Irlandia w Zielonce

24 i 25 kwietnia Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli zorganizowało w Zielonce warsztaty poświęcone kulturze Irlandii. W czasie których mozna było poszerzyć swoją wiedzą o tym zielonym kraju.
Jakie były początki historii konfliktu w Irlandii Północnej, ciekawostki o kalendarzu i mitologii Celtów , skąd wziął się oryginalny tytuł ?Snu Nocy Letniej” Szekspira.. Te i wiele innych tematów było poruszonych w czasie dwudniowych warsztatów, o których rozmawiam z ich organizatorką – Barbarą Dawidowską.

– Dlaczego akurat Irlandia stała się tematem prowadzonych warsztatów?

– Irlandia, ponieważ poznając bliżej ten kraj na różnych warsztatach i w czasie pobytu w tym kraju zauważyłam, jak wiele mamy wspólnego(religia , okres długiej okupacji, umiłowanie wolności) i jak mało wiemy o kraju, w którym ostatnio tak wielu Polaków znalazło pracę i osiedliło się.

– Czy na szkolenie mogli się zgłaszać tylko nauczyciele i wyłącznie języka angielskiego?

– Szkolenie adresowane jest głównie do nauczycieli języka angielskiego z powiatu. Zależało nam na spotkaniu ludzi, którzy pracują w tym samym powiecie, w różnych szkołach, na poznaniu się, wymianie doświadczeń i może podjęciu wspólnych inicjatyw. Szkolenie ma także na celu poznanie kraju anglojęzycznego i przekazanie nauczycielom wiadomości kulturowych oraz materiałów do wykorzystania na lekcjach. Jak na razie odzew jest niewielki, mimo rozesłania informacji do szkół i umieszczeniu ich na stronie internetowej MSCDN. Na szkolenie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, warunkiem jest znajomość języka wykładowego – angielskiego.

– Jakie walory kultury Irlandii były podkreślane na warsztatach?

– Szkolenie będzie obejmowało takie aspekty, jak celtycka kultura Irlandii, znane postacie ze świata literatury i ich dzieła, niektóre aspekty historyczne ( emigracja, problem walki o niepodległość, Ulster) i ekonomiczne, Irlandia współczesna i wiele innych.

– Proszę powiedzieć parę słów na temat prowadzących warsztaty – Michaela Ćankova (Czechy) oraz Michael O’Shea (Irlandia).

– Osoby prowadzące warsztaty specjalizują się w ich tematyce, prowadzą zajęcia wakacyjne dla nauczycieli z Czech, Austrii, Niemiec i Polski, są zapraszane na konferencje międzynarodowe, prowadzą wykłady na uczelniach.

Rozmawiała Sylwia Kowalska