06. Plon niesiemy plon…

Honory starostów tegorocznych dożynek powiatowych w Dąbrówce pełnili: Hanna Matusiak ze wsi Chruściele i Andrzej Czarnowski z Józefowa. Uczestnicy uroczystości podziwiali barwny korowód wieńcy, przyniesionych przez delegacje dożynkowe

Tegoroczne Dożynki Powiatowo – Gminne odbyły się 20 sierpnia w Dąbrówce. Organizatorami święta plonów byli Starosta Powiatu Wołomińskiego, Wójt Gminy Dąbrówka oraz Gminne Centrum Kultury. Największe w roku święto gospodarskie rolników obchodzone po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów było świętowane bardzo uroczyście.
Honory starostów dożynkowych pełnili pani Hanna Matusiak ze wsi Chruściele i Andrzej Czarnowski z Józefowa.
W pierwszej części uroczystości zaproszeni goście jak i mieszkańcy gminy Dąbrówka mieli okazje wysłuchać programów artystycznych zespołów ludowych z terenu gminy i parafii Dąbrówka.
Swój program zaprezentowały panie z KGW w Chajętach, KGW „Chruścielanki”, „Dąbrowianki” oraz KGW z Głuch.
O 14.00 korowód dożynkowy ruszył z placu przy Kościele Parafialnym w Dąbrówce i w malowniczej scenerii łąk, zbóż, ludowych strojów oraz pieśni polną ścieżką dotarł na plac przy Urzędzie Gminy, gdzie odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych przed Wójtem Gminy Dąbrówka, Starostą Powiatu Wołomińskiego i księżmi. Po prezentacji wieńców i powitaniu wszystkich przez Wójta Gminy rozpoczęła się Msza Święta, będąca dziękczynieniem za tegoroczne plony i zbiory, której przewodniczył Kapelan Sióstr Samarytanek z Niegowa ks. Wojciech Miliśkiewicz.
W trakcie Mszy zostały złożone na ręce gospodarzy chleby oraz inne dary przyniesione przez starostów i delegacje dożynkowe.
Na zakończenie Mszy, Wójt Gminy Dąbrówka – Tadeusz Bulik podziękował rolnikom za ich codzienną, ciężką pracę, kultywowanie tradycji i dziedzictwa polskiej wsi, i za to, że tak licznie przybyli z owocami ziemi i, że pragną podzielić się nimi z mieszkańcami powiatu. Po wystąpieniu Wójta i gości, odbyła się ceremonia dzielenia się chlebem przyniesionym do ołtarza.
Uroczystość była również okazją do zaprezentowania wieńców dożynkowych, ocenianych w gminnym oraz powiatowym konkursie.
Wszyscy autorzy włożyli w ich wykonanie wiele pracy i serca.
Po raz trzeci odbyły się również towarzyskie Zawody Hippiczne w skokach przez przeszkody o puchar Wójta gminy Dąbrówka, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców gminy.
Po rozdaniu nagród i pamiątkowych dyplomów przyszedł czas na część artystyczną, którą rozpoczął występ Zespołu Tańca Ludowego Politechniki Warszawskiej „Masovia”.
Publiczność w Dąbrówce mogła podziwiać skoczne tańce narodowe, przyśpiewki staropolskie, barwne stroje oraz zespół muzyczny grający muzykę ludową i biesiadną na żywo. Jednym słowem było na co popatrzeć.
Jako następne zaprezentowały się zespoły ludowe z terenu powiatu: „Lipinki” i Zespół Ludowy z Laskowizny.
Po folkowym klimacie na scenie pojawił się Kabaret „Rżysko”, który dąbrowiecką publiczność rozśmieszał do łez.
Zanim pojawiła się gwiazda wieczoru, support i rozgrzanie publiczności zapewnił Młodzieżowy Zespół Ludowy „Czerwone korale” z Kuligowa, a za kilka minut na scenie pojawił się zespół Stonehenge – przy którego skocznej celtycko – irlandzkiej muzyce publiczność rozszalała się na dobre.
Gdy koncert dobiegł końca, a „kraciaste spódnice” opuściły scenę, stery przejął zespół Grim i rozbawiona publiczność mogła bawić się do późnych godzin wieczornych na zabawie dożynkowej pod gwiazdami.