Dni Wołominiaków

Już od 1 marca ruszają Dni Wołomina. W tym roku impreza będzie miała inną oprawę niż zazwyczaj. O nowej formie lokalnego święta rozmawiamy z Łukaszem Markiem.– Tegoroczna edycja „Dni Wołomina” ma, można by rzec, formułę interaktywną. Dni Wołomina mają być Dniami Wołominiaków…

– Jak najbardziej tak. Dni Wołomina to szereg imprez, uroczystości i spotkań poświęconych miastu oraz jego mieszkańcom. To oni byli, są i będą esencją naszej wspólnoty lokalnej. Błędem byłoby narzucanie wcześniej ustalonych, sztywnych ram organizacyjnych. Dlatego też w tym roku zainicjowano nowe ścieżki komunikacyjne, zachęcające aktywnych ludzi do współpracy i współtworzenia święta ich rodzinnego miasta. Mieszkańcy mają masę ciekawych pomysłów, które wymagają tylko profesjonalnej oprawy lub lekkiego dopracowania. Warto również zwrócić uwagę na pozytywne skutki ?otwarcia” imprezy miejskiej. Dzięki temu unikamy zbędnej sztuczności. Osoba z zewnątrz poznaje nowych, aktywnych ludzi, z którymi może w przyszłości organizować własne artystyczne przedsięwzięcia. Wzbogaca się jej doświadczenie, wiedza, a także… odpowiedzialność obywatelska.
– Zapewniacie profesjonalną oprawę prezentacji lokalnych artystów. Gdzie i w
jakiej formie będzie można obejrzeć ich prace?

– Profesjonalną oprawą zajmą się pracownicy Miejskiego Domu Kultury oraz doświadczeni artyści związani z lokalnymi środowiskami twórczymi. Ostatnio na łamach lokalnej prasy i regionalnych portali informacyjnych ukazało się zaproszenie dyrektora MDK Wołomin, Łukasza Wojakowskiego, skierowane do wołomińskich środowisk twórczych. Osoby, które odpowiedzą na zaproszenie dostaną do dyspozycji pomieszczenia Domu Kultury, sprzęt oraz fachową pomoc (m.in przy organizowaniu wystawy – nie wszystkich młodych twórców stać na antyramy, czy multimedialne rzutniki cyfrowe).
– Dni Wołomina będą trwać aż 9 dni. Jakich wydarzeń mogą się spodziewać
mieszkańcy miasta?

– W czasie tych 9 dni na terenie naszej gminy będzie się działo naprawdę dużo. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wspomnę tylko o kilku ciekawych wydarzeniach. 1 marca nastąpi długo oczekiwane zakończenie jednej z najpoważniejszych inwestycji Wołomina (wartość przedsięwzięcia wynosi ponad 7 mln złotych!). Otwarcie Szkoły w Zagościńcu, bo o tym mowa, będzie doskonałą okazją do świętowania i wspólnej zabawy. W niedzielę wieczorem wielbiciele teatru będą mogli podziwiać Adama Kopiczyńskiego i Marka Siudyma w spektaklu ?Poczekalnia”. Nie zapomniano również o najmłodszych – szkoły i przedszkola przygotowały gry, quizy oraz konkursy wiedzy o Wołominie. Tradycyjnie zorganizowana zostanie akcja ?Cały Wołomin czyta dzieciom”. Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich zaprasza na spotkanie poświęcone Stanisławowi Ryszardowi Szpotańskiemu (1880-1936). W tym samym dniu zostanie otwarta, również w ?Domu nad Łąkami”, wystawa fotograficzna ? Z rodzinnych albumów mieszkańców Wołomina”. W piątek (7 marca) na scenie MDK Wołomin wystąpią wołomińskie zespoły rockowe: oprócz młodych muzyków z Asspirine czy Suspense, wystąpią ich starsi stażem koledzy z Cold War i Progresji.
– A więc zapraszamy na ?Dni Wołomina”. Czy twórcy mogą jeszcze zgłaszać swoje pomysły?
– Ciągle czekamy na nowe propozycje lokalnych twórców, nie powinno ich również zabraknąć na ?Biesiadzie Wołominskiej”, która odbędzie się w czwartek, 6 marca. Już teraz chciałbym serdecznie zaprosić do wspólnej zabawy i świętowania dni naszego miasta.

Rozmawiał Marcin Pieńkowski