Dyskusję o oświacie w Wołominie czas zacząć

Kilka tygodni temu, Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina wystąpiła z wnioskiem do Rady Miejskiej w Wołominie o wyrażenie zgody na powołanie Wołomińskiej Rady Oświatowej. Uchwała w tej sprawie została podjęta podczas obrad rady w dniu 29 kwietnia.

Prowadzenie szkół szczebla podstawowego i gimnazjalnego oraz przedszkoli to jedno z najważniejszych zadań własnych gmin. Gminy otrzymują na prowadzenie placówek oświatowych subwencje, które na ogół nie są wystarczające do zapewnienia edukacji na poziomie oczekiwanym przez mieszkańców. Brakującą kwotę samorządy lokalne dokładają z własnych budżetów bądź pozyskują dodatkowe środki zewnętrzne.

W Gminie Wołomin w ostatnim czasie o oświacie mówi się dużo. W minionym roku szkolnym wiele emocji wywołała tragiczna śmierć jednego z uczniów duczkowskiej szkoły. W roku bieżącym na pierwszy plan wysunęły się nieporozumienia pomiędzy rodzicami a dyrekcją ZS nr 5. Skarg trafiających do Biura Rady jak i Burmistrz Wołomina jest znacznie węcej. Niejako w odpowiedzi na potrzebę dialogu na temat kształtu wołomińskiej oświaty burmistrz Elżbieta Radwan wystąpiła do Rady Miejskiej z wnioskiem o utworzenie Wołomińskiej Rady Oświatowej. ? Rada będzie miała na celu rozpoczęcie szerokiej dyskusji nad kierunkami zmian jakie powinny być wprowadzone w naszej oświacie, nad kierunkami rozwoju i usprawnienia funkcjonowania oświaty oraz spraw związanych z edukacją na terenie Gminy Wołomin ? argumentowała burmistrz swój wniosek zwracając się do radnych.

Wołomińską Radę Oświatową powołano uchwałą z dnia 29 kwietnia 2015 roku. Ma to być organ społeczny, opiniodawczy i konsultacyjny działający przy Radzie Miejskiej. Utworzono również stanowisko pełnomocnika do spraw oświatowych. ? Działania te mają służyć lepszemu zaspokojeniu potrzeb wychowawczych i edukacyjnych mieszkańców naszej gminy. Gmina przeznacza na edukację dzieci

i młodzieży znaczącą część rocznego budżetu. Czas zacząć rozmawiać o oświacie na spokojnie a nie tylko pod wplywem emocji. Pora wspólnie zastanowić się nad kształtowaniem polityki oświatowej ? mówi Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina.

Podobnie jak w latach ubiegłych również w budżecie tegorocznym zarezerwowano środki na stypendia dla szczególnie uzdolnionych uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych

i ponadgimnazjalnych. Burmistrz zapewnia, że kwota zaplanowana na rok bieżący nie uległa zmianie w stosunku do roku ubiegłego i jak co roku trafi do szkół za pośrednictwem ZEASiP.

? Tak jak było do tej pory wołomińska młodzież otrzyma stypendia w wysokości ustalonej przez szkolną komisję stypendialną i w porozumieniu z dyrektorami placówek. W porównaniu do lat ubiegłych zwiększona została kwota na zakup pomocy naukowych, dydaktycznych i książek (o około 20 proc. w stosunku do roku 2013). Więcej jest na zakup materiałów i wyposażenia ? przekonuje burmistrz Radwan.

W rocznym budżecie zaplanowane są również wydatki na remonty i modernizację placówek. – Budowa sali gimnastycznej w ZS w Czarnej wraz z łącznikiem i dodatkowymi salami lekcyjnymi to obecnie jedna z większych inwestycji. Gmina otrzymała na nią dofinansowanie z województwa mazowieckiego (ok. 0,9 mln zł.). Do budżetu wprowadziliśmy budowę ZS nr 3. W szkołach realizowanych jest szereg projektów, na które pozyskujemy środki zewnętrzne ? wyjaśnia burmistrz Radwan. ? Prowadzenie placówek oświatowych jest ważnym i złożonym zadaniem ze względu na znaczenie dla mieszkańców, jak i na wysokość angażowanych środków budżetowych. Gospodarujemy oszczędnie, ale nie skąpimy na oświacie ? dodaje.

Oprac.

Teresa Urbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.