Biegiem i śpiewem w 98 rocznicę Odzyskania Niepodległości

W Ząbkach IX Bieg Niepodległości, poprzedzony był biegiem uczniów w różnych kategoriach wiekowych. Start i meta znajdowały się pod Gimnazjum  Nr 1. Po biegu przyszedł czas do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z udziałem Miejskiej Orkiestry Dętej.

Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała wolność i niepodległość. Do kraju powrócił Józef Piłsudski, internowany przez Niemców w Magdeburgu od lipca 1917 r.. Rada Regencyjna 11 listopada przekazała Piłsudskiemu naczelne dowództwo polskich sił zbrojnych. W Warszawie rozpoczęło się, trwające już w innych miastach, rozbrajanie wojsk okupacyjnych.
Dzień 11 listopada został ustanowiony – ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 1937 r. – polskim świętem narodowym i pozostawał oficjalnie świętem państwowym RP do roku 1944. W roku 1945 komunistyczne władze PRL jako święto państwowe ustanowiły dzień 22 lipca. I dopiero w 1989 roku Sejm przywrócił ponownie oficjalne obchody w dniu 11 listopada.
Obchody Święta Odzyskania Niepodległości w Ząbkach rozpoczęły się mszą św.  za Ojczyznę, z udziałem pocztów sztandarowych, celebrowaną przez proboszcza Andrzeja Kopczyńskiego w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Ząbkach. Po mszy, burmistrz Ząbek Robert Perkowski wraz z przewodniczącym Rady Miasta Ząbki, zastępcą burmistrza Arturem Murawskim w asyście służb mundurowych ? przedstawicieli straży miejskiej i policji, złożyli  kwiaty pod pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. W dolnym kościele, przedstawiono montaż słowno – muzyczny pt. ?Niepodległa? w wykonaniu uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. księdza Jerzego Popiełuszki w Ząbkach, przygotowany pod kierunkiem nauczycielek historii i WOS-u – Małgorzaty Niewińskiej oraz muzyki ? Jadwigi Żaboklickiej. Tego dnia burmistrz wraz z przewodniczącym rady i zastępcą burmistrza złożyli również kwiaty pod pomnikiem bohaterów Ząbek i Drewnicy w Parku Miejskim im Szuberta w Ząbkach.
Tuż po godzinie 13.00 rozpoczął się  IX Bieg Niepodległości, poprzedzony biegiem uczniów w różnych kategoriach wiekowych. Start i meta znajdowały się pod Gimnazjum Nr 1.
Pierwsze miejsce w kat open i 40+  na 5 km zajął Jacek Karwowski z czasem 17 min. 4 sek. a wśród pań ? Karolina Krajewska z czasem 22 min i 27 sek. W kategorii gimnazja (3 km) pierwsze miejsce zajął Patryk Wyszomirski z czasem 12 min. 01 sek., dziewczynka z najlepszym czasem to Adrianna Krawczyk – 15 min. 40 sek.  W kategorii klas 4 ? 6 szkół podstawowych na 1 kilometr pierwsze miejsce zajął Jakub Leśniewski z czasem 3 min. 39 sek , z dziewczyn – Karolina Krawczyk z czasem 4 min. 14 sek., W kategorii klas 1-3 szkół podstawowych w biegu na pół kilometra pierwsze miejsce zajęła Beata Kaźmierczak z czasem 1 min 28 sek. drugi przybiegł Hubert Krajewski z czasem 1 minuta 29 sekund. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali koszulki, a na mecie – ciepły posiłek.
Po biegu w Gimnazjum Nr 1 do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z udziałem Miejskiej Orkiestry Dętej, zachęcał dyrektor Karol  Małolepszy w przebraniu marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam też nastąpiło wręczanie medali, pucharów i nagród rzeczowych,zwycięzcom biegów. Wręczali: burmistrz Ząbek Robert Perkowski, przewodniczący  rady Wojciech Gut, dyrektorzy gimnazjów w Ząbkach Małgorzata Zyśk i Karol Małolepszy, komendant Straży Miejskiej Zbigniew Forysiak, Marek Machowicz przedstawiciel sponsora, zastępca komendanta Policji Michał Król oraz ząbkowscy i powiatowi radni.  Obchody Święta Niepodległości w Ząbkach przyciągnęły liczną rzeszę mieszkańców, wśród których znaleźli się także radni miasta oraz dyrektorzy szkół i ząbkowskich placówek.
Organizatorami ząbkowskich obchodów byli: Parafia Miłosierdzia Bożego w Ząbkach, Miasto Ząbki, Publiczne Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II, Publiczne Gimnazjum Nr 2 im. ks. Jerzego Popiełuszki oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ząbkach i Starostwo Powiatowe w Wołominie.
Wszystko o IX Biegu Niepodległości na: www.mosirzabki.pl .

Iwona Potęga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.