Życiorysy z Wołominem związane…

21 czerwca w MDK w Wołominie odbyła się uroczysta promocja książki ?Życiorysy z Wołominem związane…(Historia miasta pisana ludzkimi losami)?, pod redakcją Marzeny Kubacz i Agaty Sobczak.

Doczekaliśmy się ciekawej, barwnej książki o Wołominie, ludziach, zdarzeniach. Na promocyjne spotkanie przybyło mnóstwo osób zainteresowanych losami zwyczajnych ? niezwyczajnych wołominiaków. Imprezę poprowadził Burmistrz Wołomina ? Jerzy Mikulski wraz z Dyrektor Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich, i redaktorką książki w jednej osobie ? Marzeną Kubacz, przy współudziale wielu zaproszonych gości.

W trakcie spotkania wysłuchać mogliśmy kilku fragmentów ?Życiorysów…?, a w tle wyświetlane były portrety postaci związanych z Wołominem. Uroczystość uświetnił koncert absolwentów Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Wołominie, przy udziale jej Dyrektora i założyciela ? Pawła Rozbickiego.

Po części artystycznej Burmistrz zaprosił wszystkich zgromadzonym do dyskusji, której celem miało być znalezienie jeszcze większej liczby wołomińskich postaci i wydarzeń. Przy okazji zapowiedział wznowienie działalności Towarzystwa Przyjaciół Wołomina. – Chcemy reaktywować TPW, które działało na przestrzeni wielu lat – wyznał. – Niech osoby z potrzeby serca i więzi działają na rzecz Towarzystwa, na rzecz historii naszego miasta. W następnym tygodniu planujemy spotkanie TPW – poinformował Burmistrz. ? Apeluję, by zechcieli Państwo rozważyć tę ewentualność i uczestniczyć w tym wydarzeniu. Chcemy doprowadzić do pełnego rozkwitu Towarzystwa.

Pod wrażeniem ?Życiorysów z Wołominem związanych…? było wiele osób, już od dawna oczekujących tej publikacji. Wykazali swe uznanie dla autorów, redaktorów, opisywanych osób, pomysłodawców, wydawców…

Głos zabrał między innymi profesor Arkadiusz Kołodziejczyk. – Od kilku lat żyjemy w zjednoczonej Europie. Papież Jan Paweł II powiedział kiedyś, że nie wyobraża sobie, by wspólną Europę budować jedynie na bazie polityki i ekonomii. Ujęta musi być także ujęta historia. – tłumaczył. ? Ta historia jest częścią naszej przeszłości. To nauka o człowieku jako istocie społecznej. Nie bierzmy na warsztat tylko postaci, które kiedyś błyszczały, ale pamiętajmy też o tych, którzy tworzyli społeczność Wołomina. O kupcach, rzemieślnikach, kolejarzach, o przeciętnych mieszkańcach Wołomina.

Sylwia Kowalska