12. Zapraszam do Wołomińskiego Salonu Kulturalnego

W różnych miastach organizowane są Europejskie Dni Dziedzictwa. U nas zatytułowano je „Wołomiński Salon Kulturalny” i odbędą się one w sobotę i niedzielę 23 i 24 września br.

Po raz pierwszy w ramach jednej imprezy Wołomin pokaże wszystko, co najlepsze w kulturze tego miasta było ongiś i jest dzisiaj. Ściślej mówiąc: w ramach tego „Salonu” zostaną zaprezentowani znani w Polsce i zagranicą twórcy, którzy kiedyś związani byli z Wołominem miejscem urodzenia lub zamieszkania, a także troje twórców współczesnych, dziś żyjących, których dorobek zajmuje znaczące miejsce w kulturze polskiej.
W sobotę 23 września o godzinie 13 nastąpi uroczysta inauguracja „Europejskich Dni Dziedzictwa Wołomin 2006” podczas otwarcia wystawy plenerowej pt. Wspomnienia o dawnym Wołominie, którą przygotowała Marzena Kubacz, dyrektorka Muzeum im. Z. W. Nałkowskich. Wystawa ta zostanie otwarta obok Urzędu Miejskiego w Wołominie (ul. Ogrodowa 4), a zaraz potem w Sali Konferencyjnej UM odbędzie się promocja albumu zawierającego zdjęcia z tej wystawy.
Godzinę później, o 14-tej w Powiatowej Galerii „Korozja i Kolor” (ul. Prądzyńskiego 3, w gmachu starostwa) nastąpi wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Wandy Wójcik pt. Mazowieckie impresje. Jest to wystawa zorganizowana z okazji 40-lecia pracy twórczej najwybitniejszej malarki urodzonej i tworzącej w tym mieście, której prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech i USA.
O godzinie 15-tej w sobotę – „Dom nad łąkami” (ul. W. Nałkowskiego 17) zaprasza na seminarium pt. „Rodzina Nałkowskich i ich rola w kulturze i nauce polskiej”, które prowadzi pani profesor Hanna Kirchner. Myślę, że to seminarium szczególnie zainteresuje wołomińską inteligencję i uczniów szkół średnich, którzy powinni poznawać kulturowe korzenie swojej „małej ojczyzny” w kontekście całej kultury polskiej.
Od godziny 17-tej rozpocznie się sobotni wieczór w kinie „Kultura” (ul. A. Mickiewicza 9), którego gospodarzem będzie Marek Kaczkowski. Wieczór ten będzie poświęcony nieżyjącym już trzem wybitnym twórcom, którzy przez część swojego życia związali z Wołominem. A byli to: dyrygent Bohdan Wodiczko, reżyser filmowy Janusz Nasfeter i operator filmowy Jerzy Lipman. O godzinie 18.30 do kina „Kultura” przyjedzie też Andrzej Wajda i profesor Tadeusz Lubelski, którzy mówić będą o Lipmanie, a o 19.30 odbędzie się pokaz filmu Pokolenie w reżyserii Andrzeja Wajdy ze zdjęciami Jerzego Lipmana.
W niedzielę 24 września o godzinie 10-tej w Miejskim Domu Kultury (ul. Mariańska 7) odbędzie się wernisaż wystawy rzeźby i medalierstwa Tadeusza Tchórzewskiego pt. Kształty polskie. Jest to wystawa jubileuszowa z okazji 25-lecia pracy tego artysty, twórcy m.in. wołomińskich pomników Józefa Piłsudskiego i Jana Pawła II (niedawno odsłoniętego), monumentalnego Pomnika Katyńskiego we Wrocławiu czy wspólnego pomnika naszego papieża z kardynałem Stefanem Wyszyńskim na dziedzińcu lubelskiego KUL-u.
O 12-tej i 14-tej w niedzielę z pętli autobusowej pod dworcem dwukrotnie wyruszą powozy konne z mieszkańcami Wołomina, które pojadą trasą dawnego tramwaju konnego.
O godz. 15 w MDK (Mariańska 9) impreza pt. Muzyczne rodziny i młoda muzyka. Będzie to spotkanie ze współczesnymi animatorami wołomińskiej muzyki oraz koncert uczniów Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, którą założył i prowadził Paweł Rozbicki. O tradycjach wołomińskich rodzin muzycznych opowiedzą i koncert poprowadzą Małgorzata L. Chmielewska i Łukasz Wojakowski.
A teraz zaproszenie nieskromne. W niedzielę o godz. 18 zapraszam do kawiarni tegoż MDK na własny wieczór autorski pt. Muzyczne obserwatorium Wacława Panka, na którym „rozliczę się” z 40 lat moich publikacji prasowych i książkowych, sztuk teatralnych i piosenek.
Ponieważ cała niedziela 24 września nosi tytuł Wołomin muzyczny, zakończy ją o godz. 19.30 w kinie „Kultura” uroczysty koncert poświęcony pamięci Bohdana Wodiczki. Orkiestrę Symfonia NOVA poprowadzi Andrzej Knap, ostatni uczeń Wodiczki, mistrza dyrygentury.
Na wszystkie imprezy „Wołomińskiego Salonu Kulturalnego”- wstęp wolny. W imieniu twórców związanych z tym miastem serdecznie zaprasza Wacław Panek