05. Skok w ekonomii społecznej

Dlaczego SKOK?

Dynamiczny, a zarazem zdrowy rozwój systemu kas spółdzielczych potwierdza dwie zasadnicze tezy:

1. W Polsce, podobnie jak w innych krajach, Kasy stanowią przykład realizacji idei ekonomicznej samopomocy w warunkach gospodarki rynkowej. SKOK-i zachowują równowagę pomiędzy zdrową gospodarką finansową, a etyką i filozofią spółdzielczości. Pełnią ważną rolę społeczną- zmniejszając m.in. zakres wykluczenia społecznego.

2. Przyjęty przez ustawodawcę model organizacyjny oraz konstrukcja prawna SKOK okazały się efektywne zarówno punktu widzenia bezpieczeństwa jak też efektywności.

Co wyróżnia SKOK?

Kasy w szczególny sposób różnią się od instytucji finansowych nastawionych na zysk oferując swoim członkom specjalne korzyści:

Wyłączna własność członków: każdy członek SKOK jest równoprawnym właścicielem swojej Kasy i posiada prawo głosu na Walnym Zgromadzeniu, niezależnie od tego, jak dużo pieniędzy zdeponował w SKOK.

Po pierwsze – członkowie SKOK są spółdzielniami nie nastawionymi na zysk, zwykle są w stanie oferować swoim członkom niżej oprocentowane pożyczki, a także wyżej oprocentowane rachunki oszczędnościowe niż instytucje komercyjne.

Przywództwo ochotników: Rada Nadzorcza kierująca SKOK, a także Komisja Kredytowa opiniująca wnioski pożyczkowe składają się z członków Kasy.

Członkowie Rady i Komisji wykonują swoje obowiązki ochotniczo i nie pobierają za to wynagrodzenia.

Samopomocowy charakter SKOK.

W porównaniu z innymi instytucjami finansowymi Kasy wykazują unikatowy charakter. Filozofia ich działania opiera się na ideach samopomocy i demokracji gospodarczej. Są to zasady ruchu spółdzielczego, do którego należą SKOK-i.

Tymi zasadami , ogólnie biorąc są: demokracja, samorządność, dobrowolność, nieograniczona liczba członków i zmienny fundusz udziałowy, wspólnotowy i samopomocowy charakter, zasada: jeden członek – jeden głos, bez względu na liczbę udziałów, członkowstwo przede wszystkim osób fizycznych.

Od instytucji pozarządowych SKOK-i wyróżnia przede wszystkim to, iż mobilizują znaczny potencjał dobrowolnych oszczędności i nie koncentrują się na pozyskiwaniu i dystrybucji zewnętrznych funduszy. Oferują szeroki zakres różnorodnych usług.

Osoby spoglądające na kasy spółdzielcze z zewnątrz postrzegają je jako organizacje (instytucje) finansowe. Ale dla ludzi, którzy są zaangażowani w działalność Kas od wewnątrz, taka odpowiedź jest zbytnim uproszczeniem, które może wprowadzać w błąd. Rzeczywiście SKOK-i oferują niektóre usługi podobnie jak banki, ale mają inny cel, inną strukturę oraz inną miarę sukcesu.