15 lat z Marynarką Wojenną RP c.d.

20 listopada 2009 roku uczcimy kolejną – 15. rocznicę Nadania Szkole Imienia Marynarki Wojennej RP. Główne uroczystości odbędą się w Miejskim Domu Kultury, na które dyrekcja szkoły zaprasza wszystkich przyjaciół i sympatyków placówki.

Tydzień temu z okazji zbliżającego się jubileuszu szkoły, rozpoczęliśmy prezentację wołomińskiej ?czwórki?. Dziś prezentujemy tradycje jakich dopracowała się w tym okresie placówka:

Zaślubiny Polski z Morzem ? uroczystość patriotyczna dla uczczenia dokonanego 10 lutego 1920 r. przez gen. Józefa Hallera symbolicznego powrotu Polski na brzeg Bałtyku. Co roku przedstawiciele MW oraz Ministerstwa Obrony Narodowej, Dyrekcja ZS4, proboszczowie okolicznych parafii oraz uczniowie, nauczyciele i delegacje zaprzyjaźnionych placówek biorą udział w uroczystej mszy w kaplicy w Ossowie.

Dzięki pomocy Patrona uczniowie szkoły co roku mogą brać udział w wakacyjnych koloniach w Gdyni. Celem tych wyjazdów jest chęć zintegrowania szkół, których patronem jest Marynarka Wojenna RP. Głównymi atrakcjami obozu są: rejsy jachtami, zwiedzanie portu wojennego na Oksywiu oraz liczne wycieczki, m.in. do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej RP.

Główną ideą stworzenia morskiego programu wychowawczego w SP nr 4 jest uczenie młodych ludzi patriotyzmu oraz szacunku dla tradycji i kultury. Opracowano misję szkoły, która zakłada realizowanie programu we współudziale rodziców i społeczności lokalnej. Każdy uczeń klasy pierwszej uczestniczy w ceremoniale morskiego ślubowania, a także staje się właścicielem marynarskiego kołnierzyka. Szkoła otacza opieką miejsca pamięci związane z morzem, opiekuje się m.in. grobem wiceadmirała Konstantego Bergiela na cmentarzu w Ursusie, bierze udział w ogólnopolskich zawodach o charakterze morskim. W roku 2008 uczennice naszego gimnazjum Magdalena Sadowska i Marzena Łazarz zajęły w klasyfikacji zespołowej pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Morskiej ,,Młodzież na morzu? organizowanym przez Ligę Morską i Rzeczną w Szczecinie. Ważnym elementem programu są letnie obozy proobronne oraz Zielone Szkoły dla uczniów klas czwartych w Gdyni.

Co roku uczniowie klas czwartych przechodzą chrzest morski. Na koniec uroczystości każde dziecko otrzymuje akt chrztu z nowym morskim imieniem.

W corocznych wycieczkach do Gdyni ? organizowanych przez Patrona szkoły – Marynarkę Wojenną RP., biorą udział uczniowie klas czwartych z wychowawcami. W Gdyni uczniowie kwaterują na okręcie wojennym. Podczas kilkudniowego pobytu zwiedzają porty i okręty wojenne, Akademię Marynarki Wojennej, muzea, Westerplatte. Poznają pracę marynarzy oraz historię okrętów. Odbywają rejsy jachtami i żaglowcami.

Podczas IV Światowego Zjazdu Kombatantów uroczyście udekorowano sztandar ZS nr 4 Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. Dyrektor szkoły Małgorzata Posmyk odebrała odznaczenie na pokładzie okrętu wojennego ,,Błyskawica? z rąk Dowódcy Marynarki Wojennej admirała Romana Krzyżelewskiego. W czerwcu 2007 r. delegacja uczniów ZS nr 4 wraz z dyrektor M. Posmyk wzięła udział w uroczystościach związanych z obchodami 67. rocznicy pamiętnej bitwy pod Narwikiem. Młodzież odwiedziła Polski Cmentarz Wojenny w Hakvik, gdzie uczestniczyła we mszy św. z oficjalnymi delegacjami z Polski i Norwegii.

W 2008 roku z rozkazu Dowódcy Marynarki Wojennej RP, wiceadmirała Floty Andrzeja Karwety, dyrektor ZS nr 4 w Wołominie odebrała z rąk dowódcy Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego kmdr. Dariusza Kolatora Medal za Zasługi dla Marynarki Wojennej.

W tym roku przypada 15. rocznica nadania szkole zaszczytnego imienia Marynarki Wojennej RP. W związku z tym został opracowany program cyklicznych spotkań na temat Marynarki Wojennej, skierowany głównie do uczniów klas drugich i czwartych szkoły podstawowej oraz klas drugich gimnazjum. Pierwsza lekcja z tego cyklu odbyła się 18 września.

Gościem honorowym tego spotkania był komandor Hieronim Kubera, były dowódca ORP ,,Błyskawica?. Na spotkanie z uczniami przybyła również Alina Sokołowska – żona kapitana Zygmunta Korwin ? Sokołowskiego, pomysłodawcy i inicjatora nadania szkole imienia Marynarki Wojennej.

Dzięki inicjatywie dyrektor ZS nr 4, Małgorzaty Posmyk, został opracowany projekt budynku sali gimnastycznej z zapleczem sanitarnym, dydaktycznym i korekcyjno ? rehabilitacyjnym. We wrześniu dyrekcja placówki wystąpiła do burmistrza Wołomina, Jerzego Mikulskiego, z wnioskiem o rozpoczęcie procedury dotyczącej wydania decyzji o warunkach zabudowy dla działki przy ul. 1 Maja 19 oraz o zabezpieczenie w budżecie 2010 roku środków na opracowanie projektu. 20 listopada 2009 roku uczcimy kolejną – 15. rocznicę Nadania Szkole Imienia Marynarki Wojennej RP. Główne uroczystości odbędą się w MDK?, na które dyrekcja zaprasza wszystkich przyjaciół i sympatyków szkoły. Ważnym elementem obchodów, będzie ślubowanie uczniów klas pierwszych oraz wręczenie nagród laureatom konkursów szkolnych. W tym dniu odbędzie się również koncert Orkiestry Marynarki Wojennej z Gdyni. Natomiast 21 listopada zapraszamy wszystkich mieszkańców Wołomina na koncert zespołu ,,Riwiera?.

Opracowała Bożena Kowalewska

na podstawie książki J. Lech ,,Szkoła Podstawowa Nr 4

w Wołominieim. Marynarki Wojennej RP

oraz Rocznika Wołomińskiego ? tom II.

2 przemyślenia nt. „15 lat z Marynarką Wojenną RP c.d.

  1. „Dzięki inicjatywie dyrektor ZS nr 4, Małgorzaty Posmyk, został opracowany projekt budynku sali gimnastycznej” – a to mi niespodzianka! Troje moich dzieci chodziło do tej szkoły i doskonale pamiętam, że inicjatorem budowy sali gimnastycznej był ówczesny dyrektor Karol Małolepszy. Tyle, że budowa sali była odsuwana w czasie, bo była jakaś ustalona kolejność inwestycji oświatowych i sala w czwórce nie była priorytetem.

  2. czytałam roczniki i mam wrażenie że artykuł to plagiat, a oryginał to p. Zosia Saks.Żenada.

Możliwość komentowania jest wyłączona.