09. Powiat Wołomiński i jego rozwój

Przed wyborami samorządowymi warto przypomnieć wyborcom, a szczególnie działaczom samorządowym o głównych programach strategicznych uchwalonych w samorządach na rzecz określenia głównych kierunków rozwoju naszego powiatu, a w tym poszczególnych gmin.

Jak zakładano w strategii rozwoju Powiatu Wołomińskiego wielką szansą jest członkowstwo w Unii Europejskiej oraz dynamiczny rozwój aglomeracji warszawskiej. Warto pamiętać, że zagrożeniem dla rozwoju jest brak środków na rozwój infrastruktury, postępująca degradacja środowiska naturalnego oraz generowanie zanieczyszczeń w regionie i brak kompleksowych rozwiązań w tym zakresie. Jesteśmy mieszkańcami jednego z największych powiatów w województwie mazowieckim. Powiat zajmuje 955,37 km2 powierzchni, w tym 58% to użytki rolne, 23% lasy i 19% tereny zabudowane. Powiat tworzy 12 gmin, a stolicą jest Wołomin liczący blisko 39 tysięcy mieszkańców. W naszym powiecie mieszka 191 tysięcy osób z czego prawie 129 tysięcy w miastach. Jesteśmy jednym z najmłodszych demograficznie powiatów na Mazowszu- w wieku produkcyjnym mamy 25,4% ludności i prawie 14% w wieku przedprodukcyjnym. Posiadamy gleby słabe, głównie piątej klasy, czwartej i szóstej nadającej się pod zalesienie lub pod budownictwo mieszkaniowe. Grunty klasy V zajmują powierzchnię 27.000 h; klasy VI 17.000 h. Jak wynika z danych na ogólną powierzchnię 95.537 h powiatu 81% to grunty V i VI klasy – warto myśleć jak je zagospodarować.
Rozwój gospodarczy naszego powiatu nie napawa optymizmem. Zarejestrowanych podmiotów gospodarczych w 2003r. było ok. 19.748 dominowały firmy handlowe i usługowe, produkcyjne stanowiły śladowe ilości. Z posiadanej wiedzy wynika, że tych podmiotów ubywa. Bezrobocie w naszym powiecie jest bardzo wysokie i wynosi ponad 20%. Mamy przyjęty ambitny Plan Rozwoju Lokalnego Powiatu Wołomińskiego na lata 2006- 2013, opracowane strategie rozwoju w poszczególnych gminach. W przededniu wyborów samorządowych warto zapoznać się z tymi opracowaniami, aby w kampanii wyborczej rozmawiać o programach gospodarczych na najbliższą kadencję. Każdy dobry pomysł powinien być zauważony dla przyszłości naszego rozwoju gospodarczego w gminach i powiecie. Moim życzeniem było, jest i będzie wspieranie działań gospodarczych na rzecz społeczności lokalnej bez względu na to, kto je będzie eksponował, czy też jakie ugrupowanie będzie u steru władz samorządowych. Zachęcam samorządowców zwłaszcza na fotele wójtów, burmistrzów, a także przyszłych i obecnych radnych spierajmy się o przyszłość, a nie przeszłość naszego regionu.
Rozmawiajmy o rzeczywistym, a nie fikcyjnym wspieraniu mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, rozmawiajmy o priorytetach w zakresie drogownictwa, budowy infrastruktury. Podejmujmy sprawiedliwe konsultacje nad projektami zagospodarowania przestrzennego w danej gminie ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa mieszkaniowego, jednorodzinnego i wielorodzinnego, a także wyznaczmy tereny pod inwestycje. Uważam, że to są główne zadania rozwojowe. Wierzę w mądrość społeczną, a także w naszych samorządowców, bo przecież musimy pomóc sobie sami, a razem można zrobić wiele.

3 przemyślenia nt. „09. Powiat Wołomiński i jego rozwój

  1. Mimo tego wszystkiego co sie pana zdaniem dzialo i dzieje zlego jest pan niepoprawnym optymista….Niestety trzeba takim byc ,bo coz innego pozostaje .By isc do przodu nalezy zawsze robic o jeden krok wiecej naprzod niz do tylu.To co pan pisze w swoich artykulach jest zawsze takie logiczne i proste ze az dziwic sie nalezy ze osoby odpowiedzialne za przyszlosc powiatu nie mowiac juz o kraju – tego nie widza i nie biora pod uwage.Jest w tym cos …….Moze rzeczywistosc w realizacji jest az tak odmienna lub niemozliwa , bo chyba nie chodzi tu o dobra ludzka wole dzialania…..Moze cos trzeba zrobic w dekretach,przpisach ,obyczajach …..?

  2. Jestem ogromnie zdziwiony brakiem zainteresowania panskimi artykulami, ktore osobiscie uwazam za bardzo trafne i interesujace.Znam pana tylko dzieki artykulom ktore umieszcza pan na lamach ZPW .Dziwi mie ze nie ma pan ani zwolennikow ani przeciwnikow panskich opini……Pozdrawiam i czekam na kolejne…..

Możliwość komentowania jest wyłączona.