Interes Prawny

Złożyłem wniosek o przystąpienie do sprawy toczącej się w postępowaniu administracyjnym, niestety organ administracyjny nie dopuścił mnie do udziału w sprawie twierdząc iż nie wykazałem interesu prawnego zgodnie z art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego. Proszę o informacje co oznacza, iż strona musi mieć interes prawny aby wstąpić do sprawy, bo przepis o tym nie mówi.

Przepisy kodeksu postępowania administracyjnego nie normują wprost pojęcia interesu prawnego. Za cechy interesu prawnego należy uznać bezpośredni związek między sytuacją danego podmiotu a normą prawa administracyjnego, na której budowany jest interes prawny. Szczególną cechą interesu prawnego jest też jego realność, a więc interes musi rzeczywiście istnieć w dacie stosowania danych norm prawa administracyjnego. Legitymację strony określają zatem przepisy prawa, a nie czynności prawne pomiędzy poszczególnymi podmiotami.

W przedmiotowej sprawie wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 4 października 2011 r. I OSK 1072/10: ?Do podstawowych cech interesu prawnego, odróżnianego od interesu faktycznego, należy to, że interes ten musi być oparty o obowiązującą normę porządku prawnego. Może być to norma należąca do jakiejkolwiek gałęzi prawa – także do prawa cywilnego, a w szczególności może to być norma wywodzona z art. 140 KC, ustanawiającego prawo własności i jego gwarancje albo też norma wywodzona z art. 233 KC, regulującego prawo użytkowania wieczystego. Konieczność oparcia interesu prawnego o obowiązującą normę porządku prawnego oznacza jednocześnie, że interes ten nie może mieć charakteru pochodnego i nie może być wywodzony z jakiejkolwiek czynności prawnej. Wynika stąd jednoznacznie, że ograniczone prawa rzeczowe, w tym użytkowanie, nie mogą być podstawą dla interesu prawnego w prawie administracyjnym.?

Podobne stanowisko zajmuje Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 17 czerwca 2011 r.I OSK 883/10: ?Istotę interesu prawnego należy upatrywać w jego związku z konkretną normą prawa materialnego, na podstawie której w postępowaniu administracyjnym określony podmiot, w określonym stanie faktycznym, może domagać się konkretyzacji jego uprawnień lub obowiązków, a także na tej samej zasadzie może żądać przeprowadzenia kontroli określonego aktu lub czynności w celu ochrony jego praw i obowiązków przed naruszeniami dokonanymi tym aktem i doprowadzenia tego aktu do stanu zgodnego z prawem. Stwierdzenie istnienia interesu prawnego wymaga więc ustalenia związku o charakterze materialnoprawnym pomiędzy obowiązującą normą prawa a sytuacją prawną konkretnego podmiotu prawa, polegającego na tym, że akt stosowania tej normy (decyzja administracyjna) może mieć wpływ na sytuację prawną tego podmiotu w zakresie prawa materialnego. ?

Aldona Dzwonkowska