkańcom , że w Ostrówku znajdował się obóz przejściowy w którym przetrzymywano osoby wywożone na Sybir. Być może uda nam się odtworzyć pięć ziemianek, które w tamtym okresie znajdowały się na naszym terenie ? mówi Kazimierz Rakowski, wójt Klembowa.

Sylwia Kowalska/tur