BUDYNKI SOCJALNE – WSPÓLNE KONTROLE

– Będą przeprowadzane kontrole przez powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego wraz z powiatowymi komendantami straży pożarnej budynków zakwaterowania zbiorowego Kontrole takie na Mazowszu zapowiada Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego.
W poświąteczny wtorek Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego zwrócił się do samorządów o przekazanie w trybie pilnym listy budynków zakwaterowania zbiorowego (hotele pracownicze) oraz socjalnych budynków mieszkalnych, znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego.
Na tej podstawie będą przeprowadzane kontrole przez powiatowych inspektorów
nadzoru budowlanego wraz z powiatowymi komendantami straży pożarnej.
W powiecie Wołomińskim najwięcej budynków komunalnych i socjalnych znajduje się na terenie gmin: Wołomin i Marki.

Zdaniem Romana Gołębnika, Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie, budynki powojenne na terenie naszego powiatu są w dość dobrej kondycji technicznej. – Problem stanowią, z punktu widzenia bezpieczeństwa, słupki, jakie są ustawiane na osiedlach. Utrudniają one dojazd do poszczególnych obiektów zarówno wozom strażackim jak i karetkom pogotowia – zwraca uwagę Gołębnik. Niebezpieczne z punktu widzenia dostępności, są również najwyższe budynki mieszkalne. – Sprzęt będący w naszym posiadaniu nie sięgnie do najwyższych kondygnacji w przypadku pożaru na najwyższych kondygnacjach – twierdzi Komendant PSP.
Zdaniem naszego rozmówcy największym problemem na terenie Powiatu Wołomińskiego są stare, przedwojenne budynki z drewnianymi klatkami schodowymi. Tragicznym przykładem jest tu pożar jaki miał miejsce w kamienicy przy ulicy Wileńskiej podczas którego śmierć poniosła jedna z mieszkanek. – Budynek ten posiadał właśnie taką drewnianą klatkę schodową na której ogień szybko się rozprzestrzenił. Dodatkowym utrudnieniem z jakim musieliśmy się wówczas zmierzyć były zbyt nisko wiszące przewody elektryczne – wspomina komendant Gołębnik.
W starych budynkach wiele do życzenia pozostawiają instalacje elektryczne – często źle zabezpieczone, iskrzące. Warto pomyśleć wcześniej o ich zabezpieczeniu, gdyż często są one przyczyną wielu tragedii.
– Przepisy budowlane ciągle się zmieniają. Te zmiany idą w kierunku poprawy bezpieczeństwa. Dostosowanie budynków użyteczności publicznej do nowych wymogów jest kosztowne i często wymaga czasu. Inaczej wygląda to w sytuacji budowy nowych obiektów, które muszą na etapie pozwolenia na budowę spełniać obowiązujące normy a inaczej w przypadku obiektów, które trzeba dostosować do zmieniającego się prawa – mówi Roman Gołębnik.
Grodzie przeciwpożarowe, wydzielające klatkę schodową, instalowano w ubiegłym roku w Urzędzie Miasta w Wołominie. – Są to drogie inwestycje i wiadomo, że nie wszystko da się od razu wykonać z powodów finansowych – podkreśla komendant PSP w Wołominie. Zdarzają się więc sytuacje w których komendant PSP wydaje decyzje negatywne co do użytkowania niektórych budynków bądź ich części. – Problem ten dotyczy wielu przedszkoli na terenie Powiatu Wołomińskiego. W ostatnim czasie musieliśmy wydać decyzje zakazujące użytkowanie budynku powyżej pierwszej kondygnacji dla dwóch przedszkoli. Właśnie ze względów bezpieczeństwa – mówi Gołębnik. – Choć, w mojej opinii nie mamy na naszym terenie budynków o takiej konstrukcji jak w Kamieniu Pomorskim, to nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji w jakich może dojść do tragedii. Warto przy tej okazji pomyśleć i w miarę możliwości zabezpieczyć się przed nieszczęściem – apeluje.