Marki – czerwone pojemniki na elektroodpady

Marki - czerwone pojemniki na elektroodpady

We współpracy z firmą MB Recycling, na terenie Marek, ustawiane są specjalne czerwone pojemniki na elektroodpady.

Pojemniki ustawione będą docelowo w jedenastu lokalizacjach:

 • Mieszka I/Okólna
 • Kolorowa
 • Mickiewicza / Urbanistów
 • Małachowskiego
 • os. Horowa Góra
 • Żeromskiego – plac Nivea
 • Leśna
 • Wilcza/Dzika
 • Rejtana (skwer)
 • Środkowa/Baczyńskiego
 • Wczasowa (skwer)

Tu na MAPIE znajduje się usytuowanie pojemników na elektroodpady.

Do pojemników można wrzucać baterie i akumulatorki (z przodu kontenera znajduje się specjalny otwór na baterie. Każdy pojemnik jest również wyposażony w specjalną klapo-szufladę z wolnym domykaniem, umożliwiającą wrzucanie do pojemnika elektroodpadów o maksymalnych wymiarach 50x40x20 cm.

Pojemniki są skonstruowane w sposób uniemożliwiający wyjęcie wrzuconych już elektroodpadów.

Prosimy o niepozostawianie elektroodpadów przy pojemnikach. Nie tylko mogą one stanowić zagrożenie dla środowiska, ale nieumiejętnie wykorzystane mogą zagrażać innym ludziom.

Jeśli ich wymiar jest większy niż opisany powyżej (50x40x20 cm) – powinny być one dostarczone do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych PSZOK w Markach przy ul. Dużej (REGULAMIN PSZOK). Dodatkowo, w ramach zbiórki odpadów wielkogabarytowych i elektroodpadów (dwa razy w roku z nieruchomości jednorodzinnych, raz w miesiącu z nieruchomości wielorodzinnych) można je również wystawić.

Będziemy monitorować miejsca usytuowania pojemników, jeśli przy którymś będą składowane odpady, będziemy starali się go przenieść w inne miejsce. – informuje UM Marki

Czerwony pojemnik na elektryczne odpady to smart rozwiązanie z kilku powodów:

 • Ekologia: Elektryczne odpady, takie jak stare baterie czy zużyte żarówki, zawierają substancje chemiczne, które są szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzkiego, jeśli zostaną wyrzucone do zwykłych śmietników. Oddzielanie ich od innych odpadów i umieszczanie w osobnym pojemniku zapobiega zanieczyszczeniu gleby i wody.
 • Bezpieczeństwo: Elektryczne odpady mogą być niebezpieczne, jeśli są niewłaściwie składowane lub transportowane. Umieszczenie ich w specjalnym pojemniku, który jest zaprojektowany do przechowywania takich odpadów, zwiększa bezpieczeństwo pracowników zajmujących się ich transportem i utylizacją.
 • Łatwość w identyfikacji: Czerwony pojemnik jest łatwy do zidentyfikowania i odróżnienia od innych pojemników na odpady. Dzięki temu łatwiej jest dla mieszkańców rozpoznać, gdzie powinni wyrzucać swoje elektryczne odpady.
 • Promowanie recyklingu: Oddzielanie elektrycznych odpadów i umieszczanie ich w specjalnym pojemniku przyczynia się do promowania recyklingu. Elektryczne odpady mogą być przetwarzane i wykorzystane do produkcji nowych produktów, co pozwala na zmniejszenie ilości odpadów i oszczędność surowców naturalnych.

Wszystkie te powody sprawiają, że czerwony pojemnik na elektryczne odpady to smart rozwiązanie, które przyczynia się do ochrony środowiska, zwiększenia bezpieczeństwa i promowania recyklingu.

Zebrane w pojemnikach niedziałające urządzenia elektryczne i elektroniczne trafiają do profesjonalnych zakładów przetwarzania, następnie poddawane są procesom recyklingu, a odzyskiwane w tym procesie cenne surowce mogą służyć do produkcji nowych urządzeń.

Elektrycznych śmieci nie wolno przechowywać w domu, w piwnicy czy w garażu, bo są to odpady niebezpieczne. Zawierają substancje, które po wydostaniu się z zepsutego urządzenia stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka, zwierząt, a także środowiska naturalnego.

więcej informacji: https://elektrycznesmieci.pl/

Więcej informacji z Marek

Trasa Mostu Północnego w Markach

Trasa Mostu Północnego w Markach

Dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie planu miejscowego odbędzie się 21 lutego 2024 roku o godz. 17 00 i będzie prowadzona w formie on-line [...]
0 komentarzy
Marki - zmiany godzin pracy Urzędu Stanu Cywilnego

Marki – zmiany godzin pracy Urzędu Stanu Cywilnego

Urząd Stanu Cywilnego w UM Marki, 21 lutego (środa) będzie czynny tylko do godz.16.00; 23 lutego (piątek) w godzinach 8.00 – 12.00.   [...]
0 komentarzy
Marki - ruszyły zapisy na Bieg Tropem Wilczym

Marki – ruszyły zapisy na Bieg Tropem Wilczym

12 edycja ogólnopolskich biegów Tropem Wilczym, organizowanego w celu upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych zaplanowana została na 03 marca 2024 roku. Biegacze wystartują spod remizy Ochotniczej [...]
0 komentarzy
Zostaw 1,5 procent podatku w Markach

Zostaw 1,5 procent podatku w Markach

Jak co roku, UM Marki zachęca  do przekazania podczas rozliczania podatku dochodowego 1,5 procenta podatku na rzecz mareckich organizacji pozarządowych. Każda złotówka przekazana [...]
0 komentarzy
To już 9. edycja konkursu "Kobieta z Marką".

To już 9. edycja konkursu „Kobieta z Marką”.

Konsultacje społeczne w sprawie przyznania dodatkowego wyróżnienia „Nagroda Mieszkańców” w konkursie „KOBIETA Z MARKĄ 2024”. Do 12 lutego przyjmowane były zgłoszenia kandydatek od [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.