07. Proces rozwodowy

W celu rozpoczęcia procesu rozwodowego należy złożyć pozew. Pozew powinien zawierać: dane powoda, czyli osoby domagającej się orzeczenia rozwodu oraz dane pozwanego – drugiego małżonka.

W pozwie należy określić czego żądamy: orzeczenia rozwodu i czyjej winy, ewentualnie bez orzekania o winie; orzeczenia o władzy rodzicielskiej nad dziećmi albo orzeczenia o alimentach. Pozew powinien zawierać uzasadnienie wystąpienia o rozwód.
Pozew składamy w dwóch egzemplarzach. Załączamy: odpis zupełny aktu małżeństwa; odpisy aktów urodzenia dzieci, o ile są małoletnie; zaświadczenie o dochodach. Po wniesieniu pozwu opłacamy wpis tymczasowy. Może on wynosić od 50 do 600 zł. Ostateczny wpis określa sąd w wyroku. Jeżeli nie stać nas na pokrycie kosztów procesu, możemy wnieść o zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata z urzędu. Pozew kierujemy do sądu okręgowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania.
Sąd bada, czy między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia i czy ma on charakter trwały, czy między małżonkami istnieją więzi: psychiczna, fizyczna i majątkowa.
Sąd może odmówić udzielenia rozwodu, jeżeli ucierpią na tym małoletnie dzieci lub rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny, a drugi nie wyraża na to zgody.
Po wniesieniu i opłaceniu pozwu sąd wzywa małżonków na posiedzenie pojednawcze. Jeżeli strony nie pojednają się, sąd wyznacza rozprawę.
Na rozprawie musimy udowodnić wszelkie fakty, które przytaczamy. Świadkami mogą być najbliżsi krewni, np. rodzeństwo lub rodzice. Nie można przesłuchiwać swoich dzieci, jeśli nie ukończyły lat 17, a innych dzieci, jeśli nie ukończyły lat 13.
Sąd rozstrzyga o rozwiązaniu małżeństwa, o władzy rodzicielskiej oraz alimentach. Ponadto może orzec o: podziale majątku wspólnego; sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania; eksmisji jednego z małżonków ze wspólnego mieszkania; alimentach na rzecz małżonka.
W wyroku sąd powinien określić, czy i który małżonek ponosi winę za rozkład pożycia małżeństwa.
Orzeczenie o winie ma duże znaczenie. Małżonek uznany za wyłącznie winnego nie może żądać alimentów. Orzeczenie o winie nie ma wpływu na obowiązek płacenia alimentów na rzecz dzieci.
Z chwilą rozwiązania małżeństwa ustaje wspólność majątkowa. Jeżeli w skład majątku wchodzi spółdzielcze prawo do lokalu, byli małżonkowie powinni w ciągu roku zdecydować, któremu z nich ma zostać ono przyznane. Małżonek, który na skutek zawarcia zawiązku małżeńskiego zmienił nazwisko, może w ciągu trzech miesięcy powrócić do poprzedniego nazwiska, składając odpowiednie oświadczenie przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego.

10 przemyśleń nt. „07. Proces rozwodowy

  1. A jak przedstawia sie procedura w przypadku partnerow tej samej plci ? A raczej moze ,jak bedzie wygladala procedura w przyszlosci? Czy sa juz jakies przewidywania na przyszlosc?

  2. nic mi nie wiadomo odnośnie procedur dotyczących partnerów tej samej płci. podejrzewam, że jakieś ustalenia są, ale nie są ujawniane, ponieważ to mogłoby nie spodobać się opinii publicznej. najpierw nas do tego „przygotują”. pozdrawiam.

  3. Dziekuje za odpowiedz Radek.Podzielam twoje podejrzenia….

  4. Czy musze robic badania DNA jeżeli dziecko ma nazwisko ojca? Nawet jeżeli on tak zarząda? Muszę się zgodzic?

  5. Rozumiem, że ojciec nie chce uznać dziecka. Jeżeli ojciec zgłosi w Sądzie taki wniosek, to Sąd zarządzi takie badania.

  6. Problem w tym ze on uznał dziecko i nosi jego nazwisko. Tylko teraz stwierdził ze nie jest jego co dziecko ma 3 latka. Ja nie mam zadnych wątpliwości co do ojca mojego dziecka tylko nie chce naciągać się z nią po klinikach.

  7. Zajrzę do przepisów i wkrótce dam wyczerpującą odpowiedź. Może zaproponowałbym przejście do korespondencji mailowej: radekrw@wp.pl, zamiast na oficjalnej stronie Życia? Prosiłbym tylko o Twój mail.

  8. w jaki sposób można pozbyć sie byłej żony z mieszkania spółdzielczego, do którego przydział ma mąż. mieszkanie to wniosl juz do małżeństwa. ponadto żona uchyla się od wszelkich płatności za mieszkanie i nie chce go opuścic.rozwód zakonczyl sie winą obu stron.

Możliwość komentowania jest wyłączona.