1232 inwestycje w Warszawie i okolicznych powiatach ze wsparciem sejmiku Mazowsza!

1232 inwestycje w Warszawie i okolicznych powiatach ze wsparciem sejmiku Mazowsza!

Aż 1232 różne inwestycje udało się w tym roku zrealizować na terenie Warszawy i 9 okolicznych powiatów dzięki wsparciu sejmiku Mazowsza. Ponad 761 mln zł władze regionu przeznaczyły na nowe drogi, boiska, rozbudowę szkół, przedszkoli czy szpitali.

Samorząd województwa mazowieckiego od lat wspiera miasta, gminy i powiaty w realizacji projektów ważnych dla rozwoju lokalnych społeczności. Jak zauważa przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski, Warszawa jako jedna z największych aglomeracji w kraju ma bardzo duże potrzeby inwestycyjne. – Samorząd województwa od lat wspiera warszawskie inwestycje. W tym roku to 201 mln zł na 274 projekty w samej stolicy. Po środki z naszego budżetu aktywnie i z sukcesem sięgają też podwarszawskie powiaty, które w sumie otrzymały już w tym roku blisko 569 mln zł.

W sumie w ramach 20 autorskich programów wsparcia samorządu województwa mazowieckiego oraz inwestycji w mazowieckich szpitalach, placówkach kulturalnych i edukacyjnych do stolicy oraz subregionów warszawskiego wschodniego i zachodniego trafiło w tym roku ponad 761 mln zł z budżetu województwa.

274 inwestycje w Warszawie

Sejmik Mazowsza aktywnie wspiera inwestycje w stolicy. W tym roku to ponad 201 mln zł na 274 inwestycje. Najwięcej środków, bo aż przeszło 101 mln zł, zostało przeznaczonych na 46 projektów w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”. To ważne i strategiczne inwestycje, które mają wpływ na rozwój całego regionu. Największe dofinansowanie (po 4 mln zł każda) otrzymały m.in. budowa przychodni przy ul. Przy Agorze 16b, modernizacja i przygotowanie Oddziału Neurologii z Pododdziałem Leczenia Udarów w Szpitalu Czerniakowskim do wykonywania zabiegów wewnątrznaczyniowych, przebudowa ul. Przasnyskiej na odcinku od ul. Krasińskiego do ul. Duchnickiej wraz z budową ronda na skrzyżowaniu z ul. Rydygiera, modernizacja stadionu lekkoatletycznego przy ul. Chrzanowskiego 23 czy budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 158 przy ul. Ciasnej.

Jak podkreśla radna województwa Katarzyna Bornowska, wsparcie sejmiku dla Warszawy to istotna pomoc. – Tylko w tym roku na inwestycje w stolicy przeznaczyliśmy ponad 201 mln zł. Wiele z tych projektów nie byłoby zrealizowanych bez środków z sejmiku. W Warszawie najwięcej inwestycji jest realizowanych z programów „Mazowsze dla zabytków”, „Mazowsze dla sportu” czy „Mazowsze dla seniorów”.

133 mln zł na zdrowie

Inwestycje w stołeczne i podwarszawskie placówki zdrowia pochłonęły w tym roku w sumie ponad 133 mln zł z budżetu samorządu Mazowsza. Blisko 25 mln zł przeznaczono na inwestycje w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie, w tym m.in. na przebudowę pomieszczeń SOR-u, przebudowę pomieszczeń II piętra budynku „C” dla potrzeb Zespołu Oddziałów Kardiologii, Chorób Wewnętrznych i Nadciśnienia Tętniczego czy zakup sprzętu i aparatury medycznej. Inwestycje w szpitalu dziecięcym przy ul. Niekłańskiej otrzymały ponad 18 mln zł wsparcia z budżetu województwa. Kolejne 10 mln zł trafiło na inwestycje w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym, w tym m.in. na zakup angiografu wraz z adaptacją pomieszczeń dla potrzeb Pracowni Angiografii i Hemodynamiki.

W trosce o klimat i czyste powietrze

Sejmik Mazowsza dofinansowuje również proekologiczne projekty. W sumie w ramach trzech programów „Mazowsze dla klimatu”, „Mazowsze dla czystego powietrza” i „Mazowsze dla czystego ciepła” na terenie Warszawy i podwarszawskich powiatów zostały dofinansowane 82 projekty. Wśród nich są m.in. zielona modernizacja placu przed budynkiem Urzędu Dzielnicy Ursynów, budowa tężni solankowej w Brwinowie i Sobieniach-Jeziorach, tężni w Górze Kalwarii i Latowiczu, rewitalizacja terenów zieleni w Kobyłce czy Nadarzynie.

Obiekty sportowe i zabytki dofinansowane

Na wsparcie samorządu województwa mogą liczyć również właściciele obiektów zabytkowych. W ramach programu „Mazowsze dla zabytków” ponad 4,2 mln zł dofinansowania trafiło na renowację obiektów zabytkowych z Warszawy i okolicznych powiatów. Wśród nich znalazły się m.in. prace remontowo-konserwatorskie ogrodzenia kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie, remont konserwatorski fragmentu elewacji frontowej budynku przy ul. Pięknej 28/34 w Warszawie, rewitalizacja dworku Ryxa w Prażmowie czy renowacja willi Wilhelma Lewego w Kobyłce.

Samorząd Mazowsza przekazał również ponad 17,5 mln zł wsparcia na budowę i remonty 70 obiektów sportowych na terenie Warszawy i okolicznych powiatów. Dofinansowane projekty to m.in. budowa boiska przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kobyłce, a także toru rowerowego oraz boiska do streetballu wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Górze Kalwarii, modernizacja odkrytej pływalni na terenie parku Szczęśliwickiego w Warszawie i kompleksu sportowego przy SP nr 1 w Ożarowie Mazowieckim, remont sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Starych Babicach czy kompleksu sportowego przy ul. Armii Krajowej w Stanisławowie.

Sołectwa, koła gospodyń wiejskich i straże pożarne z dofinansowaniem

Na pomoc finansową samorządu województwa mazowieckiego mogą również liczyć gminy i powiaty z terenu całego Mazowsza. W podwarszawskich powiatach najwięcej projektów zostało dofinansowanych w ramach programu „Mazowsze dla sołectw”. Wsparcie otrzymały w sumie 153 sołectwa m.in. na zakup i montaż lamp solarnych, wykonanie oświetlenia ulicznego, budowę i wyposażenie placów zabaw, siłowni plenerowych, a także modernizacje świetlic wiejskich. Aż 109 podwarszawskich projektów uzyskało dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla kół gospodyń wiejskich”. To środki m.in. na zakup wyposażenia kuchni, dostosowanie świetlicy wiejskiej czy warsztaty. Z kolei w ramach programu „Mazowsze dla straży pożarnych” dofinansowanie otrzymało 171 projektów. Wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego to ponad 6,2 mln zł. Te pieniądze zostały przeznaczone m.in. na remonty i modernizacje 41 budynków strażnic, zakup 26 samochodów, a także specjalistyczny sprzęt dla ochotniczych straży pożarnych.

Duże wsparcie z nowych programów

W tym roku radni województwa zdecydowali o uruchomieniu kilku nowych programów wsparcia. Należą do nich m.in. „Mazowsze dla zdrowia kobiety”, „Autobusy dla mazowieckich szkół”, „Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych”, „Mazowsze dla zwierząt” czy „Mazowsze dla miejsc pamięci”. Każdy z programów cieszył się dużym zainteresowaniem. W Warszawie i okolicznych powiatach dofinansowanie w wysokości ponad 10 mln zł otrzymały 133 projekty. Dzięki środkom z budżetu województwa mazowieckiego zostały zakupione autobusy dowożące dzieci do szkół dla gmin: Raszyn, Błonie, Stare Babice, Otwock czy Mrozy. 57 gmin skorzystało z pomocy finansowej na funkcjonowanie schronisk dla zwierząt w ramach programu „Mazowsze dla zwierząt”, a 54 – ze środków na modernizację czy wyposażenie domów kultury i centrów integracyjnych. Dzięki wsparciu z budżetu województwa w 11 miejscowościach będą prowadzone badania profilaktyczne kobiet. Odnowionych zostanie także 6 miejsc pamięci: krzyż upamiętniający pomordowanych mieszkańców Cegłowa, pomnik w Hołdzie Wolnej Szkole Polskiej na skwerze im. Jana Pawła II w Siennicy, zbiorowa mogiła poległych podczas bitwy pod Dobrem w 1831 r., zabytkowy krzyż w Zgorzale z 1896 r., kapliczka wolno stojąca przy ul. Szkolnej w Głoskowie i Pomnik Pamięci Ludności Woli wymordowanej w czasie Powstania Warszawskiego w 1944 r.

 

Więcej informacji z Mazowsza

Informacje z Mazowsza

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o programie edukacyjnym „Bezpiecznie nad wodą”, pilotażowym programie badania lokalnych [...]
0 komentarzy

Wzrosła opłacalność pomp ciepła, ogrzewanie gazem droższe – PAS podaje aktualne koszty ogrzewania domu

Nowe ceny prądu i gazu oznaczają zmianę kosztów ogrzewania domów. Polski Alarm Smogowy sprawdził, ile zapłacimy za ciepło uwzględniając najnowsze ceny nośników energii. [...]
0 komentarzy

Powstanie nowa siedziba Archiwum Województwa Mazowieckiego

Nowe archiwum będzie zlokalizowane przy ul. Elektronicznej w Piasecznie. Będzie się tu też mieścić Delegatura Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego razem z Archiwum Województwa Mazowieckiego. [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

W dniach od 19 do 26 lipca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego, Wyszkowskiego, Ostrowskiego, Węgrowskiego i Sokołowskiego. [...]
0 komentarzy
Mazowsze idealne na wakacje

Mazowsze idealne na wakacje

Na Mazowszu jest wiele atrakcji, z których można skorzystać w lecie. Rowerzystów, pieszych, miłośników wędrówek i amatorów aktywnego wypoczynku zachwycą urokliwe mazowieckie szlaki [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.