Ten dzień nas łączy

93 lata temu, po zakończeniu I wojny światowej, Polska odzyskała niepodległość ? po 123 latach nieistnienia na mapach. Od momentu objęcia przez Józefa Piłsudskiego władzy nad wojskiem polski naród stanowił o sobie ? jednak lat prawdziwej wolności nie było wiele.Świętujemy w tym roku 93. rocznicę odzyskania wolności ? nie równa się to jednak 93 latom wolności. Okres, gdy Polska wypracowywała zasady demokratycznego życia politycznego, niezależnego od obcych wpływów ? był bardzo krótki. Burzliwe czasy międzywojnia szybko się skończyły, utraciliśmy niezależność w wyniku II wojny światowej, a koniec tej najstraszniejszej z wojen nie oznaczał odzyskania wolności. Święto niepodległości przed II wojną światową zdążyliśmy obchodzić jedynie dwa razy (w 1937 i 1938 r.), po wojnie zaś dopiero przywrócił je sejm w 1989 r. 12 listopada 1918 r. zaś, gdy Józef Piłsudski w odezwie do narodu pisał ?Okupacja w Polsce przestaje istnieć?, dodał również: ?Obywatele! Wzywam Was wszystkich do zachowania zimnej krwi, do równowagi i spokoju, jaki powinien panować w narodzie, pewnym swej wielkiej i świetnej przeszłości?.

W podobnym tonie wypowiadali się goście i samorządowcy Wołomina i Powiatu Wołomińskiego na obchodach Święta Niepodległości w Wołominie w parku przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Tam po mszy św. odprawionej w kościele Matki Bożej Częstochowskiej przybyli mieszkańcy wraz z harcerzami, orkiestrą i Szwadronem 11. Pułku Ułanów Legionowych ? a wielu, jako że panował już późnojesienny popołudniowy półmrok ? z pochodniami w rękach. Pierwszy postać Marszałka przywołał burmistrz Wołomina Ryszard Madziar, podkreślając, że w niepodległej Ojczyźnie Polaków czekała przede wszystkim praca: ? Po latach walki przyszedł czas mozolnego budowania i organizowania niemal od początku zrębów państwa polskiego ? mówił, a także zwrócił uwagę na jednoczącą rolę nowej Polski: ? Choć II Rzeczpospolita, jak wszystko na tym świecie, miała swoje wady i problemy, to należy pamiętać, że zintegrowano trzy zabory i stworzono państwo polskie.

Poseł Jan Szyszko mówił o Wołominie: ? Obojętnie, kto tu sprawował władzę, zawsze byliście jednością i tą jedność staraliście się wykorzystać dla rozwoju swojej lokalnej społeczności. I z tego na pewno Marszałek Józef Piłsudski może być dumny. Tutaj jest jego duch.

Senator poprzedniej kadencji Piotr Andrzejewski wspomniał Władysława Sikorskiego: ? Wielki generał, wtedy kiedy jednoczył, również poróżnione, środowiska polityczne w Londynie, mówił: przychodzi czas, że trzeba odrzucać to, co nas dzieli, a brać to, co nas łączy.

Jednak zdaniem obu przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości ? posła Jacka Sasina, jak i Jana Szyszko ? niepodległość Polski jest zagrożona również obecnie. Opinia ta koresponduje ze słowami Jarosława Kaczyńskiego wypowiedzianymi w przeddzień święta: ? Zagrożona jest polska demokracja, zagrożona jest polska praworządność, zagrożona jest polska suwerenność, zagrożone są najbardziej elementarne interesy gospodarcze naszego narodu ? mówił prezes PiS na Krakowskim Przedmieściu, a na skwerze im. Józefa Piłsudskiego następnego dnia przebrzmiało echo tych słów.

W uroczystościach udział wzięli również wicemarszałek województwa mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski, żołnierze I Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki z Wesołej, kombatanci, przedstawiciele policji, Ochotniczej Straży Pożarnej, reprezentanci organizacji społecznych i partii z terenu Miasta i Gminy Wołomin. Pod pomnikiem złożono ponad 30 wieńców.

Janina Stasiszyn