Edward M. Urbanowski: Powody protestu

Edward M. Urbanowski: Życzenia

Europa od kilku tygodni jest miejscem burzliwych protestów rolników. Podobnie jest w Polsce. Lecz konia z rzędem temu, kto wyjaśni o co tu chodzi! Obecnie rządzący obwiniają PiS za cały ten bałagan na kontynencie. Naturalnie, nic nie wyjaśniając racjonalnie.

To bardzo typowe dla tej formacji „płaskostopia intelektualnego”! Założenia Zielonego Ładu dla rolnictwa przedstawiono w 2019 r., a zaczęto je wprowadzać dwa lata później. Czasu na zapoznanie się z regulacjami było więc sporo. Politycy PO nie oponowali!

Co kryje się zatem w strategii UE, która doprowadziła do fali rolniczych protestów?

  1. Ugory zamiast upraw Jedną z największych kontrowersji wynikających z Zielonego Ładu jest wymóg ugorowania ziemi. Oznacza to, że część gruntów rolnych będzie musiało być wyjętych spod użytkowania. Początkowo wyłączone z użytkowania miało być nawet 10 proc. ziemi rolnej. Potem złagodzono ten postulat do 4 proc. gruntów w gospodarstwach powyżej 10 ha. W Polsce mamy 14 mln ha gruntów ornych. Jeśli wyłączymy z nich 4 proc., to stracimy produkcję z 560 tys. ha. To miliony ton zboża! Pomysł rodzi również kontrowersje etyczne – czy Europa powinna rezygnować z części obszarów rolnych, gdy jest eksporterem żywności do krajów mających niedostatki żywności? Przecież wciąż miliony umierają z głodu!
  1. Ograniczenie nawozów Cel, jaki stawia przed rolnikami Komisja Europejska, to zmniejszenie zużycia nawozów mineralnych o 20 proc. do 2030 r. Rolnicy wskazują, że to zbyt radykalne cięcie, które doprowadzi do spadku efektywności rolnictwa. A jednocześnie zmniejszy produkcję zwierzęcą. A tym samym spadek ich dochodów przy niezmienionych nakładach pracy.
  2. Uprawy ekologiczne Aspiracją Brukseli uwzględnioną w ramach Zielonego Ładu w strategiach „Od pola do stołu” oraz w „Bioróżnorodności 2030” jest, by do 2030 r. co najmniej 25 proc. gruntów rolnych w UE stanowiło rolnictwo ekologiczne. Co oznacza kolejne miliony ton spadku produkcji rolnej a tym samym znaczącego wzrostu cen żywności dla konsumentów, zwłaszcza tych mniej zamożnych.
  3. Ograniczenie stosowania środków ochrony W kwestii ograniczenia stosowania środków ochrony roślin Komisja Europejska zapowiedziała, iż do 2030 r. zużycie pestycydów powinno spaść o 50 proc. Redukcja -podobnie jak ograniczenie nawozów – miała w swoim zamierzeniu przełożyć się na produkcję żywności zdrowszej, bardziej ekologicznej, sprzyjającej konsumentom i środowisku naturalnemu.
    Wszystko pięknie wygląda, lecz dla rolników to ekonomiczna ruina. Wydają miliony na usprzętowienie gospodarstw i oczekują godziwych zysków produkując żywność w ramach obowiązujących dziś w UE norm. Czego już nie można powiedzieć o rolnictwie Ukrainy.
  1. Dopłaty bezpośrednie zagrożone Zmienia się system dopłat bezpośrednich jaki dotychczas znali rolnicy. Pojawiły się tzw. ekologiczne schematy – dodatkowe pieniądze mające stanowić dobrowolną zachętę dla rolników decydujących się na produkcje ekologiczną. Czyli uprawa bez nawozów i środków ochrony.

Co to oznacza? Niewielkie plony i ogromna praca fizyczna przy pieleniu upraw. Czy zyskają na tym rolnicy? Oni wątpią. Jedno jest za to pewne. Brak taniej żywności.

A to, co będzie w sprzedaży po przystępnych cenach, będzie pochodziło spoza UE, jak dzisiaj np. „olej Kujawski” z Ukrainy a „polski czosnek” z Chin

 

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Uroczyste Ślubowanie Kadetów klas I Liceów Mundurowych PUL z Wołomina i Dębego Wielkiego

Uroczyste Ślubowanie Kadetów klas I Liceów Mundurowych PUL z Wołomina i Dębego Wielkiego

„Bronić honoru i dobrego imienia szkoły, miasta, regionu. Rzetelnie zdobywać wiedzę, pogłębiać ją i rozwijać się dla chwały i szczęścia przyszłości Polski, mojej [...]
0 komentarzy
Deklaracja likwidacji składowiska odpadów w Wołominie: mieszkańcy muszą jedynie… zaczekać

Deklaracja likwidacji składowiska odpadów w Wołominie: mieszkańcy muszą jedynie… zaczekać

Wojewoda Mazowiecki, Mariusz R. Frankowski, spotkał się z przedstawicielami gmin i powiatów z tzw. „obwarzanka” warszawskiego, czyli regionów otaczających stolicę. Głównym tematem dyskusji [...]
0 komentarzy
Samorząd Mazowsza nagrodzi najlepsze projekty sołeckie

Samorząd Mazowsza nagrodzi najlepsze projekty sołeckie

Ostatnie dni na zgłoszenie się do konkursu „Najlepsza inicjatywa zrealizowana w ramach programu Mazowsze dla sołectw 2024”. Samorząd Mazowsza wybierze najlepsze sołeckie projekty [...]
0 komentarzy

Sejmik Mazowsza wspiera powodzian

Samorząd województwa dolnośląskiego dostanie z budżetu Mazowsza 5 mln zł na odbudowę zniszczonej w wyniku powodzi infrastruktury. To najważniejsza decyzja VI posiedzenia sejmiku [...]
0 komentarzy
Dwie ofiary śmiertelne tlenku węgla

Dwie ofiary śmiertelne tlenku węgla

21 października 2024 roku ok. godziny 20:30 do SKKP PSP w Wołominie wpłynęło zgłoszenie o prawdopodobnym zatruciu gazem dwóch osób. Po przybyciu na [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.