Czujnik smogu w Zielonce

Miejskie Przedszkole nr 5 w Zielonce bierze udział w akcji pod nazwą #WarszawaOddycha, która ma na celu zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie zanieczyszczenia powietrza. Patronat nad projektem objął Warszawski Alarm Smogowy

Dostrzegając olbrzymi problem, jakim jest jakość powietrza w Polsce, inicjatorzy akcji  – firmy Airly i Blaupunkt, postanowiły połączyć siły i wyposażyć przedszkola, głównie na terenie Warszawy, w czujniki smogu oraz oczyszczacze powietrza, przekazując na rzecz wspomnianych placówek 20 zestawów sensorów i oczyszczaczy.
W gronie zakwalifikowanych  do udziału w tym przedsięwzięciu placówek znalazło się także jedno z przedszkoli miejskich w Zielonce.
Miejskie Przedszkole nr 5 bezpłatnie otrzymało czujnik smogu i oczyszczacz powietrza. Dzięki monitoringowi jakości powietrza opiekunowie przedszkolaków zyskali możliwość sprawdzenia poziomu zanieczyszczenia i tym samym wyboru najlepszej pory na spacer z dziećmi. Według danych Polskiego Alarmu Smogowego przebywanie dziecka w zanieczyszczonym powietrzu równa się wypaleniu przez nie czterech papierosów.
Instalacja sensorów przyniosła też korzyść mieszkańcom Zielonki, którzy w dowolnym momencie mogą sprawdzić poziom smogu.
Po  zainstalowaniu sensora na dachu przedszkolnego budynku, na platformie internetowej map.airly.eu  pojawił się nowy punkt – Zielonka.
Każdy osoba posiadająca dostęp do Internetu może, o dowolnej porze  dnia i nocy, sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza w Zielonce według indeksu CAQI i uzyskać informacje o stężeniu pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10 oraz aktualnej temperaturze, ciśnieniu powietrza i jego wilgotności. Istnieje też możliwość pobrania widgetu Airly i zainstalowania go na własnej stronie internetowej.
Jak podają organizatorzy akcji, każdego roku, ze względu na fatalną jakość powietrza w naszym kraju, umiera przedwcześnie kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Co więcej, z powodu zanieczyszczeń powietrza ginie więcej osób, niż w wypadkach samochodowych, oddychanie powietrzem, w którym zawarte są pyły zawieszone oraz metale ciężkie, skraca życie o osiem ? dziewięć  miesięcy. Zanieczyszczenie powietrza zwiększa również ryzyko na zachorowanie na choroby niedokrwienia serca, udar, raka płuc, chorób układu oddechowego, Alzheimera.
Instalacja czujników jakości powietrza, także w pozostałych miastach powiatu wołomińskiego
z pewnością przyniosłaby korzyść mieszkańcom. Może włodarze wezmą to pod uwagę?

Opracowanie na podstawie UM Zielonka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.