Będzie Park przy ulicy Moniuszki

Komisja Regulacyjna do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich oddaliła w dniu 7 lipca tego roku wniosek Gminy Żydowskiej w Warszawie z dnia 7 maja 2002 roku dotyczący przeniesienia własności nieruchomości położonej przy ulicy Moniuszki w Wołominie

Przez sześć lat władze Gminy Wołomin toczyły bój z Gminą Żydowską o teren zwany ?Parkiem Moniuszki” w Wołominie.

4 sierpnia wpłynęło pismo z orzeczeniem Komisji Regulacyjnej do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich w którym czytamy:

– Uwzględniając zatem dowiedziony bezspornie brak określonych w art. 30 ust 1 pkt. 1 ustawy przesłanek regulacji, należało orzec o oddaleniu wniosku Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, przy jednoczesnym uznaniu dalszego prowadzenia postępowania w sprawie za bezprzedmiotowe.

Całe zamieszanie z terenem Parku przy ulicy Moniuszki w Wołominie zaczęło się 7 maja 2002 roku, kiedy to Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie zwróciła się do Komisji Regulacyjnej do Spraw Gmin wyznaniowych Żydowskich o przeniesienie na rzecz tej Gminy własności terenu stanowiącego tak zwany Park Moniuszki.

W uzasadnieniu wniosku wskazano, że opisana w nim nieruchomość do 1 września 1939 roku stanowiła własność Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, a na tej nieruchomości miał znajdować się budynek snagogi. Na usytuowanie w latach czterdziestych ubiegłego stulecia bożnicy żydowskiej w Wołominie w miejscu Parku Miejskiego przy ulicy Moniuszki (dawnej Kolejowej 15), wskazał w załączonym do wniosku oświadczeniu pisemnym z 22 kwietnia 2002 roku Marian K., określający jako adres swojego zamieszkania w Wołominie ulicę Kolejową 15.

Informację tą pisemnie potwierdził Stanisław R. Podczas zbierania dowodów i analizy przedłożonych dokumentów stwierdzono jednak, że brak jest tożsamości położenia obecnej ulicy Moniuszki oraz dawnej ulicy Kolejowej. Ulica Moniuszki uprzednio nosiła nazwę ?Lipowa”, a następnie, jeszcze przed II Wojną Światową ?11 Listopada”.

Odnosząc się do oświadczenia Mariana K. Miasto Wołomin wyjaśniło, że osoba o tym imieniu i nazwisku nie figurowała i nie figuruje nadal w ewidencji Gminy Wołomin. Rozprawa była kilka razy odraczana, aby strony mogły uzupełnić dokumenty.

Ostatecznie Komisja postanowiła oddalić wniosek Gminy Żydowskiej Wyznaniowej w Warszawie. – Praktyczny skutek złożenia przez Gminę Żydowską wniosku o zwrot tego terenu był taki, że Burmistrz Wołomina nie mógł przez sześć lat wykonać jakichkolwiek robót związanych z zagospodarowaniem Parku przy ul. Moniuszki – mówi Krzysztof Antczak, wiceburmistrz Wołomina.

– W tej sytuacji w przyszłym roku rozpocznie się przebudowa ulicy Moniuszki i zagospodarowanie terenu Parku. Na rogu ulic Legionów i Moniuszki planowany jest ogólnodostępny parking. Rozebrany zostanie istniejący mur a wzdłuż ulicy Moniuszki również powstanie parking. Chcemy zachować maksymalną ilość drzew jakie są na tym terenie – opowiada.

Prawdopodobnie na tym terenie powstanie centralny plac zabaw dla dzieci i boiska, a od strony Placu 3 Maja być może muszla koncertowa. Szczegółowe decyzje w tej sprawie zapadną do końca bieżącego roku.

Teresa Urbanowska

2 przemyślenia nt. „Będzie Park przy ulicy Moniuszki

  1. A czy ktoś pamięta, że była tam łaźnia… no tak, ale to historia, nie było wtedy fontanny…

  2. Ja pamiętam łaźnię. Budynek stał z lewej strony placu, zdaje się, przytulony do ogrodzenia. Odrapany, wewnątrz pomieszczenia z głębokimi, wyrudziałymi w środku wannami. Tyle tylko pamiętam. Byłam dzieckiem.

Możliwość komentowania jest wyłączona.