03. Tu zarabiamy, tu inwestujemy

Dziś Banki Spółdzielcze osiągają znakomite wyniki finansowe. Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie jest w grupie przodujących. W komentarzach ekonomicznych coraz częściej podkreślana jest rola Banków Spółdzielczych jako instytucji lokalnej z założenia bliskiej mieszkańcom regionu.

„Po ożywionej dyskusji nad potrzebą założenia Kasy Rzemieślniczej, na ówczesnymi wielkimi niedomaganiami przeszło 600 ludzi liczącej rzeszy rzemieślniczej; niezorganizowanej i tonącej w lichwie, uchwalono jednogłośnie następujący wniosek: Zebrani w dniu 12 grudnia 1926 r. przedstawiciele rzemiosła, kupiectwa i obywatelstwa w Wołominie; postanawiają założyć własną Kasę Pożyczkowo-Oszczędnościową w celu dźwigania polskiego rzemiosła i w celu obrony swoich gospodarczych interesów.” – czytamy w protokole z Zebrania Założycielskiego. Od wymienionej daty liczy się okres działalności Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie a rok 2006 jest rokiem 80 jubileuszu powstania Banku.
Powstała wówczas Kasa, której zadaniem była ochrona polskiej przedsiębiorczości. Otrzymała nazwę “Kasa Rzemieślnicza z o.o. W Wołominie”.
– Analizując zamierzenia jakie przyświecały założycielom w 1926 roku, dochodzimy do wniosku, że cele, którymi kierowano się wówczas są do dziś aktualne – podkreśla przy wszelkich okazjach Jan Bajno wieloletni prezes Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie.
– W świetle rozpowszechniającej się globalizacji oraz w dobie przekazania większości polskich banków we władanie kapitału zagranicznego, idee założycieli naszego banku ponownie nabierają głębokiego sensu. Przychodzący do Polski kapitał zachodni dąży przecież do maksymalizacji własnego zysku, a nie do realizowania interesów polskich przedsiębiorców i polskiego społeczeństwa – uważa Jan Bajno. Banki te nie są również zainteresowane wspieraniem działalności firm, które dotknęły przejściowe niepowodzenia, a zatem nie zapewniają im bezpieczeństwa funkcjonowania.
Dziś Banki Spółdzielcze osiągają znakomite wyniki finansowe. Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie jest w grupie przodujących. W komentarzach ekonomicznych coraz częściej podkreślana jest rola Banków Spółdzielczych jako instytucji lokalnej z założenia bliskiej mieszkańcom regionu. – To właśnie Bank Spółdzielczy jest naturalnym sprzymierzeńcem oraz partnerem samorządów gminnych i powiatowych, jak również miejscowych przedsiębiorstw i ludności w realizacji przedsięwzięć gospodarczych oraz w zakresie gospodarowania zgromadzonymi przez nich środkami finansowymi – uważa nasz rozmówca. Pomoc potrzebującym oraz realizowanie grupowych lokalnych celów jest jedną z cech działalności Banku Spółdzielczego. Nasz bank rocznie przeznacza na ten cel ok. 300.000 zł
Zgodnie z tą zasadą Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie angażuje część wypracowanych środków w rozwój lokalnych instytucji: szkół, policji, miejskich domów kultury, szpitala powiatowego, Szpitala Psychiatrycznego w Drewnicy, Zespołu Szkół Specjalnych. Sponsoruje również działalność artystyczną Bogusława Morki i pary tanecznej Anna Głogowska
i Marcin Wrzesiński.
Obserwując rozwój Spółdzielczego Banku Rzemiosła
i Rolnictwa w Wołominie trudno nie wspomnieć o roli jaką
w tym rozwoju odgrywa osobiście wieloletni Prezes instytucji Jan Bajno. Gdy przed laty w roku 1989 objął stery w SBRzR, była to niewielka instytucja. Pracowało w niej 11 osób. Dziś Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa zatrudnia 193 osoby pracujące w 24 placówkach na terenie Warszawy i północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Przez te 17 lat suma bilansowa wzrosła 445-krotnie i obecnie znacznie przekroczyła 200 mln. zł.
Teresa Urbanowska