Arkadiusz Gurgon: Wygraj z żylakami kończyn dolnych!!!

Żylaki kończyn dolnych zalicza się do najczęstszych chorób na świecie. Są one przyczyną różnych dolegliwości, takich jak odczucie zmęczenia nóg, obrzęki, skurcze i pieczenia. Odpowiednim momentem do konsultacji jest już wczesne stadium choroby ? tak zwane ?pajączki?.

Dolegliwości związane z żylakami nasilają się w ciągu dnia, kobiety ? chorujące na żylaki znacznie częściej niż mężczyźni ? odczuwają je szczególnie podczas dni przedmiesiączkowych. Jest kilka metod leczenia żylaków kończyn dolnych, wybór tej właściwej zależy od stopnia zaawansowania choroby, a także od samego stanu zdrowia pacjenta.

W trakcie wizyty konsultacyjnej lekarz skieruje na badanie USG Doppler Duplex, które pomoże w ocenie wydolności układu żylnego. Wczesne stadium choroby oraz śródskórne poszerzenia żylne ? venulektazje zwane potocznie ?pajączkami? ? leczymy przez nastrzykiwanie środkami obliterującymi, co powoduje ich zamykanie i zanikanie. Jest to tzw. skleroterapia. Stadium bardziej zaawansowane obecnie leczy się metodami operacyjnymi. Istnieje kilka metod operacyjnych: tradycyjne, polegająca na wyrwaniu żyły odpiszczelowej, tzw. Stripping, metoda laserowa EVLT oraz metoda wykorzystująca fale radiowe RFITT. Obecnie nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych w dużym stopniu wypierają tę tradycyjną, przemawia za nimi krótki okres rekonwalescencji, znacznie niższy poziom bólowy, a co najważniejsze ? wyższy komfort psychiczny pacjenta.

Skleroterapia to metoda polegająca na wstrzyknięciu do wnętrza żyły środka obliterującego. Środek ten ma na celu trwałe zamknięcie żyły. Do wstrzyknięcia środka używa się bardzo cienkich igieł insulinowych. Wstrzyknięcie leku powoduje odkurczenie się żyły, jej podrażnione ściany włóknieją, po czym zanika przepływ krwi, a ?pajączek? zanika. Zamknięcie owych ?pajączków? naczyń zasilających wpływa także na unieszkodliwienie bardzo drobnych sieci żylnych, unikamy zatem bezpośredniego podawania leku. Skleroterapia jest doskonałą metodą leczenia najprostszych żylaków oraz śródskórnych poszerzeń żylnych.

Metoda EVLT ? (Endovenous Laser Treatment) ? dzięki swojej skuteczności stała się najbardziej powszechnym i popularnym zabiegiem operacji żylaków kończyn dolnych. Metoda ta, potocznie zwana laserową, wykorzystuje skoncentrowane wiązki światła, które kierowane są na tkanki docelowe bez ryzyka naruszenia innych.

Lasery już od wielu lat wykorzystywane są w różnych dziedzinach medycyny, takich jak dermatologia czy okulistyka. Szybko okazało się, że doświadczeni chirurdzy naczyniowi i ogólni także odnajdują zastosowanie laserów w swoich dziedzinach. W czasie leczenia żylaków cienkie włókno laserowe jest wprowadzane przez bardzo małe nakłucie skóry. Światło laserowe jest emitowane przez włókno w czasie rytmicznego przesuwania w żyle i dostarcza właściwą energię do zamknięcia

i uszczelnienia ściany wewnętrznej żyły. Zamknięte żyły brały udział tylko w 10% całego przepływu krwi w nodze. Funkcję zamkniętej żyły przejmują pozostałe zdrowe naczynia. Wszyscy pacjenci operowani w naszej firmie metodą EVLT unikają dodatkowego stresu związanego z długotrwałymi bólami pooperacyjnymi, jakie mogą wystąpić przy stosowaniu metody tradycyjnej. Pacjenci po zabiegu niemal natychmiast mogą wrócić do codziennych obowiązków. Jedynym zaleceniem lekarzy jest długie chodzenie przez pierwsze dwa dni.

Centrum Medycyny
Rodzinnej i Specjalistycznej
Poradnia Chirurgii
Ogólnej i Naczyniowej
dr Feliga, dr Rosochacki,
dr Wasilik, dr Woźniak