Edward M. Urbanowski: Ach te pytania

Edward M. Urbanowski

Wielu z nas zastanawiało się, dlaczego wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Ossowie do ostatniej chwili była owiana mgłą tajemnicy. Dowiedzieliśmy się po fakcie. Kto więc tam był? Dzisiaj wiemy, że byli to tylko znajomi i sympatycy Prezesa. Lecz czy takie spotkanie ma sens? Nie sądzę!
Beata Szydło gościła w Zakopanem. – Dotrzymywaliśmy i dotrzymujemy słowa. Realizujemy wszystko krok po kroku, o czym mówiliśmy. Dzięki programowi 500 plus praktycznie została zlikwidowana bieda wśród dzieci. Ten program uczynił jeszcze jedną ważną rzecz: rodzina stała się centrum zainteresowania życia publicznego i to jest nasze ogromne osiągnięcie.
Ale padło pytanie z sali: – Chciałabym zapytać, co pani tutaj robi? Dlaczego pani nie jest w Sejmie i nie wspiera rodzin osób niepełnosprawnych? Za co pani płacą, skoro pani podróżuje po Polsce, a nie spełnia swoich obowiązków?
W odpowiedzi wicepremier do spraw związanych z poprawą sytuacji rodzin
w Polsce podkreśliła, że rząd PiS podniósł rentę socjalną do wysokości minimalnej renty oraz że została przyjęta ustawa zwiększająca dostępność niepełnosprawnych do różnego rodzaju środków medycznych i do rehabilitacji. Trwają też prace nad zmianą systemu orzecznictwa, bo mamy dziś taką sytuację, że jest kilka grup niepełnosprawnych, które są różnie traktowane i mają różne możliwości funkcjonowania. I to musimy zmienić.
Lecz to wyjaśnienie nie znalazło zrozumienia u słuchaczy.
Podobnie było w Ostrzeszowie. Podczas spotkania z mieszkańcami poseł Stanisław Piotrowicz podkreślał potrzebę zaprowadzania kolejnych zmian w wymiarze sprawiedliwości, który jego zdaniem, wyemancypował się z państwa, postawił się ponad innymi władzami. Ale tu padło pytanie: – Czy to tak ma być jak w czasach PRL-u, gdy skazywano ludzi zgodnie z ?oczekiwaniami? rządzących? Lecz cóż miał na to odpowiedzieć były prokurator stanu wojennego Stanisław Piotrowicz? Kiedy jednak zaczął mówić, że jednym z osiągnięć Prawa i Sprawiedliwości jest wprowadzenie bezpłatnych leków dla seniorów 70 plus, rozległy się protesty. – To nieprawda, niech pan nie obraża starszych ludzi, obecnych na spotkaniu!
W Nysie, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki: – Polityka rządzącego obozu w coraz większym stopniu dociera także do środowisk, które do tej pory były sceptycznie nastawione do Prawa i Sprawiedliwości. Widzieliśmy to podczas tak zwanego Marszu Wolności w Warszawie. Co prawda, udało się jeszcze oszukać naszym poprzednikom kilkanaście tysięcy osób, jednak widać, że poparcie to maleje i nasi poprzednicy będą musieli zawalczyć na programy, a jakoś u nich programu nie widać.
Rozległy się gwizdy!
Marszałek Sejmu, Marek Kuchciński, odwiedził Kraśnik w województwie lubelskim. Nawiązał do trwającego protestu osób niepełnosprawnych. Podkreślił, że ich problemy trzeba rozwiązać na zasadzie solidarności, a służyć ma temu zapowiedziane przez premiera dodatkowe opodatkowanie osób najwięcej zarabiających. – Do tego trzeba podejść systemowo. W Polsce jest 26 tysięcy osób, które zarabiają więcej niż milion złotych rocznie, niektórzy zarabiają kilkanaście milionów złotych rocznie i oni powinni się podzielić swoim bogactwem. Uważamy, że to nie jest sprawiedliwe, żeby oni płacili takie same podatki, jak inni ludzie, bo mamy tylko dwa progi podatkowe.
Usłyszał: – Dzisiaj oni, jutro my!

Jedno przemyślenie nt. „Edward M. Urbanowski: Ach te pytania

  1. Czy przypadkiem „redaktór” nie ma ważnego spotkania w Puławach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.