10-lecie brafittingu ? czyli jak dbać o biust

W tym roku obchodzimy 10 rocznicę brafittingu czyli sztuki dopasowania biustonosza.  Podstawą Idei brafittingu jest założenie, że  kobieta powinna czuć się w biustonoszu komfortowo, estetycznie, ale co najważniejsze biust powinien być zdrowo ubrany.

O to, czym właściwie jest brafitting zapytaliśmy p. Agnieszkę Żelską  – certyfikowaną brafitterkę, właścicielką  Salonu Brafittingu ?Kusicielka?.

Agnieszka Żelska  – słowo ?brafitting? pochodzi z Wielkiej Brytanii w wolnym tłumaczeniu oznacza dopasowanie biustonosza, (bra- biustonosz, fitting- dopasowanie). Pierwszym etapem na drodze do wyboru odpowiedniego biustonosza jest określenie swojego rozmiaru w biuście i pod biustem.  Na podstawie tych wyliczeń określamy rozmiar biustonosza. W drugim etapie  układamy biust w biustonoszu, określamy jak leżą fiszbiny i pytamy o odczucia klientki. Zbyt duży obwód, za małe miseczki, wbijające się fiszbiny na mostku i pod pachami są bardzo szkodliwe dla biustu i mogą powodować nieodwracalne zmiany, deformację, a nawet guzy.

A czym powinien charakteryzować się profesjonalny salon brafitterski ?

Agnieszka Żelska  – Salon taki powinna charakteryzować szeroka rozmiarówka obwodów od 60 do 100 i miski biustonoszy od A do nawet R. Osoba, która dobiera biustonosz powinna znać zasady, doboru. Każdy biustonosz, model, krój będzie inaczej układał biust i nie na każde piersi się po prostu nadaje. Brafitterka powinna rozpoznać kształt biustu, zapytać klientkę jak jej biust się zachowuje podczas cyklu, jaki zawód wykonuje, takie informacje pozwolą na dobranie idealnego biustonosza.

DDC_9253-1a_a

Ile jest w rzeczywistości rozmiarów biustonoszy ?

Agnieszka Żelska  – ile biustów tyle rozmiarów, każdy biust jest inny. Owszem występują ?popularne? rozmiary takie jak 65d, 65e, 70d, 70e, 70f itd. ale nie możemy się nimi sugerować w doborze biustonosza. Dobór to pomiar, indywidualne podejście do każdej klientki, więc rozmiarów biustonoszy jest  bardzo dużo.

Co powinno skłonić kobietę do odwiedzin sklepu brafitterskiego?

Agnieszka Żelska   – Na pewno za duży obwód, piersi wypływające pod fiszbiny, wbijające się fiszbiny pod pachą, za małe miski, ?bułeczki?, ale także bóle pleców, ramion, wrzynające się ramiączka. Rola brafitterki powinna być taka aby uświadamiała, tłumaczyła w jaki sposób dbać o biust poprzez dobranie odpowiedniej bielizny.

Niektóre kobiety mają nierówne piersi. Jak w takiej sytuacji dobrać odpowiedni biustonosz?

Agnieszka Żelska  – na rynku z profesjonalną bielizną mamy do wyboru sporo modeli biustonoszy dzięki, którym możemy wyrównać asymetrię lub całkowicie ją zamaskować. Przy dużych asymetriach tj. jeden lub dwa rozmiary miseczki, proponujemy wkładki wyrównujące rozmiar biustu a także radzimy, aby klientka udała się do lekarza i starała się o wkładkę, która jest refundowana przez NFZ.  

DDC_9294-1b_a

Jakie błędy najczęściej popełniają panie dobierając biustonosz samodzielnie ?

Agnieszka Żelska  – dobierają zbyt duży obwód, za dużą miseczkę, za małą miskę – czasem nawet o 2 rozmiary i zbyt niski mostek.

Czy karmiące mamy także powinny korzystać z usług brafitterki ?

Agnieszka Żelska  – oczywiście, że tak. Okres ciąży to czas, kiedy w szczególny sposób należy dbać o piersi. Powiększające się gruczoły należy otulić elastyczną i bardzo szeroką fiszbiną, a nawet zaproponować biustonosz bez fiszbin, aby gruczoły nie były narażone na ucisk.

Czy  dobór stroju kąpielowego, zwłaszcza jego górnej części podlega tym samym zasadom co dobór biustonosza do codziennego użytkowania  ?

Agnieszka Żelska  – tak, zasady są takie same. Dodatkowym aspektem jest określenie typu figury i dobór biustonosza odpowiedniego do naszych kształtów i gustu.

Dziękuję serdecznie za rozmowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.