Cukrzycy trzeba przeciwdziałać

Wiele osób o swojej chorobie dowiaduje się na ogół, gdy jest ona już bardzo zaawansowana. O tym, jak zapobiegać cukrzycy, i jak z nią żyć, z Grażyną Radomską, prezesem wołomińskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków rozmawia Urszula Wysocka.

? 22 października od godz. 10.00 w Miejskim Domu Kultury w Wołominie odbędą się uroczyste obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Czego można oczekiwać po tym wydarzeniu?

? Każdy, kto przyjdzie na to spotkanie, będzie mógł zmierzyć poziom cukru we krwi, ciśnienie tętnicze i bezpłatnie wymienić glukometr. Na temat cukrzycy będą się również wypowiadać specjaliści. Dr n. med. Ewa Jagielińska opowie o patologii i leczeniu neuropatii cukrzycowej, a dr n. med. Sławomir Jasek powie o udarze w chorobach cukrzycy. Dodatkowo będzie można dowiedzieć się wielu rzeczy na temat zastosowania Vioforu w terapii u osób z cukrzycą.

? Czym zajmuje się Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, w którym działa Pani od lat?

? Głównie organizowaniem spotkań edukacyjnych. W ostatni poniedziałek każdego miesiąca o godzinie 14.00 w świetlicy Szpitala Powiatowego w Wołominie odbywają się szkolenia dla wszystkich chorych. Zawsze prowadzą je specjaliści diabetolodzy różnych specjalności. Stowarzyszenie ma również dyżury w szpitalu na pierwszym piętrze. W przychodni przyjmują diabetolodzy: dr Konrad Strzelczyk i dr Mirosława Trojanowska. Prowadzimy wymianę glukometrów i penów oraz tłumaczymy, jak z nich korzystać.

? A co, poza dietą, jest istotne w leczeniu cukrzycy?

? Ważny jest regularny pomiar cukru, odpowiednie dawkowanie leków oraz, o czym zapomina wiele osób, wysiłek fizyczny. Ruch jest wskazany nie tylko u ludzi zdrowych, lecz także, a nawet przede wszystkim, u cukrzyków.

? Ilu cukrzyków jest na terenie Powiatu Wołomińskiego?

? Zarejestrowanych jest ponad 2500 cukrzyków. U 90% z nich występuje cukrzyca 2. typu.

? 2. typu, tzn. u ludzi starszych?

? Tak. Cukrzyca dzieli się na cukrzycę typu 1. i 2. Typu 1. występuje u ludzi młodych, typ 2. jest to tzw. cukrzyca wiekowa. Występuje u ludzi po 45. roku życia.

? Z czego wynika tak duży odsetek cukrzyków w wieku starszym?

? Po pierwsze w organizmie człowieka starszego zachodzą różne zmiany związane ze starzeniem się organizmu. Tkanki stają się mniej wrażliwe na insulinę. Do tego dochodzi również brak dbałości o swój organizm, brak ruchu, zła dieta. Cukrzyca typu 2. występuje częściej u kobiet.

? Dlaczego tak jest?

? Kobiety po 45. roku życia mają problemy z gospodarką hormonalną i przekwitaniem, w związku z tym w całym organizmie zachodzą zmiany.

? Co jest największym problemem w leczeniu cukrzycy w Polsce?

? Samo leczenie nie jest problemem. Problemem jest to, że pacjenci późno dowiadują się o swojej chorobie. Cukrzyca jest naszym cichym wrogiem. Ludziom wciąż wydaje się, że jeśli nic nie boli, to znaczy, że wszystko jest dobrze. Przychodzą do lekarza wtedy, gdy już jest bardzo źle, kiedy okazuje się, że trzeba amputować nogę, bo nastąpiło owrzodzenie i mamy do czynienia z zespołem stopy cukrzycowej. Jeśli taka osoba zgłosi się do nas, to wysyłamy ją do diabetologa np. ze szpitala na Banacha, dr Beaty Mrozikiewicz-Rakowskiej, która opracowuje stopę cukrzycową i leczy kończynę, zamiast ją amputować. Każdy chory na cukrzycę może się do nas zgłosić bez skierowania na badanie w kierunku neuropatii cukrzycowej.

? A jakie są objawy cukrzycy?

? Jest to między innymi pogorszenie zdolności widzenia, senność, bóle głowy, zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu, zwiększony apetyt lub niechęć do jedzenia, a w krytycznych przypadkach, gdy cukier jest bardzo wysoki (prawidłowy cukier: 80-110 mg% cukru na czczo i 140 mg% dwie godziny po jedzeniu), nawet śpiączka cukrzycowa.

? Co powinni zrobić pacjenci, którzy podejrzewają u siebie cukrzycę?

? Udać się do lekarza pierwszego kontaktu i mu o tym powiedzieć, a lekarz skieruje na odpowiednie badania. Niestety, ludzie ciągle wiedzą zbyt mało o cukrzycy i za późno zgłaszają się do lekarza. Nasze stowarzyszenie chce przede wszystkim zająć się profilaktyką i edukacją. Właśnie dlatego tegoroczne obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą będą miały taki charakter.