Dzień Długu Ekologicznego – alarmujący znak naszego wyzysku planety

Dzień Długu Ekologicznego - alarmujący znak naszego wyzysku planety

Co roku dla wszystkich krajów świata wyznaczana jest data, która wskazuje moment wykorzystania rocznej puli odnawialnych zasobów Ziemi. Termin ma nam uzmysłowić skali presji, jaką wywieramy na ekosystemy naszej planety.

Z punktu widzenia ekonomii od tej daty żyjemy “na kredyt”, który zaciągamy wobec planety na poczet przyszłych pokoleń. Obecnie, aby zaspokoić potrzeby wszystkich ludzi, potrzebujemy aż 1,75 planety!

W 2023 r. ta symboliczna data, ogłoszona przez międzynarodową organizację Earth Overshoot Day, przypada na dzień 2 sierpnia.

Ludzkość korzysta z zasobów Ziemi ponad jej możliwości już od dawna. Światowa konsumpcja przekroczyła odnawialne zasoby naturalne Ziemi pod koniec 1970 r. Od tamtej pory tempo konsumpcji zwiększa się z każdym rokiem. W latach 80. XX wieku Dzień Długu Ekologicznego wypadał w listopadzie, w następnej dekadzie kredyt zaciągaliśmy w październiku. Od kilku lat, dzień ten jest wyznaczany na przełomie lipca i sierpnia. Przy obliczeniach uwzględnia się  m. in. sprawozdania ONZ, zawierające dane na temat stanu środowiska naturalnego (np. zmiany emisji dwutlenku węgla, zdolności biologicznej lasów czy odradzania się populacji ryb w łowiskach). Uzyskany w ten sposób obraz ma ujawnić całość śladu ekologicznego, który po sobie zostawiamy, realizując nasze potrzeby, zarówno te niezbędne do życia, jak i te, które jesteśmy w stanie ograniczyć.

W  Polsce Dzień Długu Ekologicznego został przekroczony już 2 maja! Spowodowane jest to m.in. ogromnymi emisjami gazów cieplarnianych z systemu energetycznego opartego na węglu.

Sposób gospodarowania zasobami i nadmierna konsumpcja sprawiły, że stoimy dziś w obliczu kryzysu klimatycznego, utraty  różnorodności biologicznej i coraz gorszej jakości powietrza.

Jednym z najbardziej oczywistych aspektów jest zmiana klimatu. Emisja dwutlenku węgla, spowodowana głównie spalaniem paliw kopalnianych, jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do globalnego ocieplenia. Skutki zmian klimatycznych odczuwamy na własnej skórze: coraz częstsze fale upałów, susze, powodzie i burze to tylko niektóre z nich. Rośnie poziom morza, intensyfikują się ekstremalne zjawiska pogodowe, a ekosystemy są narażone na nieodwracalne zmiany.

Dług ekologiczny można zmniejszyć m.in. poprzez zalesianie, zarybianie, recykling, ale też wprowadzając w życie strategie ochrony ekosystemów i klimatu. Nie mniej istotną sprawą jest budowanie świadomości ekologicznej.

Co może zrobić dla planety na co dzień?

Zmiana sposobu myślenia i naszych przyzwyczajeń wymaga wysiłku, jednak dla naszej planety jest to niezwykle istotne. Coraz większą popularnością cieszy się idea „zero waste”, co dosłownie oznacza „zero odpadów”. Jej najważniejszą zasadą jest 5R:

  •     Refuse – Odmawiaj
  •     Reduce – Redukuj
  •     Reuse – Użyj ponownie
  •     Recycle – Przetwarzaj i przerabiaj
  •     Rot – Kompostuj

Postępowanie według zasad 5R ma na celu zmniejszenie ilości odpadów wytwarzanych w gospodarstwach domowych, ograniczenie konsumpcji, zmniejszenie liczby nieprzemyślanych zakupów i marnowania żywności. Wdrożenie wszystkich 5 zasad do codziennego życia nie jest łatwe, ponieważ wymaga zmiany przyzwyczajeń i rezygnacji z wielu udogodnień. Dlatego możemy zastosować zasadę „less waste”, czyli stopniowo ograniczać wytwarzanie odpadów.

Niech Dzień Długu Ekologicznego będzie okazją do refleksji nad naszym wpływem na planetę i inspiracją do podjęcia działań proekologicznych.


W związku z obchodami Dnia Długu Ekologicznego, Starostwo Powiatowe w Wołominie zaprasza do udziału w konkursie. Odpowiedzi (w każdym pytaniu jest jedna poprawna odpowiedź) udzielać można w dniu publikacji pytania/zadania, do godziny 2359, wysyłając je wyłącznie na adres e-mail: zee@powiat-wolominski.pl. Odpowiedź na zadanie musi zawierać dodatkowo: imię i nazwisko; miejscowość zamieszkania; numer telefonu dorosłego członka rodziny biorącej udział w Konkursie, zgodę na uczestnictwo w Konkursie, podpisaną przez rodziców/opiekunów prawnych osób powyżej 13 roku życia.

Materiały

Regulamin​_EKO-KALENDARZ
Regulamin​_EKO-KALENDARZ.doc 0.10MB
Pytania​_Dzień​_Długu​_Ekologicznego
Pytania​_Dzień​_Długu​_Ekologicznego.docx 0.02MB
Załącznik​_1​_Zgoda​_rodzica​_EKO-KALENDARZ
Załącznik​_1​_Zgoda​_rodzica​_EKO-KALENDARZ.docx 0.02MB

Więcej informacji z Mazowsza

Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej czyli  jak wyjechać do sanatorium z ZUS-em

ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie. Ponad 57,7 mln zł zostało w funduszu chorobowym

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich przeprowadzonych w pierwszym kwartale 2024 roku. Kwota  wstrzymanych, zwróconych i obniżonych świadczeń chorobowych wyniosła ponad [...]
0 komentarzy
Przedłużony termin zgłoszeń do konkursów na Mazowiecką Lady D. i Mazowieckiego Gentlemana D.

Przedłużony termin zgłoszeń do konkursów na Mazowiecką Lady D. i Mazowieckiego Gentlemana D.

Do 17 maja można zgłaszać kandydatów do konkursów Mazowiecka Lady D. im. Krystyny Bochenek oraz Mazowiecki Gentleman D. – Konkursy na Mazowiecką Lady [...]
0 komentarzy

12 maja. LOTTO Poland Bike Marathon jedzie do Góry Kalwarii

To wyjątkowa kolarska lokalizacja! Oddalona od Warszawy o zaledwie 20 km Góra Kalwaria na mapie LOTTO Poland Bike Marathon gości od 2009 roku, [...]
0 komentarzy

FENIKS SPECJALNY MUZYCZNY 2024 – dla Jacka Łepeckiego

Prezes Zarządu Fundacji Jacek Łepecki, Dyrektor Generalny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego 13 Kwietnia w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej [...]
0 komentarzy

Mazowsze ma nowych radnych

Dziś odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmiku Województwa Mazowieckiego w nowym składzie. Ślubowanie złożyło 51 nowo wybranych radnych – aż 27 z nich to debiutanci, którzy sprawują tę funkcję po raz pierwszy. [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.