Młodzieżowa Rada Kultury w Wołominie? – Piotr Stawski, Dyrektor Artystyczny MDK w Wołominie

Od pewnego czasu toczą się rozmowy na temat Młodzieżowej Rady Kultury (MRK) w Wołominie. Temat dojrzewa, ale wiem, jakie kompetencje powinna otrzymać ta formacja, aby miała rację bytu.
Tak jak powiedziałem, w zamieszczonej w tym wydaniu „Życia” rozmowie, w naszym mieście brakuje propozycji kulturalnych dla młodzieży szkolnej i studentów. A kto wie lepiej, czego ta grupa wiekowa oczekuje i potrzebuje, niż oni sami? Stąd pomysł, aby powołując Młodzieżową Radę Kultury, dać jej też realny wpływ i możliwość realizacji tego, czego potrzebują.
Dlatego, moim zdaniem, MRK powinna decydowała o tym z kim odbyć się będą spotkania czy warsztaty. Aby dopełnić tego poczucia sprawczości ciało to powinno mieć do dyspozycji określony budżet na te zadania i dokonywać kalkulacji oraz wyboru prelegentów i instruktorów.
Kolejną, ważną z punktu widzenia młodych ludzi dziedziną, są stypendia artystyczne. Chciałbym, aby MRK śledziła dokonania artystyczne młodzieży z terenu Miasta i Gminy Wołomin, nominowała uzdolnionych młodych ludzi oraz dokonywała wyborów osób, które dane stypendium powinny otrzymać. Trzecia gałąź, którą powinna zająć się Młodzieżowa Rada Kultury są Młodzieżowe Kluby. To właśnie ta rada powinna zajmować się ich kształtem, rozwojem, pozyskiwaniem środków na ich funkcjonowanie. Generalnie chodzi o to, żeby młodzi ludzie mogli kreować i zarządzać tymi obszarami, które są dla nich ciekawe i ważne.
Młodzieżowa Rada Kultury będzie wyłaniała koordynatorów do poszczególnych Klubów. Patrząc na całość i nadane kompetencje MRK powinna być swoistym „Inkubatorem”, pozwalającym kreatywnym młodym ludziom na praktyczne działanie, na sprawdzenie swoich pomysłów i zmierzenie się z odpowiedzialnością z jaką spotkają się w dorosłym życiu.
Pierwsze spotkania w sprawie powołania MRK są już za nami. Spotkałem się z dyrektorami szkół i z nauczycielami. Rozmawialiśmy o sposobie naboru i o kształcie Młodzieżowej Rady Kultury. Ale na czas wakacji rozmowy zostały zawieszone.
Kształt MRK jest nadal świeży i w budowie. Dlatego proszę wszystkich zainteresowanych rozwojem tej idei o kierowanie uwag i pomysłów do mnie.
Mam apel do młodych z Wołomina: Jeśli jesteś uczniem szkoły średniej lub jej absolwentem czy studentem, jeśli masz potrzeby dotyczące szeroko pojętej kultury w Wołominie, masz pomysł jak zmienić nasze miasto pod względem kulturalnym napisz do mnie. Spotkajmy się i porozmawiajmy o tym co jest dla Ciebie ważne. Liczę na współpracę; piotr.stawski@mdkwolomin.pl. (czytaj również „Teatr Huta w Wołominie?”).

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.