Aldona Dzwonkowska: Wypadek w drodze z pracy do domu

? W drodze z pracy do domu miałam wypadek. Spadłam z roweru ? zamyśliłam się i nie zauważyłam dziury w jezdni. Cała poobijana i z dużym bólem ręki przyszłam do domu. Tego samego dnia zrobiłam prześwietlenie ręki i okazało się, że jest złamana.

Czy w związku z tym zdarzeniem należy mi się odszkodowanie i w jakiej wysokości? Czy pracodawca uzna to jako wypadek w drodze z pracy do domu?

Z opisanego przez Panią stanu faktycznego jak najbardziej można uznać powstałe zdarzenie jako wypadek w drodze z pracy do domu. Jednakże podała Pani zbyt mało szczegółów, bym mogła w pełni twierdząco odpowiedzieć na postawione pytania. Za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się bowiem nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana (art. 57 b. ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych). Mianowicie nie wiem, czy jest Pani zatrudniona na umowę o pracę i ubezpieczona? Ważne jest też, czy droga, którą Pani jechała z pracy do domu, była najkrótszą drogą (nie powinna też zostać przerwana)? Zakładając pozytywną odpowiedź, nie ma wątpliwości, że jest to wypadek, do którego doszło w drodze z pracy do domu.

Wymaga wyjaśnienia również to, iż drogą do pracy lub z pracy jest oprócz drogi z domu do pracy ? droga do i z miejsca innego zatrudnienia, a także miejsca zwykłego spożywania posiłków oraz odbywania nauki zawodu lub studiów.

Za wypadek w drodze do pracy lub z pracy można również uznać sytuację, w której droga została przerwana, aczkolwiek przerwa ta była życiowo uzasadniona, a jej czas nie przekraczał granic potrzeby. Natomiast za najkrótszą drogę można uznać również taką, która co prawda nie jest drogą najkrótszą, ale ze względów komunikacyjnych jest drogą najdogodniejszą. Oznacza to, że jeżeli wybrała Pani jazdę rowerem po drodze asfaltowej, która jest dłuższa od drogi piaszczystej, to mimo to można stwierdzić, że była to droga dla Pani najkrótsza.

Wypadek, jaki zdarzył się Pani w drodze z pracy do domu, stwierdzi pracodawca w karcie wypadku na podstawie udzielonych od Pani informacji i innych podmiotów badających okoliczności i przyczyny wypadku. Więcej informacji na temat trybu uznawania wypadku jako powstałego w drodze do pracy lub z pracy określa rozporządzenie ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego wydane na podstawie art. 57 b ust. 4 FUS.

Zgodnie z art. 92 kodeksu pracy za czas niezdolności do pracy wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy trwającej łącznie do 33 dni ma Pani prawo do 100% wynagrodzenia. Natomiast zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, aczkolwiek nie dłużej jednak niż przez 182 dni.