10. Spadek bez podatku

Rodzice mają prawo przekazać swoim dzieciom majątek, a fiskusowi nic do tego – stwierdziła Zyta Gilowska, minister finansów, komentując zmiany w przepisach o podatku od spadków i darowizn. Podatnicy otrzymali na początek nowego roku bardzo miły prezent od Sejmu. Nowelizacji uległa ustawa o podatku od spadków i darowizn.

Zmieniona przez Sejm ustawa o podatku od spadków i darowizn weszła w życie od 1 stycznia 2007 roku. Od tej daty, jak stwierdziła w jednej z wypowiedzi, Zyta Gilowska – Rodzice mają prawo przekazać swoim dzieciom majątek, a fiskusowi nic do tego

Nowelizacja jest bardzo korzystna dla członków najbliższej rodziny, ponieważ w szczególny sposób chroni ich interesy. Z opłat zostało zwolnione nabycie od najbliższych spadku lub darowizny.

Zwolnienie obejmuje członków najbliższej rodziny: małżonków, rodziców, dzieci, rodzeństwo, dziadków, wnuki, ale także pasierba, ojczyma, macochę. Do tej grupu nie zaliczają się: synowa, zięć, teściowie.

Trzeba spełnić dwa podstawowe warunki: 1. powiadomić

w ciągu miesiąca naczelnika urzędu skarbowegoo nabyciu spadku lub darowizny od osoby najbliższej oraz 2. udokumentować otrzymanie spadku lub darowizny (dowód przekazania na rachunek bankowy, przekaz pocztowy, prawomocne orzeczenie sądu o nabyciu spadku).

W przypadku niespełnienia powyższych warunków, nabycie własności będzie podlegało opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Sejm uchwalił także, że w ciągu całego życia będziemy mogli otrzymać (bez podatku) od najbliższego członka rodziny spadek lub darowiznę w wysokości do 1 miliona złotych. Od nadwyżki zapłacimy 3% podatek.

Zgłoszenie do urzędu skarbowego dokonuje się na określonym wzorze. Nowelizacja znosi także obowiązek zapłaty podatku od umów majątkowych małżeńskich oraz umowy renty. R. Wasilewski