Żydowskie motywy w Galerii Orla

21 marca w ząbkowskiej Galerii ORLA odbył się wernisaż prac Małgorzaty Wiktorii Gajewskiej – Margasińskiej. Wystawa połączona była z koncertem ?Przy szabasowych świecach” .

Małgorzata Wiktoria Gajewska-Margasińska urodzona podjęła naukę malarstwa i rysunku w Warszawie u profesora Władysława Skoczylasa. Studia kontynuowała na Uniwersytecie
Mikołaja Kopernika w Toruniu. Swoje prace wystawiała na pokazach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą. Obrazy malarki znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie.
Na wernisażu tematyka prac jest bardzo urozmaicona. Zaprezentowane zostały pejzaże, kwiaty, kompozycje figuralne i architektura. Obrazy te powstały w trakcie wyjazdów plenerowych malarki oraz podróży do Bułgarii, Włoch, Czech. Na tle wszystkich prac artystki wyróżniają się klezmerskie orkiestry w scenerii staromiejskich kamieniczek i zaułków. Są to obrazy powstałe z wyobraźni inspirowane muzyką żydowską. Również technika wykonania prac jest różna. Autorka tworzy obrazy w technice olejnej, akwareli, pasteli a także rysunki i grafikę.
O swojej pracy i pasji opowiadała przybyłym gościom wzruszona autorka. – Dziękuję wam wszystkim, bowiem dzieła artysty mają sens dopiero wtedy, gdy z jego serca wędrują do serc odbiorców. – powiedziała Małgorzata W. Gajewska – Margasińska, po czym dodała – Dziękuję najwyższemu za dar, którym mnie obdarzył, i którym mogę się z państwem dzielić. Po mojej głowie chodzą już najróżniejsze nowe pomysły na obrazy. A lubię trudne wyzwania.
W tym miejscu należy przytoczyć ulubione słowa artystki – ?Sztuka to nie zbytek, lecz chleb powszedni duszy; lecz życie wyrażone w dziele, pulsujące formą (kreską, barwą), to wyrażenie myśli i uczuć, wyzwolenie osobowości.”
Z obrazami inspirowanymi muzyką żydowską połączyła się druga część wieczoru – koncert ?Przy szabasowych świecach”. Żydowskie pieśni wykonała Oleksandra Żurawel, przy akompaniamencie skrzypiec Judyty Stypułkowskiej. Był to czas muzyki i żartu żydowskiego. Zabawne skecze wykonała młodzież z Koła Teatralnego, pod kierunkiem Anny Kozioł.
?Niech będą błogosławieni wszyscy, którzy przybywają” – takim tradycyjnym żydowskim powitaniem rozpoczął się koncert. W sobotę do godziny 18.51 trwał jeszcze Szabat – dzień zadumy, spokoju, zwolnienia życia, modlitwy, wspólnego spędzania czasu w gronie najbliższych. W Szabat cała żydowska rodzina zasiada do kolacji, którą inauguruje dziękczynna modlitwa. W czasie koncertu wykonawcy przybliżyli nam żydowskie zwyczaje, zachowania i pieśni. Oleksandra Żurawel pięknie wykonała wiele tradycyjnych i znanych utworów, m.in. ?Szabat szalom” oraz ?To świt, to zmrok” ze ?Skrzypka na dachu”.

Sylwia Kowalska