Edward M. Urbanowski: Oczekiwania

edward urbanowski11

W ubiegłym tygodniu nowy premier Mateusz Morawiecki otrzymał w Sejmie wotum zaufania od rządzącej większości. Poprzedziła je burzliwa dyskusja.
Poseł Sławomir Neumann z PO: – Przecież świat wie, że wszystko to jest szopką, że to co robicie, to jest czysta maskarada. Kłamstwo w języku polskim, angielskim, francuskim, niemieckim, czy jakimkolwiek innym, pozostaje kłamstwem. Możecie kłamać jak chcecie, w 12 językach, a nasi partnerzy w UE patrzą na fakty, a fakty to łamanie zasad demokracji, niszczenie Trybunału Konstytucyjnego, a teraz Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa, niszczenie trójpodziału władzy. Morawiecki, wraz z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, od dwóch lat wprowadzają w Polsce „pełzającą dyktaturę”. Nie przyjechał na białym koniu wczoraj, siedzi w tych ławach od dwóch lat. W rządzie znaleźli się ci sami ludzie, którzy pełnią ministerialne stanowiska od dwóch lat. Od dwóch lat razem prowadzą politykę, która Polsce szkodzi. To jest polityka podwyższania podatków, ograniczania swobód obywatelskich
i wolności, dewastująca system prawny w Polsce. Razem prowadzą politykę antyeuropejską i prorosyjską! Prokuratura bada wątek prywatyzacji spółki Ciech. Jeszcze niedawno wydeptywał pan, panie Premierze, ministerialne korytarze, zachęcając do sprzedaży państwowego Ciechu prywatnym inwestorom, a kierowany przez pana bank sfinansował tę transakcję. Przedstawia się pan jako patriota gospodarczy, tylko ten patriotyzm nie przeszkadzał panu jednak, kiedy dom maklerski należący do kierowanego przez pana banku, pośredniczył w próbie wrogiego przejęcia Azotów Tarnów przez rosyjską spółkę Acron! Polacy oczekują przestrzegania zasad demokracji, przywrócenia podmiotowości
i niezależności sądów powszechnych i Trybunału Konstytucyjnego, skończenia z kłamliwą
i tępą partyjną, PiS-owską propagandą w mediach publicznych. Polacy oczekują pozostawienia w spokoju niezależnych mediów i wolności słowa, oczekują, że przestaniecie upartyjniać samorząd i manipulować ordynacja wyborczą. Polacy oczekują wolnych wyborów, panie premierze!
Posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubmauer: – Państwo obrażają inteligencję Polaków. Zmianę jednej zasłonki na drugą nazywacie rekonstrukcją rządu. Premier Morawiecki przez ostatnie dwa lata tkwił w „podłej zmianie dla Polski”. Dwa lata niszczenia porządku prawnego, dwa lata zrywania sojuszy międzynarodowych, dwa lata drenowania kieszeni Polaków, dwa lata zastoju w inwestycjach, dwa lata chaotycznych zmian w edukacji, dwa lata dzielenia Polaków na lepszy i gorszy sort.
Poseł Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL: – Pan premier bardzo dużo mówił
o wartościach, korzeniach chrześcijańskich, ale pan pomylił okresy liturgiczne. Teraz jest adwent, a nie karnawał, a pan ubiera maskę, maskę którą ubraliście przed wyborami. Ubieracie maskę, żeby znów ukryć wasze wady, waszą największą przypadłość, którą jest choroba nienawiści. Nie możemy poprzeć pana rządu, ponieważ nie jest to rząd jedności narodowej, nie jest to rząd wspólnoty narodowej i nie jest to rząd zgody narodowej. Choroba nienawiści, którą zasialiście przez te dwa lata jest waszym największym grzechem!
I na tym dyskusja się właściwie skończyła. I dobrze, wszak to czas świąt i odpoczynku. Życzmy sobie zdrowia, spełnienia marzeń i … słońca.

Komentarze

komentarzy

Jedno przemyślenie nt. „Edward M. Urbanowski: Oczekiwania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.