Marki – czerwone pojemniki na elektroodpady

Marki - czerwone pojemniki na elektroodpady

We współpracy z firmą MB Recycling, na terenie Marek, ustawiane są specjalne czerwone pojemniki na elektroodpady.

Pojemniki ustawione będą docelowo w jedenastu lokalizacjach:

  • Mieszka I/Okólna
  • Kolorowa
  • Mickiewicza / Urbanistów
  • Małachowskiego
  • os. Horowa Góra
  • Żeromskiego – plac Nivea
  • Leśna
  • Wilcza/Dzika
  • Rejtana (skwer)
  • Środkowa/Baczyńskiego
  • Wczasowa (skwer)

Tu na MAPIE znajduje się usytuowanie pojemników na elektroodpady.

Do pojemników można wrzucać baterie i akumulatorki (z przodu kontenera znajduje się specjalny otwór na baterie. Każdy pojemnik jest również wyposażony w specjalną klapo-szufladę z wolnym domykaniem, umożliwiającą wrzucanie do pojemnika elektroodpadów o maksymalnych wymiarach 50x40x20 cm.

Pojemniki są skonstruowane w sposób uniemożliwiający wyjęcie wrzuconych już elektroodpadów.

Prosimy o niepozostawianie elektroodpadów przy pojemnikach. Nie tylko mogą one stanowić zagrożenie dla środowiska, ale nieumiejętnie wykorzystane mogą zagrażać innym ludziom.

Jeśli ich wymiar jest większy niż opisany powyżej (50x40x20 cm) – powinny być one dostarczone do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych PSZOK w Markach przy ul. Dużej (REGULAMIN PSZOK). Dodatkowo, w ramach zbiórki odpadów wielkogabarytowych i elektroodpadów (dwa razy w roku z nieruchomości jednorodzinnych, raz w miesiącu z nieruchomości wielorodzinnych) można je również wystawić.

Będziemy monitorować miejsca usytuowania pojemników, jeśli przy którymś będą składowane odpady, będziemy starali się go przenieść w inne miejsce. – informuje UM Marki

Czerwony pojemnik na elektryczne odpady to smart rozwiązanie z kilku powodów:

  • Ekologia: Elektryczne odpady, takie jak stare baterie czy zużyte żarówki, zawierają substancje chemiczne, które są szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzkiego, jeśli zostaną wyrzucone do zwykłych śmietników. Oddzielanie ich od innych odpadów i umieszczanie w osobnym pojemniku zapobiega zanieczyszczeniu gleby i wody.
  • Bezpieczeństwo: Elektryczne odpady mogą być niebezpieczne, jeśli są niewłaściwie składowane lub transportowane. Umieszczenie ich w specjalnym pojemniku, który jest zaprojektowany do przechowywania takich odpadów, zwiększa bezpieczeństwo pracowników zajmujących się ich transportem i utylizacją.
  • Łatwość w identyfikacji: Czerwony pojemnik jest łatwy do zidentyfikowania i odróżnienia od innych pojemników na odpady. Dzięki temu łatwiej jest dla mieszkańców rozpoznać, gdzie powinni wyrzucać swoje elektryczne odpady.
  • Promowanie recyklingu: Oddzielanie elektrycznych odpadów i umieszczanie ich w specjalnym pojemniku przyczynia się do promowania recyklingu. Elektryczne odpady mogą być przetwarzane i wykorzystane do produkcji nowych produktów, co pozwala na zmniejszenie ilości odpadów i oszczędność surowców naturalnych.

Wszystkie te powody sprawiają, że czerwony pojemnik na elektryczne odpady to smart rozwiązanie, które przyczynia się do ochrony środowiska, zwiększenia bezpieczeństwa i promowania recyklingu.

Zebrane w pojemnikach niedziałające urządzenia elektryczne i elektroniczne trafiają do profesjonalnych zakładów przetwarzania, następnie poddawane są procesom recyklingu, a odzyskiwane w tym procesie cenne surowce mogą służyć do produkcji nowych urządzeń.

Elektrycznych śmieci nie wolno przechowywać w domu, w piwnicy czy w garażu, bo są to odpady niebezpieczne. Zawierają substancje, które po wydostaniu się z zepsutego urządzenia stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka, zwierząt, a także środowiska naturalnego.

więcej informacji: https://elektrycznesmieci.pl/

Więcej informacji z Marek

Marki - oferta pracy

Marki – oferta pracy

14 maja ogłoszono kolejny projekt rekrutacyjny. Tym razem UM Marki chce wzmocnić Wydział Planowania Przestrzennego poprzez zatrudnienie starszego inspektora/głównego specjalisty. Ratusz szuka osoby, [...]
0 komentarzy

Marki – akcja sterylizacja 2024

Program obejmuje bezpłatne zabiegi weterynaryjne z zakresu kastracji (sterylizacji) oraz znakowania psów i kotów domowych. Poprzez zabieg kastracji (sterylizacji) należy rozumieć pełne chirurgiczne [...]
0 komentarzy
Marki - Stowarzyszenie z Nami... złożyło wniosek o mały grant

Marki – Stowarzyszenie z Nami… złożyło wniosek o mały grant

30 kwietnia 2024 r. w trybie art. 19 a Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie [...]
0 komentarzy

Marki – najpierw projekt, później budowa

UM Marki podpisał umowę na projekt żłobka z oddziałami przedszkolnymi. – Najpierw zdobyliśmy cześć finansowania (z KPO), dziś (14 maja) podpisaliśmy umowę na [...]
0 komentarzy
Pracuj w Markach

Pracuj w Markach

UM Marki zaprasza do udziału w  najnowszym naborze na stanowisko głównego specjalisty w Biurze Informatyki w Urzędzie Miasta Marki. Dokumenty można składać do [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.