12. Zrozumieć siebie

Katarzyna Rozbicka

W XXI wieku nikogo już nie trzeba przekonywać o równości płci, ani o tym, że różnice w budowie męskiego i kobiecego mózgu są główną przyczyną odmienności w zachowaniu mężczyzn i kobiet. (Nawet w Polsce powszechnie dostępna jest do przeczytania książka A. Moir i D. Jessela “Płeć mózgu”, prezentująca wyniki wieloletnich badań i obserwacji w tym zakresie.)
A jednak codzienność pokazuje, że nie umiemy tej wiedzy wykorzystać w praktyce, nadal nic nie wiemy nie tylko o płci przeciwnej, ale i o sobie. Stale popełniamy banalne błędy. Nie wiemy, dlaczego zachowujemy się w danej sytuacji w taki, a nie inny, sposób; dlaczego nie umiemy się dogadać z partnerem; nie potrafimy poradzić sobie często w najprostszych sytuacjach.
Dlaczego kobiety zwykle reagują płaczem? Dlaczego są skłonne do zrzędzenia i jak sobie z tym radzić? Dlaczego mężczyźni stale udzielają rad? Dlaczego mają paskudne nawyki, a ich ulubionym zajęciem jest “przerzucanie” za pomocą pilota kanałów telewizyjnych? Dlaczego niezależnie od wieku i stanu cywilnego oglądają się za kobietami? – Na te i wiele innych, często zadawanych sobie przez nas, pytań odpowiadają Allan i Barbara Pease, autorzy poradnika: “Dlaczego mężczyźni kłamią, a kobiety płaczą”.
Książkę czyta się bardzo dobrze ze względu na niezwykle przystępny język i sporą dawkę humoru. Wiedza naukowa przekazana jest w jasny, prosty sposób. Wszystkie omawiane zagadnienia odnoszą się do codziennego życia, nie ma tu miejsca na moralizatorstwo. Znajdziemy za to informacje, jak radzić sobie w różnych sytuacjach – z partnerem i z samym sobą.
Oczywiście, samo przeczytanie książki Alana i Barbary Pease’ów nie daje gwarancji na natychmiastową poprawę naszych relacji partnerskich czy małżeńskich, ale może stać się punktem wyjścia na drodze do zrozumienia siebie i innych…
Allan Pease, Barbara Pease, Dlaczego mężczyźni kłamią, a kobiety płaczą, Świat Książki,
Warszawa 2004 r. ( 300 stron), cena 36,00 zł.