Edward M. Urbanowski: Powody protestu

Edward M. Urbanowski: Życzenia

Europa od kilku tygodni jest miejscem burzliwych protestów rolników. Podobnie jest w Polsce. Lecz konia z rzędem temu, kto wyjaśni o co tu chodzi! Obecnie rządzący obwiniają PiS za cały ten bałagan na kontynencie. Naturalnie, nic nie wyjaśniając racjonalnie.

To bardzo typowe dla tej formacji „płaskostopia intelektualnego”! Założenia Zielonego Ładu dla rolnictwa przedstawiono w 2019 r., a zaczęto je wprowadzać dwa lata później. Czasu na zapoznanie się z regulacjami było więc sporo. Politycy PO nie oponowali!

Co kryje się zatem w strategii UE, która doprowadziła do fali rolniczych protestów?

  1. Ugory zamiast upraw Jedną z największych kontrowersji wynikających z Zielonego Ładu jest wymóg ugorowania ziemi. Oznacza to, że część gruntów rolnych będzie musiało być wyjętych spod użytkowania. Początkowo wyłączone z użytkowania miało być nawet 10 proc. ziemi rolnej. Potem złagodzono ten postulat do 4 proc. gruntów w gospodarstwach powyżej 10 ha. W Polsce mamy 14 mln ha gruntów ornych. Jeśli wyłączymy z nich 4 proc., to stracimy produkcję z 560 tys. ha. To miliony ton zboża! Pomysł rodzi również kontrowersje etyczne – czy Europa powinna rezygnować z części obszarów rolnych, gdy jest eksporterem żywności do krajów mających niedostatki żywności? Przecież wciąż miliony umierają z głodu!
  1. Ograniczenie nawozów Cel, jaki stawia przed rolnikami Komisja Europejska, to zmniejszenie zużycia nawozów mineralnych o 20 proc. do 2030 r. Rolnicy wskazują, że to zbyt radykalne cięcie, które doprowadzi do spadku efektywności rolnictwa. A jednocześnie zmniejszy produkcję zwierzęcą. A tym samym spadek ich dochodów przy niezmienionych nakładach pracy.
  2. Uprawy ekologiczne Aspiracją Brukseli uwzględnioną w ramach Zielonego Ładu w strategiach „Od pola do stołu” oraz w „Bioróżnorodności 2030” jest, by do 2030 r. co najmniej 25 proc. gruntów rolnych w UE stanowiło rolnictwo ekologiczne. Co oznacza kolejne miliony ton spadku produkcji rolnej a tym samym znaczącego wzrostu cen żywności dla konsumentów, zwłaszcza tych mniej zamożnych.
  3. Ograniczenie stosowania środków ochrony W kwestii ograniczenia stosowania środków ochrony roślin Komisja Europejska zapowiedziała, iż do 2030 r. zużycie pestycydów powinno spaść o 50 proc. Redukcja -podobnie jak ograniczenie nawozów – miała w swoim zamierzeniu przełożyć się na produkcję żywności zdrowszej, bardziej ekologicznej, sprzyjającej konsumentom i środowisku naturalnemu.
    Wszystko pięknie wygląda, lecz dla rolników to ekonomiczna ruina. Wydają miliony na usprzętowienie gospodarstw i oczekują godziwych zysków produkując żywność w ramach obowiązujących dziś w UE norm. Czego już nie można powiedzieć o rolnictwie Ukrainy.
  1. Dopłaty bezpośrednie zagrożone Zmienia się system dopłat bezpośrednich jaki dotychczas znali rolnicy. Pojawiły się tzw. ekologiczne schematy – dodatkowe pieniądze mające stanowić dobrowolną zachętę dla rolników decydujących się na produkcje ekologiczną. Czyli uprawa bez nawozów i środków ochrony.

Co to oznacza? Niewielkie plony i ogromna praca fizyczna przy pieleniu upraw. Czy zyskają na tym rolnicy? Oni wątpią. Jedno jest za to pewne. Brak taniej żywności.

A to, co będzie w sprzedaży po przystępnych cenach, będzie pochodziło spoza UE, jak dzisiaj np. „olej Kujawski” z Ukrainy a „polski czosnek” z Chin

 

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Wołomin - zmiana trasy linii L37 od 17 kwietnia

Wołomin – zmiana trasy linii L37 od 17 kwietnia

W związku z powiadomieniem wykonawcy o zamknięciu DW 634 w Turowie, a co za tym idzie likwidacją możliwości zawracania autobusów linii L37 trójkątem [...]
0 komentarzy
Droga Wojewódzka 634 z ograniczeniami od 17 kwietnia

Zmiana organizacji ruchu na drodze wojewódzkiej 634

17 kwietnia nastąpią znaczne utrudnienia w ruchu na drodze wojewódzkiej 634. Wykonawca rozbudowy tej drogi wprowadzi od godz. 12.00 czasową organizację ruchu.  Czasowa [...]
0 komentarzy
Debata kandydatów na Burmistrza Wołomina w Radiu Warszawa 106,2 fm

Debata kandydatów na Burmistrza Wołomina w Radiu Warszawa 106,2 fm

Za nami debata Kobus-Radwan. Dobrze, że się odbyła i, że stworzono możliwość rozmowy dwójki kandydatów. Poruszana tematyka z pewnością ważna dla mieszkańców. Debatę [...]
0 komentarzy
Praktyki u Marszałka – ostatnie dni na zgłoszenia

Praktyki u Marszałka – ostatnie dni na zgłoszenia

Już tylko do najbliższego piątku 19 kwietnia studenci mogą zgłaszać się na płatne praktyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Kończy się właśnie nabór [...]
0 komentarzy
Zmiany dla linii L26 i L37

Zmiany dla linii L26 i L37

W związku z powiadomieniem przez wykonawcę o zamknięciu DW 634 w Turowie a co za tym idzie brakiem możliwości zawracania autobusów linii L26 [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.