Edward M. Urbanowski: Powody protestu

Edward M. Urbanowski: Życzenia

Europa od kilku tygodni jest miejscem burzliwych protestów rolników. Podobnie jest w Polsce. Lecz konia z rzędem temu, kto wyjaśni o co tu chodzi! Obecnie rządzący obwiniają PiS za cały ten bałagan na kontynencie. Naturalnie, nic nie wyjaśniając racjonalnie.

To bardzo typowe dla tej formacji „płaskostopia intelektualnego”! Założenia Zielonego Ładu dla rolnictwa przedstawiono w 2019 r., a zaczęto je wprowadzać dwa lata później. Czasu na zapoznanie się z regulacjami było więc sporo. Politycy PO nie oponowali!

Co kryje się zatem w strategii UE, która doprowadziła do fali rolniczych protestów?

  1. Ugory zamiast upraw Jedną z największych kontrowersji wynikających z Zielonego Ładu jest wymóg ugorowania ziemi. Oznacza to, że część gruntów rolnych będzie musiało być wyjętych spod użytkowania. Początkowo wyłączone z użytkowania miało być nawet 10 proc. ziemi rolnej. Potem złagodzono ten postulat do 4 proc. gruntów w gospodarstwach powyżej 10 ha. W Polsce mamy 14 mln ha gruntów ornych. Jeśli wyłączymy z nich 4 proc., to stracimy produkcję z 560 tys. ha. To miliony ton zboża! Pomysł rodzi również kontrowersje etyczne – czy Europa powinna rezygnować z części obszarów rolnych, gdy jest eksporterem żywności do krajów mających niedostatki żywności? Przecież wciąż miliony umierają z głodu!
  1. Ograniczenie nawozów Cel, jaki stawia przed rolnikami Komisja Europejska, to zmniejszenie zużycia nawozów mineralnych o 20 proc. do 2030 r. Rolnicy wskazują, że to zbyt radykalne cięcie, które doprowadzi do spadku efektywności rolnictwa. A jednocześnie zmniejszy produkcję zwierzęcą. A tym samym spadek ich dochodów przy niezmienionych nakładach pracy.
  2. Uprawy ekologiczne Aspiracją Brukseli uwzględnioną w ramach Zielonego Ładu w strategiach „Od pola do stołu” oraz w „Bioróżnorodności 2030” jest, by do 2030 r. co najmniej 25 proc. gruntów rolnych w UE stanowiło rolnictwo ekologiczne. Co oznacza kolejne miliony ton spadku produkcji rolnej a tym samym znaczącego wzrostu cen żywności dla konsumentów, zwłaszcza tych mniej zamożnych.
  3. Ograniczenie stosowania środków ochrony W kwestii ograniczenia stosowania środków ochrony roślin Komisja Europejska zapowiedziała, iż do 2030 r. zużycie pestycydów powinno spaść o 50 proc. Redukcja -podobnie jak ograniczenie nawozów – miała w swoim zamierzeniu przełożyć się na produkcję żywności zdrowszej, bardziej ekologicznej, sprzyjającej konsumentom i środowisku naturalnemu.
    Wszystko pięknie wygląda, lecz dla rolników to ekonomiczna ruina. Wydają miliony na usprzętowienie gospodarstw i oczekują godziwych zysków produkując żywność w ramach obowiązujących dziś w UE norm. Czego już nie można powiedzieć o rolnictwie Ukrainy.
  1. Dopłaty bezpośrednie zagrożone Zmienia się system dopłat bezpośrednich jaki dotychczas znali rolnicy. Pojawiły się tzw. ekologiczne schematy – dodatkowe pieniądze mające stanowić dobrowolną zachętę dla rolników decydujących się na produkcje ekologiczną. Czyli uprawa bez nawozów i środków ochrony.

Co to oznacza? Niewielkie plony i ogromna praca fizyczna przy pieleniu upraw. Czy zyskają na tym rolnicy? Oni wątpią. Jedno jest za to pewne. Brak taniej żywności.

A to, co będzie w sprzedaży po przystępnych cenach, będzie pochodziło spoza UE, jak dzisiaj np. „olej Kujawski” z Ukrainy a „polski czosnek” z Chin

 

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Radni województwa przyznali blisko 46 mln zł szpitalom, instytucjom kultury i szkołom

Radni województwa przyznali blisko 46 mln zł szpitalom, instytucjom kultury i szkołom

Podczas dzisiejszej sesji sejmiku radni województwa mazowieckiego zdecydowali o przyznaniu dodatkowych środków szpitalom, instytucjom kultury i szkołom. Blisko 46 mln zł zostanie przeznaczonych [...]
0 komentarzy

„Startuj z Mazowsza” – dodatkowy czas na zgłoszenia

Termin zgłoszeń do konkursu „Startuj z Mazowsza” został przedłużony do 31 lipca. Warto skorzystać z dodatkowego czasu i zaprezentować swój startup, bo pula [...]
0 komentarzy
Nadciągają silne burze: możliwy grad o średnicy 3-4 cm

Nadciągają silne burze: możliwy grad o średnicy 3-4 cm

Meteorolodzy ostrzegają przed silnymi burzami, które mają nawiedzić Mazowsze we wtorek od godziny 14:00 do środy do godziny 3:00. Po dokładnej analizie wydano [...]
0 komentarzy

Bliskie spotkanie z drzewem na DW 631

Pojazd osobowy zjechał z drogi wojewódzkiej 631 w lesie w Markach 14 lipca o godz. 2.50 w nocy. Pora była tak późna, że [...]
0 komentarzy
Zderzenie motocykla i samochodu osobowego

Zderzenie motocykla i samochodu osobowego

15 lipca o godzinie 22:33 do SKKP w Wołominie wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w miejscowości Stare Załubice. Jedna osoba poszkodowana. Po przybyciu [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.