Huzarzy Śmierci w Kuligowie

Cieszmy się Niepodległą! – napisał Radosław Korzeniewski, wójt Gminy Dąbrówka zapraszając na inscenizację historyczną przypominającą walki pod Kuligowem, które stoczyli żołnierze ochotniczego Samodzielnego Szwadronu Policji Konnej podczas wojny 1920 roku. Honorowy patronat nad uroczystością objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, a jednym z patronów medialnych było ?Życie Powiatu na Mazowszu.

W uroczystościach zatytułowanych ?Policjanci w obronie Ojczyzny w sierpniu 1920 roku? udział wzięli Łukasz Kudlicki, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Marzena Małek, radna sejmiku Województwa Mazowieckiego, Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO BP, przedstawiciele partnerów wydarzenia ? Krzysztof Górski, dyrektor zarządzający Poczty Polskiej i Radosław Bartosik, wice prezes PGNiG oraz funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP, Komendy Stołecznej Policji i komisariatów w Wołominie i Radzyminie.
Władze powiatu wołomińskiego reprezentowali Andrzej Siarna, doradca starosty i radni powiatowi. Obecni byli także przedstawiciele instytucji oświatowych, organizacji społecznych i mediów oraz licznie przybyli mieszkańcy Kuligowa i okolicznych gmin.

2017-09-14_140814
Po uroczystej mszy świętej w kościele pw. Matki Bożej Loretańskiej, celebrowanej przez Ks. Piotra Milewskiego, w asyście sygnalisty i Kompanii Reprezentacyjnej Policji zaproszeni goście i przedstawiciele samorządu złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą udział Policji w wojnie 1920 roku.
Na zakończenie części oficjalnej, Radosław Korzeniewski, wójt Gminy Dąbrówka zaprosił przybyłych gości i mieszkańców na punkt kulminacyjnych obchodów ? rekonstrukcję potyczek, jakie stoczyli w okolicach Kuligowa żołnierze Samodzielnego Szwadronu Policji Konnej.
Przygotowana z ogromnym rozmachem inscenizacja była niezwykle cenną lekcją historii. Scenariusz widowiska napisał Jarosław Stryjek ze Stowarzyszenia Edukacyjno ? Historycznego 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich, a wzięli w nim udział rekonstruktorzy m.in. z 11 Pułku Ułanów Legionowych im. Edwarda Śmigłego-Rydza – Marszałka Polski, GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich, Konnej Grupy Rekonstrukcji Historycznych KRESY i wielu innych.
Nie obyło się też bez niespodzianek, w tym brawurowo przeprowadzonego z pokładu śmigłowca desantu jednostki Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP na stanowiska?. ?bolszewików?.
Rekonstrukcji towarzyszył festyn rodzinny. Wiele atrakcji zapewniło mieszkańcom Biuro Historii i Tradycji Policji, na którego stoisku można było obejrzeć elementy umundurowania i wyposażanie funkcjonariuszy z okresu międzywojennego. Odbyły się także interesujące pokazy m.in. tresury psów policyjnych, dastylokopijny i skoków spadochronowych.
Dzieci mogły wziąć udział w rękodzielniczych warsztatach edukacyjno-historycznych pt. ?Zobaczę? dotknę? odkryję? nic co polskie nie jest mi obce?? oraz spędzić miło czas na dmuchanych zjeżdżalniach. Wszystkie przygotowane atrakcje wzbudziły wielkie zainteresowanie uczestników imprezy..
Warto w tym miejscu docenić wkład i zaangażowanie współorganizatorów Biura Historii i Tradycji Policji KGP, Gminnego Centrum Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej w Dąbrówce, Fundacji ?Skrzydła Chwały?, Stowarzyszenia Historyczno – Edukacyjnego im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich oraz organizacji i instytucji z gminy Dąbrówka i powiatu wołomińskiego, w tym jednostek OSP, szkół, Skansenu w Kuligowie, Wspólnoty Wsi Kuligów i Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Tłuszcza, która zapewniła wspaniałą oprawę muzyczną uroczystości. Na szczególne uznanie zasługuje poziom organizacyjny uroczystości, czuwali nad nim pracownicy Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce, pod kierownictwem dyr. Anny Manieckiej.

Relacja i zdjęcia: Aleksandra Olczyk i Jarosław Marek Komorowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.