Gmina Dąbrówka naprawdę może stać się wizytówką Mazowsza

Gmina Dąbrówka naprawdę może stać się wizytówką Mazowsza

Z kandydatem na wójta Gminy Dąbrówka, Zenonem Zadróżnym, o szkołach, drogach i komunikacji międzygminnej, a także o problemach i pomysłach na ich rozwiązanie rozmawia Barbara Wiśniowska.

– Jaki ma Pan pomysł na Dąbrówkę?
– Mieszkamy w fantastycznej gminie z potencjałem, pięknie położonej, świetnie skomunikowanej dzięki trasie S8. Chciałbym, żeby była wizytówką Mazowsza, żeby była, pozytywna, bogata, a mieszkańcy uśmiechnięci i dumni z niej. Zmiany zacznę od porządkowania najpilniejszych spraw związanych z funkcjonowaniem gminy, w tym samego urzędu: żeby był przyjazny, otwarty, dostępny, a każdy mieszkaniec wychodził z niego zadowolony, wysłuchany i uprzejmie obsłużony. Później zajmę się dużymi inwestycjami. Trzeba wybudować drugą oczyszczalnię, wodociągi, kanalizację i drogi, bo ich brakuje lub są w fatalnym stanie. Powinniśmy stworzyć spójny system połączeń autobusowych z Radzyminem przy wykorzystaniu środków od wojewody i zwiększyć ilość kursów. Kiedy zapewnię dobry dojazd, chcę inwestować w bazę sportową i rekreacyjną. Najważniejsze dla mnie, żeby nasze 4 szkoły dobrze funkcjonowały. Chcę wspierać oddolne inicjatywy dyrektorów i nauczycieli. Nie zapominam również o naszych seniorach. Zamierzam urozmaicić ofertę dla osób w każdym wieku, aby całe rodziny miały możliwość aktywnego i ciekawego spędzania czasu.

– Skąd Pan weźmie pieniądze na te pomysły?
– Trzeba obniżyć poziom wydatków bieżących, który jest zbyt wysoki. Po drugie: zwiększyć poziom dochodów przez uszczelnienie systemu podatkowego, ale bez podnoszenia stawek opłat dla mieszkańców. Po trzecie: oszczędności powinny generować dodatkowe dochody. Wiem, jak te pieniądze namnażać.

– Nie obawia się Pan sprzątania po poprzednikach?
– Na początku czekają mnie miesiące ciężkiej pracy, ale gmina ma potencjał, a ja wiem, że sobie poradzę. Gdybym nie miał pomysłów, to bym nie kandydował. Mam teraz świetną pracę, aktywnie działam w samorządzie, ale mieszkam w Dąbrówce i nie podoba mi się, w jakim kierunku zmierza moja gmina. Tu żyję od urodzenia, tu mieszkają moje dzieci, rodzice, ukochana żona. Chciałbym, żeby wszystkim mieszkańcom Gminy Dąbrówka żyło się lepiej i wiem, jak to zrobić.

– Jak zająć się tyloma sprawami naraz?
– Są wyzwania, ale i wielki potencjał w naszej gminie. Trasa S8 zapewnia dobry dojazd. Mamy dużo firm, a możemy mieć kolejne. Do tej pory wydatki były skierowane trochę w niewłaściwą stronę. Znam się na pracy urzędnika, lubię to robić i wiem, jak wyprowadzić naszą gminę na prostą. Od prawie 20 lat nieprzerwanie pracuję w samorządzie na stanowiskach kierowniczych. Począwszy od 2005 r., najpierw byłem kierownikiem ZGK, następnie od 2011 r. zastępcą wójta Gminy Dąbrówka. Od 2019 r., kiedy wygrałem konkurs na dyrektora jednostki oświatowej, pracuję w urzędzie w Strachówce, a zastępcą wójta jestem tam od 1 stycznia 2020 r. Wcześniej zdobywałem doświadczenie w kancelarii prawnej.

– Jakimi sukcesami może się Pan pochwalić?
– Strachówka jest gminą z niskimi dochodami, bez przemysłu. Jednak sporo udało nam się osiągnąć w tej kadencji: obniżyliśmy zadłużenie, mamy liczne inwestycje, które gminę wywindowały do czołówki ogólnopolskiej, mamy świetne wyniki finansowe, zbudowaliśmy bardzo dużo wodociągów, rozbudowujemy szkołę, zagospodarowaliśmy całe centrum, budujemy świetlicę. Nie umniejszając roli świetnego wójta Strachówki i sprawnego urzędu, mogę z dumą powiedzieć, że mam swój mały udział w tym sukcesie.

– Jak wyobraża sobie Pan współpracę z radnymi z opozycji?
– Do tej pory miałem szczęście do radnych, właściwie wszyscy działali jednomyślnie. Uważam, że jeżeli ma się dobre pomysły, dobrze argumentuje, słucha się uwag – to da się ich przekonać, bo to są mądrzy ludzie, którzy chcą zrobić coś dobrego dla swojej gminy. Niemniej uważam, że kontrola radnych nad wójtem jest dobra i zdrowa, a konstruktywna krytyka pozwala często wypracować jeszcze lepsze rozwiązania dla mieszkańców.

– Co to znaczy, że szkoły mają dobrze funkcjonować?
– Dąbrówka jest gminą dość młodą, a dzieci są naszą przyszłością. Szkoły powinny dobrze uczyć i mieć swój udział w wychowywaniu młodego pokolenia, uwrażliwiając je na potrzeby społeczności, także tej lokalnej. Jako wójt chciałbym wspierać oddolne inicjatywy, czy innowacyjne pomysły edukacyjne dyrektorów i nauczycieli, a przy tym integrować dzieci z nauczycielami i z rodzicami. Kiedyś organizowaliśmy wyjazdy na basen, żeby dzieci nauczyły się pływać. Były u nas świetne przedstawienia kółka teatralnego. Uważam, że na wsparcie ciekawych i wartościowych oddolnych inicjatyw powinny być pieniądze. I mam tu na myśli nie tylko oświatę, ale też kluby sportowe oraz kluby seniorów. Każda złotówka na ruch oddolny jest dobrze wydana. Jeżeli jest tam grono ludzi, którzy mają pomysł, trzeba im pomóc.

– Jak zapobiec powodzi?
– Za późno o tym myśleć, kiedy trwa powódź, wtedy pozostaje ewakuacja. Działać trzeba teraz, naciskać na rządzących, żeby pogłębić nie tylko koryto Bugu na dłuższym odcinku, ale też Zalewu Zegrzyńskiego. Działania gminy są bardzo ważne, natomiast bez działań rządowych – będziemy mieli powódź co kilka lat. Nie możemy odpuścić. Będę zabiegał, żeby państwo rozwiązało ten problem i mam zamiar zawiązać szersze partnerstwo samorządowe w tym zakresie, bo problem dotyczy kilku gmin i powiatów.

– Ostatnio pojawiły się niebezpieczne odpady w lasach…
– Trzeba objąć monitoringiem drogi wjazdowe do gminy oraz newralgiczne punkty na jej terenie, żebyśmy mogli namierzać i karać sprawców. Musimy lepiej chronić tereny cenne przyrodniczo, które są największym atutem naszej gminy.

– Mieszkańcy sąsiednich gmin oprotestowują pomysły budowania przetwórni śmieci lub fabryk…
– Kiedy uchwala się plany miejscowe, wyklucza się pewne rodzaje działalności gospodarczej. One muszą być blokowane już na etapie planów. To oczywiste, że rozwój stref przemysłowych w naszej gminie musi odbywać się z poszanowaniem środowiska naturalnego. Muszą być one także izolowane strefą buforową od domów

Więcej informacji z Gminy Dąbrówka

Gmina Dąbrówka naprawdę może stać się wizytówką Mazowsza

Wyniki wyborów w Dąbrówce

Mieszkańcy gminy Dąbrówka wybrali wójta już w pierwszej turze głosowania. Zwycięzcą został Zenon Zadróżny, mieszkaniec Dąbrówki, który dotychczas pracował jako zastępca wójta Strachówki. [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

W dniach od 20 do 27 marca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego, Wyszkowskiego, Ostrowskiego, Węgrowskiego i Sokołowskiego. [...]
0 komentarzy
Mieszkańcy chcą być dumni z Dąbrówki

Mieszkańcy chcą być dumni z Dąbrówki

O problemach i długach Gminy Dąbrówka, ale także o pomysłach na uzyskanie płynności finansowej, z Dorotą Wróbel, kandydatką na wójta tej gminy rozmawia [...]
0 komentarzy
Tłuszcz - Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie

Dopłaty do kukurydzy – wnioski o pomoc do 29 lutego

Biura powiatowe ARiMR przyjmują wnioski od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji [...]
0 komentarzy
Ogłoszenie stanu alarmu powodziowego dla Gmin Dąbrówka i Radzymin

Ogłoszenie stanu alarmu powodziowego dla Gmin Dąbrówka i Radzymin

Adam Lubiak – Starosta Wołomiński wydał Zarządzenie o ogłoszeniu stanu alarmu powodziowego dla gmin Dąbrówka i Radzymin. Wprowadzone zostały m.in. całodobowe dyżury Powiatowego [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.