IX Prezentacje Plastyki Mareckiej

Marecki Ośrodek Kultury po raz kolejny zaprasza plastyków profesjonalnych i amatorów, studentów oraz uczniów szkół plastycznych związanych z Markami do zgłaszania swoich prac, celem zorganizowania wystawy Prezentacje Plastyki Mareckiej. O tym wydarzeniu rozmawiamy z Dyrektor Mareckiego Ośrodka Kultury – Krystyną Klimecką.

– Kto jest pomysłodawcą Prezentacji Plastyki Mareckiej?

– Prezentacje Plastyki Mareckiej zorganizowane były po raz pierwszy w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury w 1994 roku przez Hannę Klimecką ? kierownika galerii i komisarza wystaw eksponowanych w salach galerii. Dotychczas zorganizowanych zostało 8 wystaw Prezentacji Plastyki Mareckiej. Jest to autorski projekt Hanny Klimeckiej. W tym miejscu należy podkreślić i docenić pomoc oraz współpracę z artystami plastykami z Marek: Anną Kwiatkowską-Misiurską i Tadeuszem Lużyńskim.

– Czy w ubiegłych latach akcja cieszyła się powodzeniem? Jakie przyniosła skutki?

– Wszystkie edycje Prezentacji Plastyki Mareckiej cieszyły się dużym zainteresowaniem. W każdej z tych wystaw brało udział ponad 30 uczestników, prezentując ok. 150 prac. Liczni bywalcy naszego ośrodka zapoznali się z twórczością mareckich artystów, zacieśniły się więzi pomiędzy artystami, powstała elita kulturalna naszego miasta skupiona wokół galerii. A recenzje krytyków sztuki oraz spotkania autorskie przyczyniły się do upowszechniania plastyki wśród szerokiego kręgu odbiorców z Marek. Lekcje plastyki w naszej galerii prowadzone przez Hannę Klimecką dla uczniów mareckich szkół przyczyniły się także do upowszechniania plastyki w tym środowisku. Ważne były i są nadal spotkania z krytykami sztuki, od których uczestnicy prezentacji (zwłaszcza amatorzy) mogą uzyskać fachową poradę i ocenę swych osiągnięć. Dzięki Prezentacjom odnajdujemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania o teraźniejszość i przyszłość naszego lokalnego dorobku kulturalnego w dziedzinie plastyki. Wystawy te są cząstką pracy włożonej w rozwój kultury i integracji społecznej w Markach. Prezentacje przyczyniają się także do rozwoju wyobraźni kreatywnej, doskonalenia możliwości technologicznych, a niektórzy dzisiejsi widzowie w kolejnych pokazach stają się wystawiającymi swe prace autorami. Jest to dowód na siłę oddziaływania i potrzebę organizowania tego typu projektów kulturalnych.

– Jak w tym roku będzie wyglądała wystawa zgłoszonych na prezentacje prac?

– Aktualnie trwają zgłoszenia uczestników IX Prezentacji Plastyki Mareckiej 2009 (do 20 listopada). Wernisaż odbędzie się 12 grudnia. Spodziewamy się (po wstępnych rozmowach) dużego zainteresowania naszą wystawą, która, mamy taką nadzieję, będzie równie okazała jak w latach ubiegłych.

– Czy w ubiegłych edycjach akcji zgłaszane prace były na wysokim poziomie artystycznym?

– Cyklicznie, od 13 lat Marecki Ośrodek Kultury organizuję Prezentacje Plastyki Mareckiej, wydarzenie to stało się dla środowiska Marek forum wymiany myśli i miejscem intelektualnych spotkań. Świadczy o tym liczny udział mareckich plastyków, ich dokonania twórcze, prezentujące w większości wysoki poziom artystyczny. Wielokrotnie wystawy nasze oceniane były jako nie odbiegające poziomem od okręgowych wystaw Polskiego Związku Artystów Plastyków, organizowanych w innych galeriach sztuki.

– Czy zgłaszane są tylko prace malarskie, czy również inne formy sztuki? Jakie tematy najczęściej te prace poruszają?

– Każda wystawa Prezentacji Plastyki Mareckiej gromadzi nowe dokonania artystyczne wciąż poszerzającego się grona uczestników. Przedsięwzięcie to ma zaletę, że nie podlega presjom mody, stylów, czy oczekiwań odbiorców, może zawierać czyste intencje i szczerość wyrazu. Mamy zatem możliwość podziwiania różnorodnych technik plastycznych jakimi posłużyli się twórcy (malarstwo, rysunek, grafika, tkanina). Imponująca jest również wielość tematów ukazanych w ramach tradycyjnych dyscyplin artystycznych: od pejzażu, martwej natury, portretu, poprzez abstrakcję. Artyści ukazują widzom w ten sposób swoje wewnętrzne doznania i specyficzne sposoby przekazu plastycznego. Z uwagi na wielofunkcyjność sali, w której znajduje się nasza galeria, nie prezentujemy prac przestrzennych np. rzeźby. Na kolejnej wystawie wiele prac prezentowanych będzie po raz pierwszy, niektóre są wykonane specjalnie na tę wystawę. Będzie to nie tylko piękna ekspozycja prac profesjonalistów, ale także efekt stworzenia utalentowanym plastycznie osobom możliwości bliskiego kontaktu ze sztuką i jej twórcami, pedagogami oraz krytykiem sztuki. Wszystkich chętnych twórców zapraszamy do udziału w naszej wystawie, a mieszkańców naszego miasta do jej zwiedzania.

Rozmawiała Sylwia Kowalska