11. Tak rośnie na kompoście

O II edycji programu edukacyjno-informacyjnego „Czysty Wołomin”

z Małgorzatą Izdebską – kierownikiem Referatu Ochrony Środowiska

i Rozwoju Obszarów Wiejskich – rozmawiała Anna Sajnog.

– Zakończyła się pierwsza edycja programu „Czysty Wołomin”, mająca na celu przekonać mieszkańców, że warto segregować śmieci. Jakie są efekty?

– W wyniku przeprowadzonej kampanii selektywną zbiórkę rozpoczęto w ponad 4,5 tys. gospodarstw domowych, co daje ponad 50% efektywności tego programu. To jest bardzo dużo. Myślę, że to też wskazuje na to, że była potrzeba, by taka selektywna zbiórka się u nas pojawiła. Cieszymy się, że forma zaproponowana przez nas była skuteczna.

– Stąd pomysł, żeby kontynuować „Czysty Wołomin”?

– Niezupełnie. II edycja bierze się przede wszystkim stąd, że przepisy unijne nakładają na gminę obowiązek ograniczenia odpadów ulegających biodegradacji do określonych poziomów, zmniejszenia ilości tych odpadów, które trafiają na wysypisko. Te ograniczenia są bardzo duże, stąd potrzeba wzmocnienia działań w tym zakresie poprzez edukację mieszkańców. Odpady ulegające biodegradacji stanowią ok.35% wszystkich śmieci, które są wytwarzane w domach. Po ich wydzieleniu efektywność selektywnej zbiorki odpadów opakowaniowych będzie jeszcze większa.

– Do kogo zatem skierowana jest ta II edycja programu? Co mają na celu działania prowadzone w jego zakresie?

– Kampania kierowana jest przede wszystkim do mieszkańców zabudowy jednorodzinnej. Liczymy, że w efekcie tej kampanii mieszkańcy, którzy mają techniczne możliwości, spróbują zagospodarować odpady ulegajace biodegradacji i zbudują kompostowniki. Mamy nadzieję, że uzyskany w ten sposób kompost będzie następnie wykorzystany w uprawie przydomowych ogrodów. Tym razem kampania ma ma szerszy zakres i dotyczy nie tylko odpadów. Chcielibyśmy, żeby w efekcie kampanii Wołomin nie tylko był czystszy, ale również wypiękniał. Postaramy się, żeby mieszkańcy dostrzegli możliwości, które drzemią w ich ogrodach.

– Jak zamierzają Państwo przekonać mieszkańców, że warto takie kompostowniki zakładać i dbać o swoje ogrody? Nie każdy przecież lubi ogrodnictwo. Niektórzy kompletnie się tym nie interesują i na tym po prostu nie znają.

– Warto rozpocząć takie domowe kompostowanie, ponieważ to znowu obniży koszty wywozu śmieci z posesji. Będzie ich przecież mniej.

W ramach II edycji przewidzieliśmy oczywiście warsztaty z ogrodnikami i specjalistami od zagospodarowania ogrodów. Pierwsze takie spotkania planujemy w marcu. Mieszkańcy dostaną na nie od nas specjalne zaproszenia, więc liczymy na to, że chętnych będzie wielu. Wraz z zaproszeniem każdy otrzyma ulotkę informacyjną, w której znajdzie przepis na kompost. Chcielibyśmy wszystkim, którzy jeszcze nie zadbali o swój ogród, pomóc w poszukiwaniu inspiracji i rozwiązaniu „ogrodowych problessmów”. Wierzymy, że kampania przyczyni się do tego, że wszyscy będziemy mieszkć w bardziej przyjaznym zielonym otoczeniu, a wysiłek włożony w zagospodarowanie ogrodów przyniesie mieszkańcom dużo radości i satysfakcji. Liczymy, ze zaowocuje to również zmniejszeniem ilości wycinanych drzew z prywatnych posesji na terenie Wołomina..

– W I edycji odbywały się rozmaite imprezy i konkursy, które wspierały edukacyjną stronę kampanii. Co jest planowane na II edycję?

– W II edycji przewidujemy oczywiście kontynuację wszystkich działań, które do tej pory spotkały się z dużym zainteresowaniem. Będą zatem liczne konkursy, spotkania tematyczne związane z obchodami Dni Ziemi i Sprzątaniem Świata. Tak jak w roku ubiegłym zaplanowaliśmy podczas Dnia Otwartego w sortowni wymianę surowców wtórnych na sadzonki roślin oraz spotkania z ogrodnikami. W celu wymiany uwag i doświadczeń. Chcemy stworzyć Internetowe Forum Ogrodowe. Forum będzie można znaleźć na stronie „Czystego Wołomina”.

– Jakie konkursy planują Państwo i do kogo one będą skierowane?

– Dla najmłodszych dzieci będą konkursy plastyczne, konkurs na plakat. Dla starszych dzieci planujemy konkurs na prezentacje multimedialną, połączony z debatą gimnazjalistów. Będzie konkurs na najdorodniejsza dynię wyhodowaną w szkolnych i przedszkolnych ogrodach. Konkurs ogłaszamy już w marcu i rozstrzygnięcie będzie na jesieni.

Szkoły, które zgłosiły udział w programie otrzymaną od nas kompostowniki, a tam gdzie kompostowanie będzie szło najlepiej mamy zamiar założyc hodowlę dżdżownic kalifornijskich. Dla dorosłych mieszkańców będzie konkurs na najładniejszy ogród. Chcemy, żeby nabrał on specjalnej rangi w związku z tematyką tej edycji. Również szykujemy konkurs fotograficzny dla wszystkich mieszkańców Wołomina. W tym konkursie śmiało będzie mógł wystartować każdy, bez względu na wiek. Temat prac to „Obiekty cenne przyrodnicze i kulturowe”, czyli wszystko, co nam się wydaje piękne i interesujące. Oczywiście będą cenne nagrody.

– Czy w tej edycji kontynuowane także powstaną „zielone klasy”?

– Tak. Zielone klasy już powstały i w tym roku powołaliśmy również do życia zielone grupy w przedszkolach. Wszystkie grupy będą miały określone zadania do wykonania. Przedszkolaki w ramach realizacji programu mają przygotowywać program edukacyjny dla swoich rodziców Natomiast starsze dzieci, czyli tzw. zielone klasy będą musiały przygotować program edukacyjny dla wybranego przedszkola, a następnie go zaprezentować. Chcielibyśmy, żebynawiązałą się wymiana informacji pomiędzy starszymi i młodszymi dziećmi. Pierwsze takie lekcje już miały miejsce i bardzo się przedszkolakom podobały.

– Życzę zatem powodzenia i serdecznie dziękuję za rozmowę.