Działalność Komisji Gospodarczej Rady Miasta Ząbki w roku 2019

Każda Komisja ma przypisany pewien katalog spraw, w obrębie których po analizie sytuacji  i danych podejmuje opinie i wnioski oraz sugeruje Urzędowi Miasta konkretne rozwiązania. Tak działa również Komisja Gospodarcza Rady Miasta Ząbki.

W roku 2019 Komisja Gospodarcza RM Ząbki odbyła 23 posiedzenia. Zaopiniowano 20 wniosków o dzierżawę (w tym trzy negatywnie) i dziewięć wniosków o ustanowienie służebności oraz siedem wniosków o bonifikatę od przekształcenia użytkowania wieczystego we własność lub od wykupu nieruchomości gruntowej (z czego jedna negatywnie, jedna na poziomie 96%, pozostałe na poziomie 40%). Poza standardowym opiniowaniem wniosków o dzierżawę, ustanowienie służebności, bonifikatę od przekształcenia czy wykupu nieruchomości gruntowej – Komisja Gospodarcza RM Ząbki zajmowała się także szeregiem spraw istotnych dla miasta  i grup mieszkańców.
Na początku zeszłego roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, Komisja opracowała projekt uchwały w sprawie określenia warunków udzielania bonifikaty od opłaty jednorazowej za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, uchwała ta została następnie przyjęta przez Radę Miasta.
Komisja w ciągu roku kilkakrotnie zajmowała się tematem systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, zbierała dane dotyczące funkcjonowania systemu, analizowała system pod kątem najlepszych rozwiązań, tak aby opłaty za śmieci mogły być jak najniższe i jak najbardziej sprawiedliwe oraz podejmowała  w tym temacie opinie i wnioski. Komisja wnioskowała również o przygotowanie akcji edukacyjnych oraz ulotki promującej lepszą segregację odpadów, a także o zwiększenie ilości koszy do ulicznej segregacji, tak aby znalazły się one we wszystkich strategicznych punktach miasta.
Analizowany na posiedzeniach Komisji był również temat oczyszczania miasta i utrzymania terenów zielonych, w wyniku czego komisja skierowała do budżetu na rok 2020 wniosek o zwiększenie środków na sprzątanie i odśnieżanie miasta oraz zasugerowała, aby Miasto Ząbki zatrudniło własnych pracowników zamiast wynajmowania firmy zewnętrznej zajmującej się utrzymaniem terenów zielonych.
Kilkakrotnie dyskutowany był również temat smogu. Komisja dwukrotnie gościła komendanta Straży Miejskiej w celu omówienia rezultatów i możliwości działania Straży Miejskiej w temacie ochrony powietrza atmosferycznego. Zalecała też konkretne działania odnotowywania podczas kontroli typu pieca oraz przekazywania informacji o programie dofinansowania wymiany pieców. Komisja analizowała też na spotkaniu ze specjalistą skuteczność drona w lokalizowaniu ognisk zanieczyszczenia powietrza i ostatecznie wnioskowała do budżetu na rok 2020 o środki na takiego drona.
W ubiegłym roku Komisja Gospodarcza RM Ząbki debatowała również nad tematem ograniczenia ruchu tranzytowego w południowych Ząbkach, związanym z projektem klubu Koalicji Obywatelskiej dotyczącym ograniczenia tonażu w południowych Ząbkach, analizując plan organizacji ruchu drogowego na tym obszarze i sugerując pewne rozwiązania. Obecnie czekamy na dane z urzędu dotyczące aktualnych ograniczeń tonażu na ząbkowskich drogach oraz podjętych działań, na podstawie których będziemy chcieli we współpracy z pracownikami urzędu zaproponować konkretne rozwiązania pozwalające na osiągnięcie powyższego celu.
Parokrotnie Komisja Gospodarcza organizowała spotkania mediacyjne dotyczące projektów budowy lub przebudowy kilku ząbkowskich ulic, szukając rozwiązań pozostających
w możliwie jak największym stopniu w interesie mieszkańców.
Komisja trzykrotnie gościła na posiedzeniu przedstawicieli Stowarzyszenia Moje Ząbki, organizując swego rodzaju debaty tematyczne, między innymi w związku z proekologicznymi wnioskami stowarzyszenia. Komisja pozytywnie zaopiniowała i czeka na realizację zaproponowanych przez stowarzyszenie projektów, między innymi zielonych wiat przystankowych oraz pojemników na nakrętki plastikowe, będących równocześnie elementem małej architektury miejskiej.
Pod koniec roku odbyło się posiedzenie wspólne połączonych komisji (Komisja Gospodarcza wraz z Komisją Budżetu i Inwestycji)
w celu wypracowania stanowiska dotyczącego partycypacji Miasta Ząbki w opracowaniu studium wykonalności uruchomienia szybkiej komunikacji autobusowej lub tramwajowej na trasie od Dworca Wschodniego
w Warszawie do Ząbek. Wspólne stanowisko zostało następnie uchwalone przez Radę Miasta otwierając drogę do dalszej realizacji tego projektu.
Wszystkie powyższe sprawy  i tematy będą przez Komisję Gospodarczą analizowane i rozpatrywane również w tym roku, łącznie z monitorowaniem działań podejmowanych przez Urząd Miasta oraz szukaniem rozwiązań pozwalających na połączenie interesu miasta z dobrem mieszkańców, które jest dla nas priorytetowe i w głównej mierze determinuje działania naszej Komisji.

Olga Oleksyn, Przewodnicząca Komisji Gospodarczej RM Ząbki

Więcej wiadomości z Ząbek

Ząbki - Burmistrz Małgorzata Zyśk z Wotum Zaufania i Absolutorium

Ząbki – Burmistrz Małgorzata Zyśk z Wotum Zaufania i Absolutorium

Podczas  Sesji Rady Miasta Ząbki Burmistrz Miasta Małgorzata Zyśk otrzymała Wotum Zaufania oraz Absolutorium. To bardzo ważna decyzja Rady Miasta, która oznacza pozytywną [...]
0 komentarzy
Zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Miasta Ząbki

Zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Miasta Ząbki

14 czerwca 2026 r. w Aleksandrowie nad Kanałem Żerańskim odbyły się zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Miasta Ząbki dla seniorów i juniorów z [...]
0 komentarzy
Ząbki - XXIV Mistrzostwa Klubu Kensei w skokach na ścieżce akrobatycznej za nami

Ząbki – XXIV Mistrzostwa Klubu Kensei w skokach na ścieżce akrobatycznej za nami

21 czerwca 2026 r. w hali Szkoły Podstawowej nr 6 w Ząbkach odbyły się XXIV Mistrzostwa Klubu Kensei w skokach na ścieżce akrobatycznej. [...]
0 komentarzy
Sportowcy, trenerzy i społecznicy nagrodzeni w Ząbkach - II Ząbkowska Gala Sportu

Sportowcy, trenerzy i społecznicy nagrodzeni – II Ząbkowska Gala Sportu

W Ząbkach po raz drugi spotkali się ludzie, którzy na co dzień tworzą sportowe życie miasta. 18 czerwca odbyła się II Ząbkowska Gala [...]
0 komentarzy
Ząbki - Przebudowa ul. Łąkowej już wkrótce

Ząbki – Przebudowa ul. Łąkowej już wkrótce

W dniu 18.06.2026 r. została podpisana umowa na przebudowę ul. Łąkowej na odcinku od ul. Klamrowej do ul. Nowej. Więcej informacji z Ząbek [...]
0 komentarzy
Tablica poświęcona „Ince” odsłonięta w Szkole Podstawowej nr 1 w Ząbkach

Tablica poświęcona „Ince” odsłonięta w Szkole Podstawowej nr 1 w Ząbkach

16 czerwca w Szkole Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej  i nadania placówce imienia [...]
0 komentarzy
Ząbki - Dzień Otwarty w Miejskim Żłobku „Ząbkowskie Promyki”

Ząbki – Dzień Otwarty w Miejskim Żłobku „Ząbkowskie Promyki”

Serdecznie zapraszamy rodziców wraz z dziećmi na Dzień Otwarty w Miejskim Żłobku „Ząbkowskie Promyki” – 21 czerwca br. w godzinach 14:00 – 17:00, [...]
0 komentarzy
Ząbki - Moje Mini Mistrzostwa 2026!

Ząbki – Moje Mini Mistrzostwa 2026!

W najbliższą sobotę – 20 czerwca, na terenie MOSiR Ząbki (ul. Słowackiego 21) odbędzie się wyjątkowe piłkarskie wydarzenie organizowane przez Akademię piłkarską AMP [...]
0 komentarzy
Oferta pracy w UM w Ząbkach

Oferta pracy w UM w Ząbkach

Burmistrz Miasta Ząbki ogłasza nabór na stanowisko w referacie Organizacyjno-Administracyjnym Szczegóły dotyczące stanowiska, wymagań oraz terminu składania dokumentów znajdziesz tutaj: https://bip.zabki.pl/burmistrz-miasta-zabki-oglasz… Więcej informacji [...]
0 komentarzy

Milion złotych dla ząbkowskiej „czwórki”. Szkoła zyska pięć nowych sal lekcyjnych

Szkoła Podstawowa nr 4 w Ząbkach zostanie rozbudowana o pięć nowych sal lekcyjnych. Burmistrz Małgorzata Zyśk pozyskała na ten cel milion złotych dofinansowania [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.