Jak się przyłączyć do kanalizacji w Kobyłce?

W przedświątecznym numerze Życia pisaliśmy o zasadach dotyczących sposobu podłączenia do nowo powstającej kanalizacji w Wołominie. O zasadach jakie obowiązują w Kobyłce w tym zakresie rozmawiamy z wiceburmistrzem Mariuszem Stefaniakiem.
– Na jakich zasadach odbywa się realizacja podłączenia posesji do sieci kanalizacyjnej w Kobyłce?


– Inwestor – czyli mieszkaniec, który chce podłączyć się do kanalizacji w naszym mieście zawiera umowę przyłączeniową wraz z określeniem technicznych warunków przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Umowa taka zawierana jest indywidualnie z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) w Wołominie, które mieści się przy ulicy Graniczna 1.


– Załóżmy, że mamy już zawartą taką umowę. Co dalej?

– Należy zgłosić pisemnie do PWiK o planowanym terminie rozpoczęcia robót .Do pisma należy załączyć mapę sytuacyjno-wysokościową wraz z uzbrojeniem terenu, w tym na mapie musi znajdować się wybudowane odgałęzienie (mapę należy zamówić w Starostwie Powiatowym w Wołominie ul. Powstańców 8).


– Co jeszcze powinniśmy wykonać przed przystąpieniem do budowy swojego przyłącza?

– Konieczne jest jeszcze dokonanie opłaty za przyłączenie do urządzeń wodociągowo – kanalizacyjnych, która obecnie wynosi 266 zł.
– Czy można podłączyć się do kanalizacji poprzez doprowadzenie jej do istniejącego na posesji szamba?
– Taki zbiornik bezodpływowy (szambo) należy zlikwidować – zasypać. Podłączenia powinna dokonać osoba posiadająca uprawnienia. Powinno ono spełniać określone wymogi techniczne dotyczące spadku i średnic kanałów i studzienki. Podłączenie do studni powinno się odbyć pod nadzorem PWiK, zaś po wykonaniu robót należy spisać protokół otwarcia przyłącza kanalizacji sanitarnej. Inwestor powinien też zadbać o wykonanie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej wybudowanego podłączenia przez uprawnionego geodetę z zaznaczeniem rzędnych włączenia kanału oraz rzędnych terenu.
– Nasza inwestycja została już odebrana przez odpowiednie osoby. Co dzieje się dalej?
– Po dokonaniu odbioru, który odbywa się na podstawie spisanego protokołu otwarcia Inwestor zobowiązany jest zawrzeć umowę na odbiór ścieków z PWiK w Wołominie. Taką umowę spisuje się w siedzibie spółki przy ul. Ogrodowej 13.


– Wszystkie te czynności wymagają poświęcenia sporej ilości czasu. Działania wielu osób z Kobyłki i Wołomina mogą spowodować wydłużające się kolejki i długi czas oczekiwania na różnego rodzaju dokumenty. Czy gmina planuje wspomóc mieszkańców w tych działaniach?

– W celu usprawnienia Inwestorom obieg dokumentacji związanej z uzyskaniem umowy przyłączeniowej oraz dzienniczka budowy na instalację z PWiK, gmina aktualnie podejmuje działania zmierzające do zminimalizowania uciążliwości. W przypadku jakichkolwiek zmian mieszkańcy zostaną powiadomieni w odpowiednim czasie.
– Czy jest stworzony już harmonogram podłączeń do kanalizacji?
– Wiadomo, że w pierwszej kolejności uruchomione zostaną zlewnie: P2 (ul. Leśna, ul. Poprzeczna, część ul. Wspólnej); P13( ul. Wołomińska, ul. gen. Szyszko-Bogusza, ul. P. Wysockiego, część ul. 11-go Listopada, część ul. gen. F. Żymirskiego); P14 (część ul. gen. F. Żymirskiego, ul. M. Reja, część ul. 11-go Listopada, ul. J. Kossaka, ul. Piaskowa, ul. J. Długosza, część ul. A. Orszagha, ul. ks. H. Kołłątaja, ul. F. Modrzewskiego, część ul. gen. F. Żymirskiego) – przewidziany termin uruchomienia zlewni w II kwartale 2009 r.
Pozostałe zlewnie uruchomione będą sukcesywnie, część z nich w miarę posiadanej rezerwy na istniejącej oczyszczalni ?KRYM”, większość po uruchomieniu nowej oczyszczalni budowanej w ramach Projektu Grupowego ?Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Wołomin – Kobyłka”. Zakończenie budowy oczyszczalni planowane w II kwartale 2010r.

Rozmawiała Teresa Urbanowska