03. Forum Inicjatyw Pozarządowych

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom organizacji pozarządowych, z inicjatywy powiatu wołomińskiego, gminy Zielonka i Zielonkowskiego Forum Samorządowego – w ramach Grupy Partnerskiej Cudu nad Wisłą 8 października zorganizowano Forum Inicjatyw Pozarządowych. Spotkanie służyło integracji i wymianie doświadczeń pomiędzy instytucjami prowadzącymi różnorodne działania na rzecz społeczności lokalnych.

Organizacje pozarządowe to z reguły niewielkie stowarzyszenia, grupy zapaleńców stawiające sobie za cel promocję swojej miejscowości, ochronę walorów przyrodniczych i historycznych okolicy, animację działań artystycznych i edukacyjnych lub po prostu zrzeszające ludzi o podobnych zainteresowaniach. Takie organizacje czują się często bezradne wobec gąszczu administracyjnych przepisów i biurokratycznej machiny, z którą przychodzi im się zetrzeć, zanim rozpoczną „legalną” działalność.
Choć społecznicy ci stanowią bardzo ważne wsparcie dla realizacji zadań administracji terytorialnej, bardzo wiele aktywności kierować muszą na przełamywanie barier niechęci stawianych przez urzędników, którym swoją działalnością zakłócają błogi biurowy spokój i zajmują czas przeznaczony na spożywanie tradycyjnej herbatki. Zdobycie dotacji na działalność lub realizację konkretnego zadania graniczy z cudem, jeśli nie dysponuje się wykwalifikowanym administracyjno-prawniczym zapleczem. Sytuacji nie poprawiła ustawa o organizacjach pożytku publicznego, konieczność udziału w konkursach na realizację zadań własnych gminy ani wejście w struktury UE, gdzie przepisy są bardziej skomplikowane niż dawniej w Polsce bywało.
Wychodząc na przeciw oczekiwaniom takich organizacji, z inicjatywy powiatu wołomińskiego, gminy Zielonka i Zielonkowskiego Forum Samorządowego – w ramach Grupy Partnerskiej Cudu nad Wisłą 8 października zorganizowano Forum Inicjatyw Pozarządowych. Spotkanie służyło integracji i wymianie doświadczeń pomiędzy instytucjami prowadzącymi różnorodne działania na rzecz społeczności lokalnych. Jan Bazyl, konsultant regionalny Federacji Organizacji Służebnych MAZOWIA przedstawił cele i zadania tej instytucji, służącej rozwojowi sektora pozarządowego na Mazowszu i pomagającej w rozwiązywaniu wspomnianych wcześniej problemów. Mimo kilkunastu już lat demokratycznych przemian, pozwalających na dobrowolne zrzeszanie się i samorządność, do dziś zaledwie 30% gmin realizuje program współpracy z organizacjami pozarządowymi, co oznacza, że pozostałe 70% łamie prawo, choć z definicji określa się samorządem. A i tam, gdzie program teoretycznie jest realizowany, nie wszystko jest jasne i proste dla niewielkich stowarzyszeń, o czym świadczyły głosy w dyskusji. O tym, jak trudne jest przełamanie stereotypów i obaw świadczyła cisza w odpowiedzi na pytanie, czy współpraca z powiatem i gminami układa się poprawnie i czy przedstawiciele stowarzyszeń mają wobec niej jakieś zastrzeżenia. Mimo, że uczestniczący w spotkaniu wicestarosta Grzegorz Dudzik zapewniał, że jest przede wszystkim działaczem społecznym i członkiem pozarządowych organizacji, a tylko czasowo powiatowym urzędnikiem.
Aktywność powiatowego radnego Grzegorza Grabowskiego, głównego organizatora Forum, animatora i przewodniczącego Grupy Partnerskiej Cudu nad Wisłą daje nadzieję, że spotkania będą pomocne w aktywizowaniu samorządności lokalnej.
Jacek Krzemiński