Edward M. Urbanowski: Czy to żart?

Edward M. Urbanowski

Pan prezydent Andrzej Duda chce, abyśmy w dniach 10 ? 11 listopada, w setną rocznicę odzyskania niepodległości, wzięli udział w referendum konstytucyjnym. Swoistym plebiscycie, mającym ocenić obowiązującą dzisiaj Konstytucję RP. Uważa bowiem, iż jest to akt nieprzystający już do zmian politycznych i ustrojowych jakie zaszły w Polsce w ostatnich latach. Lecz to, o co chce się zapytać Polaków, mówiąc delikatnie, budzi zdziwienie i podważa sens pójścia do urny! Czyżby tak słabo nas znał? Oto propozycja pytań referendalnych:
1. Czy jesteś za uchwaleniem a) nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej?; b) zmian w obowiązującej Konstytucji RP?
2. Czy jesteś za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany Konstytucji?
3. Czy jesteś za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej 1.000.000 obywateli?
4. Czy jesteś za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?
5. Czy jesteś za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia ?500+?)?
6. Czy jesteś za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia?
7. Czy jesteś za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?
8. Czy jesteś za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?
9. Czy jesteś za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO (Sojuszu Północnoatlantyckim)?
10. Czy jesteś za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?
11. Czy jesteś za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa?
12. Czy jesteś za konstytucyjną ochroną pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?
13. Czy jesteś za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?
14. Czy jesteś za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?
15. Czy jesteś za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?
Trudno się więc dziwić, że nawet w politycznym zapleczu Pana Prezydenta te pytania nie wzbudziły entuzjazmu. Beata Mazurek, rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości: – Stanowisko PiS ws. referendum dot. konstytucji poznamy wówczas, gdy Prezydent wystąpi z wnioskiem o jego przeprowadzenie do Marszałka Senatu. W kwestii poparcia to musi być wspólna decyzja Prezydenta, który propozycje składa i Senatu, który je zatwierdza.
Czyli będzie jeszcze ? dużo śmiechu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.