Gdy radni nie uchwalą budżetu, sprawa trafi do RIO

Z Elżbietą Radwan, burmistrz Wołomina, o pierwszym roku urzędowania oraz perturbacjach z uchwaleniem budżetu na 2016 rok jak też o wnioskach wynikających z analizy sytuacji związanej z RIPOKiem rozmawia Teresa Urbanowska.

ela radwan

? Pierwszy rok urzędowania nowej Burmistrz Wołomina za nami. Był to chyba rok trudnych wyzwań. Co wydarzyło się ważnego dla miasta, z czego jest Pani dumna?
? Dla mnie najważniejsi są mieszkańcy, to dla nich pracujemy a dla naszych mieszkańców warto podejmować nawet największy trud. Tak, jak zapowiadałam w kampanii wyborczej, zadbaliśmy o Wspólny Bilet i od 1 grudnia znowu działa. To duże ułatwienie dla mieszkańców, co więcej, to olbrzymia  oszczędność dla osób, które uczą się i pracują w stolicy. Seniorzy, którzy ukończyli 70. rok życia jeżdżą bezpłatnie, a osoby, które ukończyły 65 lat mogą kupić całoroczny bilet za 50 zł. W kwestii inwestycyjnej – budowaliśmy i remontowaliśmy ulice i chodniki, następuje wymiana ulicznego oświetlenia na ledowe, które jest nowoczesne i co ważne – tańsze w eksploatacji. Place zabaw po remontach i doposażeniu w nowe urządzenia zabawowe nabrały nowego oblicza, pojawiły się siłownie pod chmurką, z których chętnie korzysta zarówno młodzież jak i seniorzy.
Rozpoczęliśmy prace nad sporządzeniem planów zagospodarowania przestrzennego. Są one kluczowe dla rozwoju naszej gminy pod względem gospodarczym. Mając plany miejscowe będziemy stanowić atrakcyjną lokalizację dla potencjalnych inwestorów. To dla mnie priorytet.
Postawiłam na pełną przejrzystość, transparentność moich działań. Transmitujemy na żywo w internecie prace Komisji Rady i Sesje Rady Miejskiej, aby mieszkańcy mogli na bieżąco śledzić, co dzieje się w sprawie zarządzania gminą. Publikujemy w internecie wykaz umów zawieranych przez gminę. Wszyscy mogą dowiedzieć się co kupujemy, jakie usługi zlecamy oraz komu.  To zupełnie nowa jakość w kontaktach z mieszkańcami, którzy do tej pory nie mieli dostępu do takich informacji.
Co do edukacji, to w tym roku rozpoczęliśmy budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 3, budujemy salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej w Czarnej, dodatkowo zapewniliśmy maluchom 350 nowych miejsc w przedszkolach. O około 20 procent zwiększyliśmy pieniądze na zakup pomocy naukowych, dydaktycznych i książek. Wzrosła również ilość środków na zakup materiałów i wyposażenia. Przeprowadziliśmy wiele remontów i modernizacji w placówkach np. przebudowa dziedzińca przed wejściem do liceum przy ul. Sasina w Wołominie. Postanowiłam również sfinansować dodatkowe godziny pływania dla uczniów klas sportowych w szkołach podstawowych i gimnazjalnych.
? Co chciałaby Pani wymazać z pamięci? Czego można było uniknąć?
? Sytuacja zastana na początku kadencji w 2014 roku była trudna. Do dziś, trwa sprawa z MZO tylko dlatego, że nikt nie chciał wysłuchać  mieszkańców.  W bardzo złym stanie zastaliśmy również finanse gminy, co spowodowało, że na początku 2015 r. z realizacji niektórych zadań zmuszeni byliśmy zrezygnować. Pomimo tych trudności udało nam się utrzymać Wołomiński Budżet Obywatelski, z którego realizowanych będzie kilkanaście najpotrzebniejszych zadań.
Odrębną sprawą, z którą będziemy musieli się zmierzyć, to upadłość SKOKu i SK Banku. Dla gminy oznacza to duży spadek dochodów, ale upadłość tych jednostek to przede wszystkim wielki problem dla tych z naszych mieszkańców, którzy byli klientami owych banków.
? Ostatnia dyskusja na temat przygotowanego przez Panią projektu budżetu i brak akceptacji ze strony radnych biorących w niej udział nie zapowiada łatwej komunikacji. Czy widzi Pani jeszcze możliwość konsensusu w tym zakresie?
? Projekt budżetu Gminy Wołomin na 2016 rok został przygotowany z myślą o całej gminie, a nie tylko poszczególnych jej rejonach. Wołomin musi postawić na zrównoważony rozwój. Dla mnie Gmina Wołomin to jeden organizm, który trzeba rozwijać i pielęgnować w sposób przemyślany i sensowny. Zadania inwestycyjne zaproponowane przez radnych opozycji to działania tylko w wybranych obszarach naszej gminy. Budżet nie jest z gumy, a i tak środki przeznaczone na zadania inwestycyjne są większe o około 40 procent w stosunku do lat poprzednich.
Informuję Państwa, że w przypadku, gdy radni nie uchwalą budżetu, sprawa trafi do Regionalnej Izby Obrachunkowej, która sama ustali budżet, a pieniędzy na inwestycje nie będzie. Jestem przekonana, że wszystkim nam zależy na tym, żeby nasza gmin ?szła do przodu? i że radni wezmą pod uwagę przyszłość całej gminy jako jednego organizmu. Dzięki temu skorzystają na tym wszyscy mieszkańcy, a nie tylko mieszkańcy jednego osiedla czy sołectwa.
? Trudno w tym miejscu nie zapytać o RIPOK. Czy wie już Pani jak chciałaby rozwiązać ten problem? Czy potrzebne są jeszcze kolejne analizy?
? Sprawa wybudowanej za blisko 15 milionów złotych Instalacji Przetwórstwa Odpadów Komunalnych w Starych Lipinach (RIPOK) jest niewątpliwie najbardziej skomplikowaną sprawą, z jaką musimy się mierzyć. Sprawa jest naprawdę złożona i wielowątkowa a jej rozwój może przybrać różne scenariusze. Zapewniam, że dokładamy wszelkich starań, by znaleźć najkorzystniejsze dla nas wszystkich, miasta i mieszkańców, wyjście z tej sytuacji. To mój obowiązek jako wybranego przez Państwa Burmistrza.
? S8 ? temat ważny zablokowany przez protest ze strony mieszkańców z sąsiedniej gminy. Jakie zagrożenia niesie dla Wołomina?
? Dzięki połączeniu naszej gminy z  drogą ekspresową S8, która łączy Wrocław, Warszawę i Białystok, zyskamy szybszy dojazd m.in. do stolicy, ale i nowe możliwości rozwoju. To szansa na pozyskanie przedsiębiorców i stworzenie sprzyjających warunków na tworzenie nowych miejsc pracy dla mieszkańców naszej gminy. Jak zapewnia Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich, w przypadku przedłużających się kwestii proceduralnych, związanych z protestami, powstanie ?ślepy? węzeł Wołomin. Cieszę się, że przy budowie drogi ekspresowej S8 Wołomin nie zostanie pominięty i rozwój miasta nie będzie przyblokowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.