04. Dlaczego SKOK?

Mariusz Gazda

Założony w 1983 roku Grameen Bank, zwany „bankiem ubogich”, jest jedną z największych instytucji finansowych w Bangladeszu. Ma on formę nieco zbliżoną do polskich SKOK-ów, działalność swą opiera bowiem na środkach własnych członków. Jego właścicielami są osoby ubogie. Bank udziela mikropożyczek wyłącznie biednym mieszkańcom wiosek Bangladeszu. Zresztą na to wskazuje sama nazwa, Grameen Bank w tłumaczeniu z bengalskiego znaczy właśnie „wiejski bank”. Oferowane przez bank wsparcie finansowe jest doskonałym narzędziem do walki z biedą, co podkreślili w ubiegłym roku duchowni uczestniczący w konferencji poświęconej promocji mikrokredytu w Watykanie. Często pożyczki udzielane przez Grameen Bank nie przekraczają kilkudziesięciu dolarów. Pożyczkobiorca może przeznaczyć je np. na zakup narzędzi, co pozwala mu wykonywać prace zlecone, a dzięki temu utrzymać rodzinę. Spłata zaciągniętego długu daje jednocześnie szansę uzyskania potrzebnej kwoty przez kolejną osobę. Na tej zasadzie działa właśnie Grameen Bank, który ma ponad 6,5 mln pożyczkobiorców, z których 97 procent stanowią kobiety. Instytucja ma ponad 2 tys. oddziałów działając w ponad 70 tys. wiosek.

W ubiegłym roku twórca mikrokredytu i założyciel banku zwany „bankierem ubogich” prof. Muhammad Janus otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. W uzasadnieniu można było usłyszeć- Każdy człowiek na ziemi ma zarówno potencjał, jak i prawo do przyzwoitego życia. Nawet najbiedniejsi mogą pracować na rzecz własnego rozwoju.

Polskie SKOK-i działają co prawda w bardziej komercyjnych warunkach ale przecież u ich podstaw leżały te same cele i zasady. Walka z biedą i przeciwdziałanie lichwie były i są podstawowym celem zakładania Kas w Polsce i na świecie. Podstawowe zasady funkcjonowania Kas to zasada wzajemności, równość członków i działalność non profit. Miliony członków Kas na świecie pomagają sobie w dążeniu do lepszego życia.

W tym roku przypada 15 rocznica odrodzenia się idei i powstania systemu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w Polsce. Podsumowując ten okres można śmiało powiedzieć, że był to dobry, nie zmarnowany czas. Czas pracy z ideą, która służy milionom Polaków dziś i będzie służyła w przyszłości, tak jak kasy Stefczyka służyły kiedyś.

Ludzie, którzy zaangażowali się w tworzenie Kas wierzą, że Polska może być porządnym krajem. I taki kraj właśnie starają się budować.