Od 3 do 7 czerwca na drogach garnizonu mazowieckiego Policji doszło do 26 wypadków drogowych, w których jedna osoba poniosła śmierć, a 31 zostało rannych. Funkcjonariusze ujawnili w tym czasie 60 nietrzeźwych kierujących. Mimo licznych apeli o ostrożność i przestrzeganie przepisów, długi weekend przyniósł wiele niebezpiecznych zdarzeń, w tym 10 wypadków z udziałem kierujących hulajnogami elektrycznymi.
W trakcie działań policjanci wykorzystywali oznakowane radiowozy, nieoznakowane pojazdy wyposażone w wideorejestratory Mazowieckiej Grupy SPEED oraz policyjne motocykle. Mundurowi prowadzili wzmożone kontrole prędkości, trzeźwości oraz zachowań kierowców wobec pieszych i użytkowników jednośladów. Pomimo intensywnych działań prewencyjnych oraz licznych komunikatów ostrzegawczych, na drogach regionu doszło do wielu groźnych sytuacji.
W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego w dniach od 18 do 22 czerwca, doszło do 35 wypadków drogowych, w których zginęły 3 osoby, a 44 zostały ranne.
Najtragiczniejszy wypadek tegorocznego weekendu miał miejsce w Gostyninie. W piątek, 5 czerwca, kilka minut po godzinie 9.00, na ul. Wojska Polskiego 88‑letnia mieszkanka miasta, przechodząc przez jezdnię, została potrącona przez samochód Hyundai, którym kierował 66‑letni mieszkaniec powiatu gostynińskiego.

Pomimo udzielonej pomocy medycznej i przewiezienia do szpitala, kobieta zmarła. O tym wypadku pisaliśmy w komunikacie: Tragiczny wypadek drogowy w Gostyninie. Nie żyje 88‑letnia kobieta
Do poważnego wypadku z udziałem hulajnogi elektrycznej doszło w Mszczonowie. W sobotę, 6 czerwca, na skrzyżowaniu ulic Wschodniej i Spółdzielczej 21‑letni kierujący hulajnogą elektryczną najprawdopodobniej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu kierowcy Skody, doprowadzając do zderzenia.

21-latek w stanie ciężkim został przewieziony do szpitala. Kierowca samochodu był trzeźwy. O tym pisaliśmy w komunikacie: Bilans długiego weekendu na żyrardowskich drogach.
Kolejne groźne zdarzenie z udziałem hulajnogi elektrycznej miało miejsce w Staroźrebach. Tego samego dnia 14‑letnia kierująca straciła panowanie nad pojazdem i przewróciła się, przewożąc rówieśniczkę.

Obie nastolatki trafiły do szpitala. Jak ustalili policjanci, żadna z nich nie miała kasku. O tym zdarzeniu pisaliśmy w komunikacie: Zdarzenie na hulajnodze elektrycznej. Nastolatki trafiły do szpitala.
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło również w Przasnyszu. W sobotę, 6 czerwca, około godziny 22.00, na ul. Grunwaldzkiej w Chorzelach 31‑letni kierujący hulajnogą elektryczną, znajdując się w stanie nietrzeźwości, wjechał na oznakowane przejście dla pieszych bezpośrednio przed nadjeżdżający samochód marki Skoda.

Badanie wykazało, 31-latek że miał w organizmie prawie 3 promile alkoholu. O tym zdarzeniu przeczyć można w komunikacie: Nietrzeźwy kierujący hulajnogą elektryczną doprowadził do zdarzenia drogowego.
Wszystkie opisane zdarzenia są przedmiotem prowadzonych postępowań, które mają na celu szczegółowe ustalenie ich przebiegu i okoliczności.
Apelujemy do pieszych o rozwagę i ostrożność. Piesi są najbardziej narażonymi uczestnikami ruchu, dlatego każde wejście na jezdnię powinno być poprzedzone upewnieniem się, że przejście jest bezpieczne. Kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście lub znajdującemu się na nim.
Zwracamy się również do kierujących pojazdami, rowerami i hulajnogami elektrycznymi o odpowiedzialne zachowanie na drodze. Każdy kierujący ma obowiązek zachować ostrożność, dostosować prędkość do warunków na drodze.
Przypominamy, że od 3 czerwca obowiązuje nakaz używania kasków ochronnych przez osoby do 16. roku życia kierujące hulajnogami elektrycznymi, rowerami i urządzeniami transportu osobistego. Kask znacząco zmniejsza ryzyko poważnych urazów głowy i może uratować życie.
Bezpieczeństwo na drogach zależy od nas wszystkich — od odpowiedzialnych decyzji pieszych i kierujących każdego dnia.
Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu/MS
*Dane WRD KWP zs. w Radomiu
tekst i zdjęcia Policja Mazowiecka
Więcej wiadomości z Mazowsza
Uciekał przed Policją przez dwa powiaty. Po 50‑kilometrowym pościgu 24‑letni kierowca Volvo został zatrzymany
Bus stanął w ogniu na S8. Kierowca walczy o życie po dramatycznym wypadku
26 wypadków, w tym 10 z udziałem hulajnóg elektrycznych. Policja podsumowuje długi weekend
Nietrzeźwy kierujący hulajnogą elektryczną doprowadził do zdarzenia drogowego
Czarny bilans długiego weekendu na drogach powiatu żyrardowskiego. 4 osoby ranne, podróżujący hulajnogą w ciężkim stanie, pijany kierowca zatrzymany.
Tragiczny wypadek drogowy w Gostyninie. Nie żyje 88‑letnia kobieta
Miał 3 promile i dwa zakazy. Przed policjantami schował się w zbożu
Pijackie roszady w dymiącym aucie, czujna mieszkanka oraz szybka akcja policjantów
4 kilogramy narkotyków zabezpieczone przy ulicy Brzeskiej przez operacyjnych z Pragi Północ
Kierował pod wpływem narkotyków, posiadał mefedron i spowodował kolizję z autobusem
Grupa Orzeł kolejny raz uderza w przestępczość samochodową w powiecie wołomińskim
Prokuratura chce aresztu dla kierowcy po śmiertelnym wypadku na DW631. Zginęły dwie osoby.
Uwaga na dzikie zwierzęta na drodze – kolejne zdarzenie z ich udziałem
Wypadek drogowy z udziałem samochodu osobowego i motocykla typu cross

