Co wiemy o niepełnosprawności?

W dniu 21 października z inicjatywy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie zorganizowane zostało spotkanie adresowane do osób, których zadaniem jest pomoc osobom niepełnosprawnym  w jednostkach samorządu terytorialnego oraz organizacjach pozarządowych.Celem spotkania było omówienie i zapoznanie uczestników z najnowszymi zmianami organizacyjnymi i merytorycznymi w Dziale ds. Osób Niepełnosprawnych PCPR, przeprowadzenie dyskusji na temat aktualnego stanu potrzeb i postulowanych zmian, zapoznanie z technikami pracy z niepełnosprawnym klientem, wymiana dobrych praktyk oraz integracja środowiska osób zajmujących się w samorządach i organizacjach pozarządowych problemami niepełnosprawnych.
– Miejsce osób niepełnosprawnych jest niedoceniane. Społeczeństwo zdrowe nie zauważa dokładnych potrzeb niepełnosprawnych. Wiele osób przechodzi do porządku dziennego omijając problem niepełnosprawności. – mówił na początku Maciej Urmanowski, starosta powiatu wołomińskiego.
Wiedza jaką posiada społeczeństwo na temat niepełnosprawności jest znikoma. Wiele osób nie wie nawet jakie są rodzaje niepełnosprawności. To bardzo negatywne zjawisko gdyż 12% populacji stanowią osoby niepełnosprawne. Pomoc jaka jest niesiona takim osobom nie powinna się ograniczać tylko do bezpośredniego wsparcia. Należy organizować wszelkiego rodzaju imprezy kulturalne, czy sportowe mające na celu integrację społeczeństwa.
Niepełnosprawni i ich rodziny borykają się z wieloma problemami. Często ich sytuacja finansowa jest bardzo trudna, mają ograniczony dostęp do leczenia, rehabilitacji, nauki. Bariery architektoniczne, czy transport publiczny również sprawia im problem w codziennym życiu.
Powiat wołomiński angażuje się w aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych. Powiatowy Urząd Pracy jest organem, który odgrywa w tej kwestii bardzo istotną rolę. Instytucja przeznacza każdego roku środki finansowe pomagające niepełnosprawnym wejść na rynek pracy. Przykładowo w 2010 roku 7 osób niepełnosprawnych złożyło wniosek o dofinansowanie na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej z czego 4 wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie. W tym roku również trzy osoby zostały skierowane na staż na co przeznaczono 69 169 zł. Praca jest ważna dla osób z tego społeczeństwa zapobiega ona ich wykluczeniu ze środowiska.

Emilia Chąchira