Ruszył projekt ?Nakręć powiat!?, napisany przez tłuszczańską młodzież. Szkolenie z tworzenia i montażu już za nami, a przed nami dużo ciekawych zajęć… O powstających w ramach projektu filmach krótkometrażowych z Moniką Godlewską z Nieformalnej Grupy Młodzieży ?Beaver Zone? rozmawia Sylwia Kowalska.

? Skąd wzięła się Nieformalna Grupa Młodzieży ?Beaver Zone? i czym się zajmuje?

? Grupa powstała 1 czerwca 2011 roku przy Stowarzyszeniu Kastor. Obecnie składa się z 21 osób w wieku 15-23 lata z terenu Gminy Tłuszcz. Liderkami są: Monika Kur i ja ? Monika Godlewska. Głównym celem naszej grupy jest działanie na rzecz lokalnej społeczności, czyli mieszkańców Gminy Tłuszcz, jak i całego powiatu. Tematy działań obejmują kulturę i sztukę, a także organizację wolnego czasu. Członkowie działają głównie na zasadzie wolontariatu. Do tej pory ?Beaver Zone? ma na swoim koncie realizację projektu ?Pociąg na teatr? w ramach programu ?Działaj Lokalnie 2011?. Obejmował on organizację warsztatów teatralnych dla 10 osób, napisanie scenariusza do sztuki, a finalnie wystawienie przedstawienia pt. ?Kolejna walizka? połączonego ze spotkaniem z polskim artystą teatralnym i filmowym. Zostało ono wystawione powtórnie podczas obchodów 150-lecia kolei w Tłuszczu. Razem ze Stowarzyszeniem Kastor członkowie naszej grupy już trzeci raz w tym roku organizują Rodzinny Rajd Rowerowy ? wydarzenie dla mieszkańców, w którym każdorazowo bierze udział około 150 osób. Jest to wspólny przejazd malowniczą trasą, a następnie piknik rodzinny z integracyjnym ogniskiem i innymi atrakcjami. Ponadto nasi członkowie aktywnie działają w wolontariacie włączając się w różne inicjatywy społeczne. Pomagali m.in. w organizacji debaty przedwyborczej dla kandydatów na burmistrza Tłuszcza, zajęć dla dzieci w bibliotece w Jasienicy pt. ?Czary-Mary, Biblioteka i Harry? oraz w akcji ?Kocham Cię, książko?. Współpracujemy także z innymi organizacjami pozarządowy, m.in. ze Stowarzyszeniem Twórcy Jutra, z którym organizowaliśmy takie wydarzenia sportowe jak: ?Integracyjna Wycieczka ? Poznajemy Gminę Klembów? czy ?II Bieg Cichociemnych?.

? Dlaczego zdecydowaliście się na projekt „Nakręć powiat!”?

? Wszystkie projekty, które tworzymy wynikają z potrzeby ludzi. Zauważyliśmy, że powstał nowy trend ? kręcenia krótkich filmów i wrzucania ich do sieci. Poza tym moi znajomi też nagrywali swoje mini-produkcje, np. krótkie relacje z sesji rady gminy czy z jakiegoś wydarzenia. Ja sama próbowałam swoich sił, próbując zmontować krótki trailer spektaklu teatralnego, robiłam też fotocasty. W ten sposób wpadłam na pomysł zrobienia takiego projektu. Z pomocą innych członków ?Beaver Zone? udało się napisać wniosek i otrzymać dotację na jego zrealizowanie.

? Kto zgłosił się do projektu? Czy są to osoby z doświadczeniem w kręceniu filmów?

? Zgłosiły się różne osoby, zarówno takie, które nie miały nic wspólnego z montowaniem filmów, jak i takie, które już pracowały na różnych programach graficznych. Jednak każdy z uczestników miał już na swoim koncie jakiś krótki film, bo kilkunastosekundowa scena nakręcona komórką już może zostać nazwana amatorską produkcją.

? Projekt jest przeznaczony tylko dla mieszkańców powiatu?

? Projekt jest skierowany tylko do mieszkańców powiatu wołomińskiego. Zgłosiły się osoby, które mieszkają dość daleko od siebie. Są uczestnicy z Tłuszcza, Wołomina, a także dalszych obszarów powiatu, takich jak Słupno i Jadów.

? Czy projekt ma na celu promocję powiatu wołomińskiego, czy autorów filmików?

? Głównym celem projektu jest nakręcenie przez uczestników trzech filmów, których akcja będzie się działa w powiecie wołomińskim. A to oznacza, że będą one opowiadać o ciekawych miejscach i ludziach. Autorzy filmów oczywiście też są ważni, bo to będą ich produkcje i na pewno to, że ich filmy będą pokazywane dalej i oglądane przez innych będzie dla nich wyróżnieniem.

? Jak wyglądają Wasze zajęcia z „filmowania”?

? Szkolenia z tworzenia i montażu filmów odbyły się w weekend 22-23 września. Były prowadzone przez Łukasza Szewczyka ze Stowarzyszenia Pracownia Filmowa ?Cotopaxi?. Ma on już wiele filmów na swoim koncie, w związku z tym bazował na własnych doświadczeniach, a uczestnicy zajęć mogli dowiedzieć się jakie błędy czekają na początkujących filmowców. Opowiadał on między innymi o reżyserii, zasadach montażu i kanonie filmowca. Były to także warsztaty praktyczne, podczas których uczestnicy zapoznali się z kamerą i jej możliwościami oraz sami zaczęli kręcić np. wywiady telewizyjne.

? Ostatecznie mają powstać 15-minutowe filmy Krótkometrażowe. Czy będzie można je gdzieś obejrzeć?

? Efektem projektu będą trzy filmy krótkometrażowe, mające około 7-15 minut. Zostaną one wyświetlone w styczniu w Wołominie, razem z wybranymi filmami, które będą brały udział w zorganizowanym przez nas otwartym konkursie na najlepszy film amatorski, skierowany do wszystkich chętnych mieszkańców powiatu wołomińskiego.

? Kto dofinansowuje cały projekt?

? Projekt ?Nakręć powiat!? jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej, w ramach programu „Młodzież w działaniu” oraz współfinansowany w ramach Programu ?Działaj Lokalnie VII? Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Zielonkowskie Forum Samorządowe. Dodatkowo sponsorem projektu jest Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej.

Rozmawiała Sylwia Kowalska