Festiwal Teatralny

Szkoła Aktywności Twórczej w Zielonce zorganizowała wewnątrzszkolny Festiwal Teatralny. Podczas tej imprezy swoje zdolności teatralne zaprezentowali uczniowie placówki.

Mottem przewodnim festiwalu był cytat Tadeusza Różewicza: ?Chciałbym nie mówić, lecz czynić słowami, aby słów moich dotknęli rękami ludzie?. Zdaniem pedagogów teatr to źródło radości tworzenia i działania. Dzięki udziale w przedstawieniu teatralnym młodzież i dzieci mają szansę się otworzyć, poczuć się kimś ważnym i potrzebnym. Teatr to także możliwość rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i społecznego.

– W naszym pojęciu, pedagogów, teatr jest przedsięwzięciem, dzięki któremu dziecko rozwija się emocjonalnie i społecznie. Poprzez grę może pokonać bariery takie jak nieśmiałość, które utrudniają życie w społeczeństwie. My, jako nauczyciele poprzez teatr mamy szansę lepiej poznać ucznia, odkryć w nim potencjał, którego do tej pory nikt nie wykorzystał. Rozpoczęliśmy przygotowania kilka tygodni wcześniej. Opiekowałam się grupą pierwszaków, byłam pod wielkim wrażeniem, gdy siedmioletnie dzieci dawały sobie nawzajem wskazówki, jak mają grać daną postać, jak się poruszać. Staraliśmy się by dzieci same dobierały sobie stroje, by pokazali swoja wizję. Było to coś niesamowitego w pewnym momencie stałam się jedynie opiekunem. Sami potrafili nadzorować sztukę, moja pomoc była im zbędna. W przypadku starszych klas młodzież w tak dużym stopniu się usamodzielniła, że podjęła się samodzielnego napisania scenariusza. Nauczyciele wprowadzali jedynie poprawki ?kosmetyczne?. Festiwal teatralny to forma integracji, nie ma tu faworyzacji, przyznawania miejsc, nagrodą dla aktorów są brawa widowni a nie rzeczy materialne. Tego właśnie chcemy nauczyć naszych uczniów ? mówiła Magdalena Skibińska, nauczyciel i koordynator Przeglądu Teatralnego.

Festiwal rozpoczął się punktualnie o godzinie 14.00. Na scenie swe sztuki zaprezentowały klasy: II i I gimnazjum oraz klasa piąta szkoły podstawowej. Po kilkuminutowej przerwie widzowie mogli obejrzeć zdolności klas: 4, 3 oraz 2b. Na samym końcu swoich sił w świecie teatru spróbowali najmłodsi. – W imprezie biorą udział prawie wszystkie klasy, jedynie uczniowie klas 6 i 3 nie przystąpiły do festiwalu ze względu na przygotowania do zbliżającego się egzaminu i sprawdzianu ? mówi koordynatorka Przeglądu.

Emilia Chąchira