Zwierzęta jesienią i zimą | Miasto Kobyłka

Urząd Miasta Kobyłka przypomina, że podczas nadchodzących chłodów mieszkańcy powinni szczególnie zwrócić uwagę na warunki, w jakich przebywają zwierzęta – a zwłaszcza psy stale przebywające na  podwórkach.

Obowiązki mieszkańców względem zwierząt:

Podstawowym z nich jest zapewnienie psom właściwych warunków bytowania. Przepisy określają, że pomieszczenie, w którym przebywa zwierzę musi być odpowiednio dostosowane do warunków atmosferycznych. Oznacza to, że ma chronić przed zimnem, upałem oraz opadami. Buda dla psa powinna być odpowiednich rozmiarów, tak żeby pies mógł się w niej ogrzać. Powinna być też wyścielona np. słomą.

Wymagane jest karmienie oraz pojenie zwierzęcia. Organizacje zajmujące się ochroną zwierząt podpowiadają, że w czasie zimy warto podawać przebywającemu na zewnątrz psu przynajmniej jeden ciepły posiłek, np. w formie zupy. Sprawdzajmy również, czy woda w miskach nie zamarza. Można do niej dodać kilka kropli oleju. Dobrze odżywione i nawodnione zwierzę łatwiej poradzi sobie z zimnem.

Zgodnie z przepisami niedozwolone jest trzymanie zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby oraz wszelkie działania powodujące u nich uszkodzenie ciała bądź cierpienie oraz niezapewniające możliwości niezbędnego ruchu. Ruch jest bardzo ważny ponieważ dzięki niemu chłód jest mniej dotkliwy.

Długość uwięzi na której trzymany jest pies nie może być krótsza niż 3 m. Trzymanie zwierząt cały czas na łańcuchu jest uważane za niehumanitarne. W okresie zimowym łańcuch przymarza do szyi i wyrywa sierść. Wywołuje również odkształcenia kręgów szyjnych, co niejednokrotnie kończy się poważnymi zmianami neurologicznymi oraz problemami dysplastycznymi. Psy, które pozostają przez dłuższy czas w bezruchu, mogą cierpieć z powodu wrastających się pazurów lub zaniku mięśni.

Do sprawowania należytej opieki nad zwierzętami domowymi zobowiązują nas przepisy ustawy o Ochronie Zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r. :

Art. 9. 1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

2. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

Apelujemy ? jeśli widzisz marznące, zaniedbane zwierzę powinieneś to zgłosić do odpowiednich służb!

Policja nr tel. 112 lub 997 całodobowo; Komisariat Policji w Kobyłce, nr. tel. 22 786 10 07
Wydział Zarządzania Kryzysowego przy Starostwie Powiatowym w Wołominie nr tel. 22/776 03 00 całodobowo;
Urząd Miasta Kobyłka (w godzinach urzędowania) pod nr. tel. 22 786 45 23, 22 760 70 56

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.